Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943

15 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Wojska w Białymstoku będzie miała miejsce promocja książki Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943. Jest ona jednym z rezultatów projektu o tej samej nazwie, będącego polsko-ukraińskim działaniem zapoczątkowanym w 2012 roku.

Polsko-ukraińska grupa zbierała relacje ustne na Wołyniu, poszukując postaw ludzi szlachetnych i sprawiedliwych, szczególnie wśród Ukraińców ratujących Polaków w okresie czystek etnicznych prowadzonych przez OUN i UPA w latach 1943–1945 na Wołyniu i w Galicji oraz wśród Polaków pomagających Ukraińcom w czasie akcji odwetowych i wysiedleńczych. Potrzeba projektu wyrosła z wielokrotnych rozmów o polsko-ukraińskich stosunkach oraz upamiętnieniu zbliżającej się 70. rocznicy wydarzeń na Wołyniu. Ze względu na wagę i złożoność tematu problematyka trudnej historii i pamięci może być interesująca dla wielu specjalistów, stąd też próba kompleksowego spojrzenia na omawiane kwestie.

Timothy Snyder:

Historii Europy nie da się nigdy napisać bez zadawania niewygodnych pytań innym, ale przede wszystkim sobie. Należy być przy tym otwartym na ewentualność, że własne odpowiedzi nie zawsze mogą być jedyne i właściwe. Dążenie do tego, aby Polacy zrozumieli Ukraińców i Ukraińcy zrozumieli Polaków jest dobrym celem, ale ważniejszą kwestią jest poznawanie drugiego człowieka, którego pamięć i historia nie dadzą się sprowadzić do ogólnej wiedzy na temat tego, co wydaje się, że wiemy o swoim narodzie oraz o innych narodach.

Rafał Wnuk:

Odradzam lekturę tej książki tym, którzy poszukują potwierdzania niewinności własnej grupy etnicznej i poszukują dowodów winy obcych. W ponurym cieniu polsko-ukraińskiej przeszłości łatwiej dostrzec drzazgę w cudzym oku niż belkę we własnym. Polscy autorzy publikowanych tu esejów zajmują się głównie polskimi grzechami, ukraińscy zaś – ukraińskimi trupami w szafie. Rezygnacja z oskarżycielskiego tonu lub poszukiwania symetrii win doprowadziła do powstania wolnej od uprzedzeń przestrzeni dialogu opartej na dobrej woli. Przestrzeni niezbędnej do polsko-ukraińskiego pojednania. Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom historii mówionej, zainteresowanych poznaniem indywidualnych perspektyw Polaków i Ukraińców. Obraz wojny wyłaniający się ze wspomnień mieszkańców Wołynia stoi częstokroć w sprzeczności z narodowymi mitami obu narodów.

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.11.13, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Steve Hackett
2
Pink Floyd
3
Haim
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Józef Skrzek
8
Lauren Spencer Smith
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
Cédric Klapisch
2
Michael Dweck, Gregory Kershaw
3
Paolo Genovese
4
Celia Rico Clavellino
5
Ido Fluk
6
David Koepp
7
Dani de la Orden
8
Joseph Kosinski
9
Blandine Lenoir
10
David Marqués
1
Kobi Yamada
2
Marcel Moss
3
Emma Angstrom
4
Isabel Allende
5
Agata Zamarska
6
Barbara Kingsolver
7
Juan Gómez-Jurado
8
Monika Kacprzyk
9
Penn Holderness, Kim Holderness, Edward Hallowell
10
Molly Jong-Fast
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia