Roztańczony Tuwim na jazzowo

Wybitny kompozytor Joachim Mencel skomponował świetną muzykę do mniej znanych, „nieoczywistych” wierszy Juliana Tuwima. Świeże, pełne energii utwory w nowej jazzowej aranżacji wykonane zostaną przez młodych muzyków i wokalistów. Usłyszymy interpretację Tuwima, jakiej nikt się nie spodziewa.

Na scenie wystąpią również tancerze, którzy dzięki ciekawej i intrygującej choreografii (Anity Podkowy i Aleksandra Kopańskiego) zaproponują taneczną interpretację tekstów. Połączenie muzyki, tańca współczesnego i poezji pozwoli wykreować wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju spektakl.

Premiera 22 listopada o godz. 19.15 na scenie im. Stanisława Wyspiańskiego PWST przy ul. Straszewskiego 22.

Przygotowane w ramach projektu utwory zostaną następnie nagrane w profesjonalnym studiu i sfilmowane.

Projekt realizowany jest przez Agencję Promocyjną OKO na zlecenie Instytutu Książki w związku z Rokiem Juliana Tuwima. Partnerami są Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Fundacja Kazimierza Bartla. Współpracują 30 LO oraz 36 i 46 gimnazjum w Krakowie, a także Samorząd Studentów Wydziału Polonistyki UJ.

Anna Czabanowska – opiekun literacki projektu

Wróbel: Zatańczyć Tuwima?

Zaśpiewać? – Tak. Ale i zaśpiewać i zatańczyć?

Zatańczyć Tuwima, to brzmi trochę jak zatańczyć tango, a tanga tańczono i śpiewano w jego czasach z wielką pasją.

Piosenki do słów tego poety to kilkadziesiąt lat historii polskiej muzyki od dwudziestolecia międzywojennego aż do dzisiaj; do tej historii dopisują się coraz młodsi twórcy i wykonawcy.

Nasz projekt to tylko jedna z wielu możliwości, to próba wybrania dla siebie z dorobku poety „własnych” wierszy, tak, by powstała odrębna i oryginalna całość. Mamy w tym tak wspaniałych poprzedników, że trema powinna uniemożliwić nam dalsze działania. Ale próbujemy, my także mamy „swojego” Tuwima…

Sam Julian Tuwim pisał przed wojną wspaniałe teksty piosenek i doskonale wiedział, jak stworzyć prawdziwy przebój – takie teksty pisał dla wielkiej piosenkarki lat 30. XX wieku, Hanki Ordonówny. Wiedział, że piosenka musi zawierać łatwe do zapamiętania słowa, że powinien w niej się powtarzać rodzaj wyrazistego hasła, mówiąc ładnie po polsku tak zwany „szlagwort”, taki jak fraza z tytułu najsłynniejszej piosenki Ordonówny: „Miłość ci wszystko wybaczy.”

Ale nie tylko same teksty piosenek, ale wszystkie wiersze Tuwima są potencjalnymi piosenkami, bo tkwi w nich ogromny potencjał muzyczności ukryty w liryce. Wiele z utworów już znalazło swoją muzykę, napisaną do słów poety przez niepodobnych do siebie kompozytorów, reprezentujących różnorodne nurty muzyczne.

Największy z nich stworzył swoje pieśni bardzo wcześnie, kiedy poeta był jeszcze młody. W 1921 roku Karol Szymanowski napisał cykl pieśni do niezwykłych, „pozarozumowych” słów tuwimowskich wierszy z cyklu Słopiewnie.

Z kolei Tuwima „piosenkowego” śpiewali kiedyś Ordonówna i Fogg, później, znacznie później Czesław Niemen , Ewa Demarczyk, Marek Grechuta , jeszcze później Grzegorz Turnau czy Janusz Radek, a teraz Mela Koteluk czy Joanna Kulig. W ostatnich latach po wiersze Tuwima sięgają zespoły takie jak „Pustki” (Trawa), „Buldog” (płyta Chrystus miasta) czy „Akurat” (Do prostego człowieka), zawsze znajdując w jego słowach coś bardzo aktualnego.

Zanim zabrzmi muzyka Jarosława Menzla i wiersze Juliana Tuwima uzyskają nowy muzyczny kształt, zanim zacznie się nasz muzyczny i taneczny spektakl, zapraszamy do własnego poszukiwania. W internecie – piosenek do słów poety. W jego tomach poetyckich – takich wierszy, które chciałoby się zapamiętać, wypowiedzieć bardzo cicho, szeptem, albo przeciwnie – głośno wykrzyczeć, zaśpiewać, a może właśnie – zatańczyć?

Zatańczymy Tuwima?

Materiały prasowe Instytut Książki

Dodaj artykuł do:
(dodano 14.11.13, autor: blackrose)
Tagi: Julian Tuwim, Słowo, Muzyka, Taniec, jazz
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia