Wykład: "Różnicując kanon. Feminizm, marksizm i psychoanaliza w teorii sztuki Griseldy Pollock" dr Ewy Majewskiej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza 15 stycznia o godz. 17:00 na kolejny wykład z cyklu „Marksizm i sztuka”, poświęcony teoriom wybitnej badaczki Griseldy Pollock.

Analizując seksistowskie uwikłanie teorii i praktyki sztuki oraz poszukując narzędzi przeciwdziałania wykluczeniu kobiet z obszaru kultury, Griselda Pollock wskazuje, że to, co Heidi Hartmann nazwała „nieszczęśliwym małżeństwem feminizmu i marksizmu” należy przezwyciężyć, tak by udział w kulturze był wolny od nierówności i opresji, zaś jego analiza – krytyczna.

W książce „Vision and Difference. Feminity, Feminism and the Histories of Art” Pollock próbuje włączyć kategorię produkcji do badania historii sztuki i połączyć krytyczne narzędzia feminizmu i marksizmu tak, by w historii sztuki możliwe było nie tylko sensowne badanie kanonu, obecności i nieobecności kobiet, ale również wyjaśnianie takich zjawisk, jak reprodukcja, ideologia czy opór. Czerpiąc inspirację z L. Nochlin, K. Millet, V. Woolf, L. Althussera, T. J. Clarka, B. Brechta i innych autorek oraz autorów, Pollock nie chce nas już przekonać „żebyły” wybitne artystki, ale buduje taką teorię kulturowej reprodukcji nierówności, w której wykluczenie kobiet stanowi jeden z elementów, przejawiając się również w sztuce. W takim ujęciu krytyka fetyszyzmu towarowego w świecie sztuki zostaje wzbogacona o krytykę uprzedmiotowienia, alienacji i wyzysku kobiet, zaś sztuka i teoria feministyczna – potraktowane jako narzędzia do jej zniesienia.

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.01.14, autor: blackrose)
Tagi: Wykład, Różnicując kanon. Feminizm, marksizm i psychoanaliza w teorii sztuki Griseldy Pollock
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia