Yinka Shonibare w Muzeum Współczesnym Wrocław

Muzeum Współczesne we Wrocławiu jest w trakcie przygotowań do wystawy Yinka Shonibare "Wybrane prace". Już 17 stycznia 2014 o godz. 19.00 zapraszamy do Muzeum Współczesnego na wernisaż tego brytyjsko - nigersyjskiego artysty, który znany jest ze swoich teatralnych i barwnych prac. Jego twórczość od lat konsekwentnie skupia się wokół zagadnień związanych z kolonializmem brytyjskiego imperium, co stanowi również odniesienie do współczesnej problematyki postkolonializmu w sztuce i filozofii.

Yinka Shonibare jest artystą, którego twórczość od lat konsekwentnie skupia się wokół  zagadnień związanych z kolonializmem brytyjskiego imperium, co stanowi również odniesienie do współczesnej problematyki postkolonializmu w sztuce i filozofii.
Artysta brytyjsko – nigeryjskiego pochodzenia znany jest ze swoich teatralnych, wielowątkowych i barwnych prac przedstawiających bezgłowe manekiny, baletnice, dzikie zwierzęta wyposażone w telefony blackberry i pozłacane pistolety. W swoich obrazach, instalacjach i wideo Shonibare używa tkanin, które doskonale symbolizują wieloznaczność, a przede wszystkim sprzeczność związaną z postkolonialną kulturą. Materiały, które wydają się być autentycznie afrykańskie, okazują się produktem początkowo wytwarzanym w Holandii – na wzór indonezyjskich tkanin - i sprzedawanym w XIX wiecznej zachodniej Afryce, gdzie dopiero z czasem stały się częścią afrykańskiej tożsamości. Shonibare umiejętnie zestawia zarówno historyczne jak i współczesne symbole, historie i paradygmaty – wiktoriańskie postaci przebiera w folklorystyczne stroje. Z kolei poruszając problem Arabskiej Wiosny prezentuje wypchane zwierzęta wyposażone we współczesne gadżety. Nazywając sam siebie „postkolonialną hybrydą”, skupia się na dynamice znaczeń, które wytwarzane są pomiędzy znanymi narracjami.
Na wystawie w Muzeum Współczesnym Wrocław Shonibare prezentuje serię fotografii „Fake Death Pictures”, w których przedstawia różne wariacje śmierci Lorda Nelsona, uśmierconego podczas bitwy pod Trafalgar. Każda z fotografii odtwarza znane sceny śmierci z obrazów malarzy, m.in. Leonardo Alenza y Nieto, Édouarda Maneta, Henry’ego Wallisa, Bartolomé Carducho oraz François – Guillaume Ménageot, gdzie w miejscu głównego bohatera Shonibare umieszcza Lorda Nelsona. Natomiast „Addio del Passato” to poruszająca praca wideo przedstawiająca operową śpiewaczkę, która przebrana za żonę Lorda Nelsona – Frances Nisbet, odtwarza XIX wieczną arię „La Traviata” Giuseppe Verdi’ego. Wystawę zamyka „Revolution Kid”,  manekin z lisią głową wyposażony w replikę złotego pistoletu, który należał do Colonela Gadafiego. To konkretne odniesienie do brytyjskiej tradycji polowań na lisy.

Kuratorka: Patrycja Ryłko

Yinka Shonibare
Urodzony w 1962 roku w Wielkiej Brytanii artysta nigeryjskiego pochodzenia. Wychował się w Lagos w Nigerii, do Anglii wrócił w wieku maturalnym, ukończył Byam Shaw College of Art (Londyn), Goldsmiths College (Londyn). Jest zaliczany do grona twórców YBA (Young British Artists). Był nominowany do Turner Prize (2004) oraz zaproszony przez Okwui Enwezora do wzięcia udziału w dokumenta XI (2002). Dwukrotnie prezentował swoje prace na Biennale Weneckim w 2001 I 2007 roku. Wystawiał m.in. w: Brooklyn Museum (NYC), Stephen Friedman Gallery (Londyn), Museum of African Art (Washington DC), James Cohan Gallery (NYC), National Gallery (Londyn), Tate Britain (Londyn), Moderna Museet (Sztokholm), Victoria and Albert Museum (Londyn), Whitechapel Gallery (Londyn), Buena Centre for Arts (San Francisco), Contemporary Art Museum (Kumamoto) i wielu innych.

Yinka Shonibare, Prace wybrane
Czas trwania ekspozycji: 17.1 - 17.3.2014
Otwarcie:  17.1.2014 o 19.00 w Muzeum Współczesnym Wrocław
Wystawa przygotowana we współpracy z Gdańską Galerią Miejską

fot.Fake Death Picture (The Death of Chatterton - Henry Wallis), 2011

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.12.13, autor: gaba)
Tagi: Yinka Shonibare w Muzeum Współczesnym Wrocław
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Steve Hackett
3
Haim
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Józef Skrzek
8
Lauren Spencer Smith
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
David Koepp
2
Paolo Genovese
3
Cédric Klapisch
4
David Marqués
5
Michael Dweck, Gregory Kershaw
6
Ido Fluk
7
Celia Rico Clavellino
8
Joseph Kosinski
9
Dani de la Orden
10
Blandine Lenoir
1
Kobi Yamada
2
Nat Cassidy
3
Isabel Allende
4
Emma Angstrom
5
Agata Zamarska
6
Juan Gómez-Jurado
7
Barbara Kingsolver
8
Monika Kacprzyk
9
Marcel Moss
10
Penn Holderness, Kim Holderness, Edward Hallowell
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia