Duńska grafika w Warszawie

Do końca lipca w Duńskim Instytucie Kultury można obejrzeć wystawę duńskiej grafiki. Swoje prace prezentuje dziewięciu grafików: Anne Marie Ploug, Bendt Ulrich Sørensen, Bjarne Werner Sørensen, Claus Handgaard Jørgensen, Erika Severin, Finn Naur Petersen, Jens Damkjær Nielsen, Nanna Herstad og Pernille Kløvedal Helweg. Kuratorem jest Jens D Nielsen.
9 duńskich grafików (Anne Marie Ploug, Bendt Ulrich Sørensen, Bjarne Werner Sørensen, Claus Handgaard Jørgensen, Erika Severin, Finn Naur Petersen, Jens Damkjær Nielsen, Nanna Herstad og Pernille Kløvedal Helweg) we współpracy z Duńskim Instytutem przygotowali wystawę, która odzwierciedla niektóre ze zjawisk i tendencji we współczesnej grafice duńskiej. Każdy z artystów prezentujących swoje prace zarówno w kraju jak i zagranicą, przyznaje, że wspólne cechy narodowe w ich pracach stają się widoczne dopiero gdy odbiera się je z perspektywy tradycji artystycznych innych kultur i miejsc.

Wielu znawców sztuki utożsamia duńską grafikę z pracami Palle Nielsena, które opisywały Europę czasów zimnej wojny. Palle Nielsen oraz inni graficy jego pokolenia czerpali inspirację z twórczości Aksela Jørgensena, pierwszego profesora grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, a po II wojnie światowej w swoich pracach dawali wyraz wojennym doświadczeniom Europy, które pokazywali poprzez duńską tradycję graficzną.

Graficy, których prace wchodzą w skład wystawy, należą do pokolenia, które urodziło się po wojnie (różnica wieku między niektórymi z nas sięga 20 lat) w czasach, gdy zakres inspiracji i doświadczeń stał się bardziej wielowarstwowy i rozszerzył się o innych artystów i kierunki sztuki. Sięgał nie tylko stron rodzimych, ale także zagranicy. Techniki graficzne zarówno te starsze jak i te najnowsze zaczęły być wtedy traktowane jako równie adekwatne formy wyrazu.

Wystawa łączy więc w sobie dwoistość – można w niej odnaleźć inspiracje sztuką międzynarodową, a cechy duńskie czy skandynawskie w graficznych formach wyrazu staną się widoczne dopiero, gdy polska publiczność zobaczy je przez pryzmat swoich narodowych tradycji graficznych.

Wystawiane prace wyrażają wieloznaczność czasu, opisują i komentują teraźniejszość- każda z nich na swój sposób.

Wystawa pokazywana wcześniej w Galerii Spokojna 15 w Warszawie

Dodaj artykuł do:
(dodano 06.07.10, autor: redakcja)
Tagi: grafika, sztuka, Duński Instytut Kultury
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Bruce Springsteen
3
Barbra Streisand
4
Benson Boone
5
Yungblud
6
Katatonia
7
Neil Young & The Chrome Hearts
8
Calum Hood
9
Saxon
10
Arkadiusz Jakubik
1
Joseph Kosinski
2
Dani de la Orden
3
Celia Rico Clavellino
4
David Marqués
5
Michael Dweck, Gregory Kershaw
6
Blandine Lenoir
7
Margien Rogaar
8
Lionel Baier
9
Dean DeBlois
10
Wes Anderson
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia