"Medaliony - świat pod stopami" - wystawa w katowickiej galerii ZPAF

Galeria Katowice ZPAF zaprasza 4 maja 2011 o godz. 18.30 na wernisaż wystawy fotografii Stanisława Michalskiego MEDALIONY.

Aktualna wystawa Stanisława Michalskiego „Medaliony” jest ilustracją subiektywnie postrzeganego obrazu wielu miast i ulic. Materia miejska staje się tłem dla osobistych wyborów i przeżyć autora i wędrowca. Ważniejsze jest to, co się spostrzega, to co indywidualnie doświadczane i odczuwane. Obrazy pobudzają wewnętrzne przeżycia, pragnienia i refleksje. Dają możliwość indywidualnego odbioru i przeżywania przestrzeni. Za sprawą tego rodzaju fotografii kształtowany jest obraz miast w pewnym sensie niewidzialnych. Możemy jedynie wyobrażać sobie jak te miasta wyglądają w całej okazałości. Autor zaprasza nas w inną podróż.

Tematem prac składających się na cykl „Medaliony” jest motyw obecny w niemalże w każdej przestrzeni ulic, chodników i miast oraz pełniący określone funkcje użytkowe. Ta kolekcja optyczno-mechanicznych śladów, zapisanych promieniami światła we wrażliwej na światło materii fotografii mówi nam jak wygląda świat, jego wybrane motywy odnalezione w różnych miejscach kraju i świata. Autor narzuca kierunek oglądu i kadr, rezygnuje z potocznego sposobu patrzenia i podziwiania miejsc naszej wędrówki.
Opuszcza wzrok, fascynuje go to, co znajduje się pod stopami.

W czasie wielu podróży autor przedmiotem swoich zainteresowań uczynił obszar ulic i chodników, świat przestrzeni publicznej ulokowany pod stopami. Podjął próbę badania estetyki ulic odwiedzanych miast, koncentrując się na charakterystycznych elementach jakimi są oznaczone tajemniczymi symbolami K i B studzienki burzowe oraz studzienki kanalizacyjne.

Zwraca uwagę i proponuje odmienność obserwacji w porównaniu z potoczną, znaną i powszechną, naznaczoną stereotypami, tysiącami pocztówkowych wyglądów i wizji. W swojej wędrówce przemierza przestrzeń wielu miast, utrwala to, co pod stopami. Tworzy kolekcję subiektywnych obrazów, ukazuje inne, odmienne i mało znane oblicze miasta.

Droga, asfalt, chodnik a w nim zakomponowane medaliony. Na co dzień funkcjonalne i użyteczne, od święta; wyrafinowane klejnoty zdobiące przestrzenie ludzkiej egzystencji, odnalezione na powierzchni chodników i ulic. Wypatrzone w odpowiedniej aurze i porze, w szczególnych okolicznościach gry światła i cienia. To wszystko sprawia, że fragmenty codziennego świata, potoczne i opatrzone stają się czymś szczególnym, unikalnym i osobliwym. Klejnotami miejskiej przestrzeni, medalionami zdobiącymi świat wokół nas.

Pod względem estetycznym te wyrafinowane i wycyzelowane obrazy utrzymane są w monochromatycznej konwencji, a pojedyncze w wąskiej gamie kolorystycznej. Mistrzowskie panowanie nad kadrem, światłem i cieniem, powoduje umiejętne wydobywanie faktur i struktur materii, świadome wykorzystywanie aury pogodowej, pory dnia i pory roku w celu stworzenia subiektywnych portretów ulic.

Autor sprawia, że ten znaleziony na ulicy funkcjonalny przedmiot-system podniesiony zostaje do rangi estetycznego dzieła sztuki. W potocznym życiu, zapominany, niezauważany oraz pełniący swe użytkowe funkcje przedmiot staje się klejnotem miasta posiadającym określoną formę, estetyczny wymiar i charakter.

Pory roku, stopień wilgotności, światło i cień, przemyślany kadr, usytuowanie w otoczeniu; wszystkie te elementy, za sprawą wrażliwości i decyzji autora, decydują o tym, że przedmioty te stają się estetycznymi klejnotami, unikatowymi medalionami zdobiącymi miejską przestrzeń.

Każdy z osobna posiada określone walory estetyczne, skumulowane na powierzchni znaki, opisy, ikony, reklamy, napisy przynależności do miasta czy kraju. Światło i cień, stopień wilgotności, pora dnia i roku, stopień zużycia za sprawą ruchu samochodów i pieszych. Wszystkie te elementy sprawiają, że odlewy błyszczą, wklęsłe i wypukłe grafiki, tłoczenia i znaki zwracają na siebie uwagę, a wrażliwy przechodzień widzi to, dostrzega i docenia.

Odnajdywane w przestrzeniach ulic i chodników studzienki i kratki kanalizacyjne oraz burzowe są estetycznym zwieńczeniem i ukoronowaniem, niewidocznego układu podziemnych korytarzy i systemów kanalizacyjnych. W kształcie okręgów, kwadratów, prostokątów oraz trójkątów, w układach chodników i dróg tworzą przeróżne kompozycje. Są portalami do tajemniczego i nieznanego świata, prowadzą ku nieznanemu.

Calle, Czeladź, Katowice, Kolonia, Paryż, Rybnik, Sosnowiec, Żory. Świat, Europa, Polska, różne kraje i odmienne kształty oraz oznaczenia. Różny stopień wpływu działania czasu i aktywności cywilizacyjnej człowieka. Studzienki ulokowane między torami, potwornie wyszlifowane przez samochody, a w konsekwencji pozbawione pierwotnie zawartych w nich informacji; studzienki ulokowane na szlakach wędrówek pieszych, znacznie mniej narażone na proces zacierania i naruszania informacji; studzienki ulokowane gdzieś z boku, z dala; bezpieczne i trwałe.

Obrazy składające się na wystawę Stanisława Michalskiego „Medaliony” są wyrazem zachwytu nad różnorodnością form, układów i kompozycji przemienionych w medium fotografii, które pozwala by dzielić się z widzami pięknem znalezionym w przestrzeni miejskiego pejzażu. Ta subiektywna kolekcja medalionów znalezionych pod stopami w czasie wędrówek ulicami wielu miast jest dowodem na to, że wystarczy uważnie patrzeć, pochylić się, wybrać i utrwalić aby lepiej poznać i zapamiętać klejnoty naszych ulic.

GALERIA KATOWICE ZPAF
ul. Św. Jana 10 (III piętro)
http://www.zpaf.katowice.pl

wystawę można oglądać do końca maja 2011
w środy i czwartki w godzinach 13:00-17:00
wstęp bezpłatny

Dodaj artykuł do:
(dodano 29.04.11, autor: paulinaedguy)
Tagi: wystawy/fotografia
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Christophe André, Antoine Pelissolo, Patrick Légeron
2
Robin Sharma
3
Jung Chang
4
Małgorzata Rogala
5
Karen Horney
6
Katarzyna Majewska-Ziemba
7
Mieczysław Gorzka
8
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
9
Michael Connelly
10
Bernard Minier
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia