Norwescy eksperci na "Szeksploracjach Kultury" w Gdańsku

Już podczas tego weekendu (13-15 grudnia) trafia się niezwykła okazja spotkania z norweskimi szekspirologami, którzy przyjeżdżają do Gdańska w ramach projektu "Szeksploracje Kultury", realizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski.

Norwescy eksperci to prof. Stuart John Sillars (Wydział Języków Obcych, Uniwersytet w Bergen) - zajmujący się wizualną stroną szekspirowskich adaptacji oraz dr Risley Kavu Ngala (Telemark University College) - pochodzący z Kenii, specjalizujący się w adaptacjach szekspirowskich w krajach afrykańskich i wpływu kultur plemiennych na inscenizacje dzieł Szekspira.

Zajęcia z ekspertami mają charakter zamknięty, przeznaczone są dla uczestników projektu "Szeksploracje kultury". Zajęcia odbędą się w dniach 13-15 grudnia 2013, w Centrum Edukacji Nauczycieli, przy ul. Hallera 14 w Gdańsku, w sali 317.

Warsztaty odbywać się będą w następujących godzinach:

Piątek 13 grudnia: 17:00-20:00

Sobota 14 grudnia: 10:00-14:00 oraz 15:00-18:00

Niedziela 15 grudnia: 10:00-13:00

Więcej o ekspertach:

dr R. Kavu Ngala

Prof. nadzwyczajny anglistyki na Wydziale Edukacji Nauczycieli na Telemark University College. Stały współpracownik Uniwersytetu w Bergen. Obszarem jego zainteresowań są: teatr, dramat, literatura i kultura afrykańska a także zagadnienia dotyczące tożsamości. Jest autorem publikacji o Wole Soyinka (dramaturgu, prozaiku i poecie nigeryjskim) "Modyfikacja tragedii", obecnie pracuje nad książką "Szekspir na Czarnym Lądzie".

Prof. Stuart Sillars

Profesor Anglistyki na Uniwersytecie w Bergen i Agder, do niedawna pracownik Wydziału Anglistyki Uniwersytetu w Cambridge. Wśród jego licznych publikacji widnieją trzy książki o językowo-wizualnych powiązaniach z początków XX wieku (wyd. Macmillan), praca dotycząca wiktoriańskich ilustracji książkowych (wyd. Routledge) oraz wiele artykułów naukowych. Najnowsze pozycje, wydane w prestiżowym Cambridge University Press, to: "Malarstwo Szekspira: Artysta jako krytyk, 1720-1820", "Szekspir ilustrowany, 1709-1875", "Szekspir, Wiktorianie i czas: malarski rekonesans". W listopadzie 2013 roku, w ramach serii "Oxford Shakespeare Topics" wydana została książka "Szekspir i Wiktorianie". Obecnie profesor Sillars pracuje nad tekstem "Wyobraźnia wzrokowa Szekspira" (dla wyd. CUP). Jest członkiem Norweskiej Akademii Sztuk i Nauk, adiunktem w Sidney Sussex College w Cambridge oraz honorowym członkiem Instytutu Szekspirowskiego Uniwersytetu w Birmingham.

Idea projektu:

Projekt ma na celu zapoznanie szerokiego kręgu odbiorców (osób młodych i starszych, Polaków i Norwegów) z kulturowym dziedzictwem Szekspira (jego obecnością w filmie, sztuce i literaturze) oraz wykorzystanie tej tematyki do poznawania swojej własnej historii. Metaforyczny tytuł wynika z przekonania, że poprzez praktyczne "eksploracje" wielowiekowego dziedzictwa kulturowego można odczytywać teksty Szekspira oraz jego epokę tak, aby były to tematy nadal aktualne. Projekt toczyć się będzie w Gdańsku, Oslo i Bergen do grudnia 2014.

W projekcie bierze udział 20 nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych woj. pomorskiego. Uczą oni w: Gdańsku, Gdyni, Parchowie, Rumii, Starzynie, Starogardzie Gdańskim, Kowalach, Sztumie, Tczewie, Chwaszczynie, Słupsku, Leśnicach. Wraz z nimi szkolić będą się grupy ich uczniów

Główne działania projektu to cykl 8 szkoleń dla nauczycieli z zakresu sztuki (film, teatr, drama) prowadzone przez szekspirologów, filmoznawców i teatrologów oraz z zakresu historii regionu prowadzone przez historyków, historyków sztuki, archeologów. Działania dodatkowe to: międzynarodowe (polsko-norweskie) warsztaty dla uczniów i nauczycieli podczas XVII Festiwalu Szekspirowskiego, przegląd spektakli oraz filmów młodzieżowych powstałych we współpracy z nauczycielami, cztery konkursy artystyczne i wystawa prac młodzieżowych, dwie wizyty studyjne uczestników (w Oslo i Bergen), ogólnopolska konferencja dotycząca obecności Szekspira w sztuce filmowej, młodzieżowy Obóz Szekspirowski dla Polaków i Norwegów.

Projekt jest realizowany we współpracy z partnerami: Norweskim Towarzystwem Szekspirowskim z Oslo oraz Wydziałem Języków Obcych Uniwersytetu w Bergen. Zapewniają oni ekspertów z zakresu dziedzictwa kulturowego oraz przygotują wizyty studyjne polskich uczestników.

Dodaj artykuł do:
(dodano 14.12.13, autor: blackrose)
Tagi: Szeksploracje Kultury, Gdański Teatr Szekspirowski
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia