Skandaliczne „Dzieci naszej dzielnicy” w Polsce!

W 25. rocznicę przyznania literackiej Nagrody Nobla egipskiemu pisarzowi Nadżibowi Mahfuzowi na polskim rynku po raz pierwszy wydana zostanie jego najważniejsza powieść. Owiana aurą skandalu książka „Dzieci naszej dzielnicy” ukazuje się dziś nakładem wydawnictwa Smak Słowa.

Kontrowersyjna powieść miała swoją premierę w 1959 roku na łamach egipskiego dziennika „Al-Ahram”. Wydawane w odcinkach dzieło ze względu na zawarte w nim obrazoburcze spojrzenie na świat arabski oraz islam wzbudziło tak silny opór środowisk religijnych, że jego publikacja w formie książkowej została wstrzymana na kilka lat. Po jej wydaniu Nadżib Mahfuz został oskarżony o bluźnierstwo, a w 1994 roku nieznani sprawcy dokonali w Kairze próby zamachu na życie 82-letniego wówczas autora.

„Dzieci naszej dzielnicy”, która dziś trafia po raz pierwszy do księgarń w przekładzie na język polski to powieść porównywana ze słynnymi „Szatańskimi wersetami” Salmana Rushdiego. Autor zabiera czytelnika w emocjonującą podróż do egzotycznego, kolorowego i gwarnego świata Egiptu, gdzie bogactwo i przepych przeplatają się z ubóstwem i ludzkimi dramatami. Narracja utrzymana jest w charakterystycznej dla autora baśniowej konwencji.

Pośrodku jednej z dzielnic Kairu wznosi się monumentalna Posiadłość Al-Dżabalawiego, autorytarnego patriarchy potężnego rodu. Jego synowie, w postaciach których odnajdujemy proroków największych religii monoteistycznych: Adama, Mojżesza, Jezusa i Mahometa, walczą o względy surowego ojca. Gdy tylko synowie okazują słabość zostają wyrzuceni z domu. Od tego czasu żyją marzeniami o ponownym ujrzeniu ojcowskiego „raju na ziemi”. Którego z synów Al-Dżabalawi dopuści ponownie do swej Posiadłości i jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić, dowiemy się z kolejnych kart intrygującej powieści, która stanowi klucz do zrozumienia współczesnego Egiptu i całego świata arabskiego.

„Dzieci naszej dzielnicy” to alegoryczna opowieść o dziejach ludzkości i walce z tyranią. Pod płaszczykiem barwnej fabularnej opowieści Mahfuz rozlicza się kartach powieści ze społeczeństwem egipskim i zmianami jakie wywołał ruch socjalistyczny.

Nadżib Mafhuz – wybitny prozaik egipski, laureat literackiej Nagrody Nobla (1988). Urodził się 11 grudnia 1911 roku w Kairze. Studiował filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Kairskim. Jest autorem ponad 30 powieści, 30 scenariuszy filmowych oraz 13 opowiadań i kilku dramatów. Za największe dzieło pisarza uważa się tzw. „Trylogię Kairską”. Wielką rolę w powieściach Mahfuza odgrywa Kair, którego topografia i atmosfera zostały sugestywnie zilustrowane na kartach jego utworów.

Materiały prasowe Smak Słowa

Dodaj artykuł do:
(dodano 05.11.13, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Dzieci naszej dzielnicy, Skandal
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia