Lucky Kunst. Rozkwit i upadek Young British Art

Nakładem Serii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Wydawnictwa Karakter ukazała się książka pt. Lucky Kunst. Rozkwit i upadek Young British Art, której autorem jest Gregor Muir.

Kiedy na początku lat osiemdziesiątych Gregor Muir przyjeżdża do Londynu, by zostać artystą, wie jedno: sztuka nie ma przyszłości. Miasto, podobnie jak cały kraj, jest pogrążone w ekonomicznej stagnacji. Brytyjskie życie artystyczne jest prowincjonalne, snobistyczne i schlebia konserwatywnym gustom. W ten świat i nudy i przewidywalności z impetem wkracza grupa zbuntowanych studentów Goldsmiths College, którzy w ciągu kilku lat dokonają prawdziwej rewolucji. Damien Hirst, Sarah Lucas, Tracey Emin i ich koledzy oraz dotrzymujący im kroku marszandzi i galerzyści na trwałe odmienią obraz brytyjskiej sztuki i sprawią, że w latach dziewięćdziesiątych rozpocznie się jej nowa era. Wszyscy oni nie tylko idealnie trafiają w swój czas, ale też nieźle się przy tym bawią. Gregor Muir, który ostatecznie nie został artystą, lecz krytykiem i kuratorem, towarzyszy im od pierwszych wystaw i suto zakrapianych imprez. Jego barwna, bardzo osobista, podkręcona ciętym humorem opowieść to świadectwo fascynującej epoki, a także portret niezwykłych artystycznych osobowości, które ją tworzyły.

Cytat z książki:

Całymi godzinami przesiadywaliśmy na porysowanej drewnianej podłodze, piliśmy herbatę ze styropianowych kubków i wypalaliśmy papierosy Dona do ostatniego peta, jednocześnie próbując przewidzieć, jaki kurs obierze świat sztuki w następnych latach. Któregoś popołudnia Gary wstał i przybił do ściany kartofla, po czym zapytał, co o tym sądzimy. Po długim namyśle postanowiliśmy nie eksponować tego dzieła.

Gregor Muir jest krytykiem sztuki, kuratorem, dyrektorem Institute of Contemporary Arts w Londynie. Do 2011 kierował londyńskim oddziałem jednej z najważniejszych na świecie galerii sztuki współczesnej, Hauser & Wirth. Wcześniej pełnił funkcję kuratora sztuki współczesnej w Tate Modern. Muir był kuratorem wystaw zbiorowych YBA, takich jak Lucky Kunst oraz Liar oraz nowatorskich przeglądów sztuki wideo , m.in. Speaking of Sofas oraz Drugs z Carstenem Höllerem. W 1997 był jednym z założycieli Lux Gallery na Hoxton Square w londyńskiej dzielnicy Shoreditch, która – wcześniej zaniedbana – właśnie stawała się ważnym centrum życia artystycznego. Jako krytyk współpracuje z m.in. z pismami Dazed & Confused, Parkett oraz Frieze. Jest także autorem esejów zamieszczonych w katalogach, m.in. The Cauldron (Henry Moore Institute), Gary Hume (Kunsthalle Bern/ICA, Londyn), General Release (British Council) oraz In-A-Gadda-Da-Vida (Tate).

Kolejne tytuły w serii mówi muzeum to: biografia Aliny Szapocznikow pióra Marka Beylina, książka o ukrytym warszawskim modernizmie przygotowana przez Christiana Kereza i Jana Strumiłłę, z fotografiami Nicolasa Grospierre’a oraz opowieść o latach 90. – tym razem w sztuce polskiej.

Dodaj artykuł do:
(dodano 17.12.13, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Lucky Kunst. Rozkwit i upadek Young British Art
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia