Pop art w nowej odsłonie. Jedyna w Polsce wystawa Michała Torzeckiego na temat memów

„MeMe” to tytuł najnowszego projektu Michała Torzeckiego, którego prezentacja odbędzie się w Galerii Mysia 3, 29 listopada br. Artysta tym razem przygotował cykl czarno-białych prac, stanowiących nowe, świeże spojrzenie na sztukę pop art. Duże olejne formaty przedstawiają współczesnych bohaterów masowej wyobraźni oraz memy, które w ostatnich latach zdominowały internetowe życie społeczne i towarzyskie.

Skłonność do refleksji oraz wyłapywanie najnowszych trendów to cechy, które nakierowały Michała Torzeckiego na konceptualne tory i sprawiły, że pokusił się on o podjęcie tematu kultury memowej. Kombinacja memów, czyli popularnych obrazków, którymi ludzie posługują się w wirtualnej przestrzeni, z popularnymi frazesami (również memami), zaproponowana przez Torzeckiego tworzy zaskakującą narrację, wielowymiarową wypowiedź i skłania do refleksji. Autor punktuje, komentuje i prowokuje, używając memów jako narzędzia.

- Myślę, że kultura obrazkowa w internecie bardzo ogranicza relacje międzyludzkie. To przykre, że ludzie, zamiast komunikować się w tradycyjny sposób, przesyłają sobie obrazki i godzinami siedzą przed komputerem, oglądając kotki. Stąd pomysł, aby za pomocą tego z natury ironicznego narzędzia, jakim są memy, skomentować w ironiczny sposób świat, z którego się wywodzą - mówi autor.

W tekście kuratorskim towarzyszącym wystawie, napisanym przez Maćka Żakowskiego, czytamy: „Czy patrząc na świat przez szydercze, memowe okulary nie budujemy jednocześnie wobec niego dystansu, przepracowując jego niespójność tradycyjnymi narzędziami ironii? Czy nie oddalają nas one od świadomości i autorefleksji? Czy memy nie są – zgodnie z psychologiczną funkcją humoru – wentylami bezpieczeństwa, pozwalającymi np. na oderwanie naszych konsumpcyjnych stylów życia od obecnej w nas postawy krytycznej wobec różnych aspektów i porządków współczesnego świata? Co jeżeli ta nasza memorzeczywistość naprawdę zajmuje dziś miejsce prawdziwego zaangażowania (bez sentymentalizmu;
być może memy zajmują dziś miejsce innych produktów kultury popularnej; karykatury, komiksu, telewizji)?”.

***
Michał Torzecki to młody, niezwykle utalentowany artysta. Tuż przed stanem wojennym wyemigrował wraz z rodzicami do USA, gdzie przez pierwsze 20 lat życia wychowywał się w Nowym Jorku, Chicago i Los Angeles. Po powrocie do Polski ukończył Europejską Akademię Sztuk na Wydziale Malarstwa. W 2007 roku obronił dyplom w Pracowni prof. Franciszka Starowieyskiego. Zaraz po obronie został asystentem profesora i pracował z nim aż do śmierci mistrza. Swoje prace wystawiał w Warszawie, Krakowie, Londynie i Nowym Jorku.

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.11.13, autor: irka)
Tagi: Pop art w nowej odsłonie. Jedyna w Polsce wystawa Michała Torzeckiego na temat memów
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia