Dzień Domeny Publicznej w Instytucie Kultury Miejskiej

Na początku każdego roku na całym świecie otwiera się dostęp do nowych dzieł, które przestały podlegać ograniczeniom prawa autorskiego i przeszły do domeny publicznej. Każdy może je swobodnie rozpowszechniać i wykorzystywać. 17 stycznia o godz. 17.00 Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Domeny Publicznej oraz na premierę projektu „Wyszukane”, pokazującego ciekawe formy wykorzystania grafik z domeny publicznej.

Na spotkaniu w Instytucie Kultury Miejskiej Grzegorz D. Stunża opowie o tym, czym jest domena publiczna, poznamy autorów dzieł przechodzących w tym roku do domeny publicznej, a premierowo zostaną pokazane projekty „Wyszukane” - pamiątki z gdańskimi motywami graficznymi zaczerpniętymi z domeny publicznej.

„Wyszukane” to projekt pokazujący, jak w kreatywny sposób można korzystać z dziedzictwa kulturowego. To także pomysł na nietypową promocję gdańskiej kultury. Szukając wśród otwartych zasobów instytucji kultury, bibliotek, galerii czy muzeów można znaleźć, niekiedy zapomniane, lecz bardzo ciekawe, grafiki, ilustracje, teksty, zdjęcia, przepisy czy filmy. Są wolne – więc wedle własnego projektu i uznania, można je wykorzystywać, przerabiać, łączyć, nadawać nowych kolorów...

- Tworząc serwis www.szukamy.org przeszukujemy i przedzieramy się przez gigabajty plików z bibliotek cyfrowych, aby w końcu natknąć się na te "Wyszukane". Wówczas powstaje nowy wpis lub dodajemy nowy element do kolekcji. Pomyśleliśmy jednak, że warto jest dać im nowe życie, drugie życie i przenieść część z nich z cyfrowych na namacalne nośniki jak torby, podkładki, puzzle czy kubki! Tak zrodził się projekt - "Wyszukane" pamiątki z Gdańska. Nawiązują do Gdańska w różnym stopniu. Bądź go przedstawiają, bądź po prostu stąd pochodzą. Ryciny Matthäusa Deischa, druki reklamowe i ogłoszenia z przedwojennych gdańskich gazet, przepiękne, kolorowe okładki folderów Polskiej Żeglugi Rzecznej "Vistula" zdobią teraz przedmioty codziennego użytku. - opowiada Karina Rojek, redaktorka serwisu www.szukamy.org.

Gdańskie motywy graficzne wyszukali redaktorzy serwisu www.szukamy.org, a oprawę graficzną i logotyp zaprojektowała gdańska graficzka i wykładowczyni na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Anita Wasik.

„Wyszukane” pamiątki będzie można kupić w siedzibie IKM od 20. stycznia oraz wygrać w konkursie na teksty inspirowane materiałami z domeny publicznej, które opublikowane zostaną na www.szukamy.org. Szczegóły konkursu zamieszczone będą na stronie www.szukamy.org/konkurs.

W planach na ten rok jest także konkurs dla osób projektujących grafiki. Najciekawsze projekty będą nadrukowywane na kolejne „Wyszukane” pamiątki. Do tej pory przygotowane zostały na plakaty, pocztówki, zakładki do książek (także magnetyczne), puzzle, kubki, torby płócienne, podkładki korkowe, magnesy i naklejki.

Popularyzacja domeny publicznej to jedno z pól aktywności, działającego od dwóch lat przy Instytucie Kultury Miejskiej, Medialabu Gdańsk. Serwis www.szukamy.org, który powstał przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poświęcony jest domenie publicznej. Prezentowane są w nim wybrane zbiory z polskich bibliotek cyfrowych, a także w przystępny sposób informuje o idei domeny publicznej.

O tym, czym jest domena publiczna mówi Marcin Wilkowski, pomysłodawca i redaktor serwisu www.szukamy.org: - Domenę publiczną można wyobrazić sobie jako wielki zbiór rozmaitych utworów, które ktoś kiedyś stworzył i które dziś są dostępne dla wszystkich. To część naszego dziedzictwa – znajdują się w nim nie tylko dzieła sławnych autorów, ale też utwory ludzi, o których mogliśmy nigdy nie słyszeć. Dzięki domenie publicznej możemy się rozwijać, czerpać z niej nowe pomysły i tworzyć nowe rzeczy.

Obchody w Gdańsku odbywają się w ramach Dnia Domeny Publicznej organizowanego przez Koalicję Otwartej Edukacji, do której należy Instytut Kultury Miejskiej. Celem tego święta jest promowanie idei wolnego dostępu do kultury i ponownego wykorzystania zasobów dziedzictwa. KOED zaprasza 17 stycznia do warszawskiej Zachęty, gdzie odbędzie się projekcja przedwojennych kronik Polskiej Agencji Telegraficznej, sesja krótkich prezentacji oraz pokaz remiksów fragmentów wybranych filmów z domeny publicznej autorstwa Filipa Krzysztofa Tomaszewskiego (Zambari).
---
Koalicja Otwartej Edukacji to grupa instytucji kultury i organizacji pozarządowych współpracujących na rzecz wolnego dostępu do zasobów kultury, edukacji i nauki i praw ich swobodnego wykorzystania.

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.01.14, autor: gaba)
Tagi: Dzień Domeny Publicznej w Instytucie Kultury Miejskiej
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia