Latawce - Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych

19. listopada.2013 o godz. 19.00, zapraszamy do Piwnicy Largactil, Staromiejskiego Domu Kultury (Rynek Starego Miasta 2, Warszawa) na spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmów Nieobecnych. W programie pokaz filmu „Latawce” i dyskusja. Wstęp wolny.

„LATAWCE”
Kiedy w 1994 roku Talibowie ogłosili długą listę zakazów, jakich od teraz mają przestrzegać Afgańczycy znalazły się tam między innymi następujące zapisy: nie wolno słuchać muzyki; nie wolno w żaden sposób utrwalać wizerunku człowieka; nie wolno puszczać latawców.
Prawo to obowiązywało aż do roku 2002, kiedy powstańcze oddziały Sojuszu Północnego wsparte wojskami amerykańskimi odzyskały władzę w Afganistanie. Wydawało się wówczas, że nastąpił kres wojny, ciągnącej się od lat 70. Dziś, kiedy Talibowie (według nieoficjalnych danych) odbili niemal połowę kraju, coraz bardziej realne wydaje się, że latawce znów znikną z afgańskiego nieba.
W 2006 roku w Szkole Artystycznej* w Kabulu odbył się miesięczny kurs filmowy „Kabul - moje miasto”, prowadzony przez młodego polskiego reżysera Jacka Szarańskiego (absolwenta Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim). Dwunastu najzdolniejszych uczniów - po raz pierwszy w życiu - dostało kamery oraz fachową pomoc. I nic więcej. Sami proponowali, o czym chcą robić filmy, jaki Kabul pokazać. Nie filmowali ani drutów kolczastych, ani posterunków policji, baz wojskowych, Talibów czy Amerykanów. Skierowali obiektywy na najbliższą codzienność - na dzieci sąsiadów, na wszechobecne latawce i na siebie samych.
„Latawce” stały się dzięki temu zapisem współczesnego Kabulu z perspektywy afgańskiego siedemnastolatka. A także opowieścią o tym, jak w młodych malarzach i muzykach rodzi się pasja filmowa. Przy pomocy kamery Jacka Petryckiego śledzimy drogę, jaką przebywają uczniowie: od rozgorączkowanych prób efektownego ujęcia pędzących kół rykszy, przez czas, kiedy kamera przestaje być zabawką, a staje się narzędziem, aż do tej niezwykłej chwili, kiedy stojąc naprzeciwko swojego bohatera zapominają o kamerze, a zaczynają słuchać. Bowiem film dokumentalny zmienia nie tylko świat, lecz także samego dokumentalistę.
Reżyseria: Beata Dzianowicz
Rok: 2007
Czas trwania: 52 min

Nagrody:
•2008 - Locarno (MFF)-Nagroda Tygodnia Krytyki Filmowej
•2008 - Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Nagroda Łódź Art Center
•2008 - Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS "Prawa Człowieka w Filmie")-Nagroda Publiczności
•2009 - Budapeszt (Dialektus European Documentary and Anthropological Film Festival)-Wyróżnienie Specjalne
•2009 - Budapeszt (Dialektus European Documentary and Anthropological Film Festival)-Nagroda Publiczności
•2009 - Lublin (Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy")-II Nagroda za "wzruszającą próbę nauczenia nas wnikliwego i wrażliwego patrzenia na świat"; w Konkursie Pełnometrażowym
•2009 - Sankt Petersburg (Festiwal Filmów Krótkich, Dokumentalnych i Animowanych "Message To Man")-Wyróżnienie za "uczciwość i szczerość pomiędzy autorem, bohaterami i widzami"
•2009 - Kazań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Muzułmańskich "Złota Kazalnica")-Nagroda "Golden Minbar" za najlepszą reżyserię filmu dokumentalnego
•2009 - Kazań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Muzułmańskich "Złota Kazalnica")-Nagroda Specjalna prezydenta Tatarstanu za "humanizm i kunszt filmowy"
•2010 - Abu Dhabi (Anasy Documentary Award)-II Nagroda

Dodaj artykuł do:
(dodano 14.11.13, autor: staromiejskidomkultury)
Dział film
Tagi: film, kultura, spotkanie, pokaz, dyskusja, Afganistan
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia