Spotkanie autorskie Waldmara Smaszcza w Klubie Księgarza

Instytut Wydawniczy Erica zaprasza na spotkanie z Waldemarem Smaszczem, autorem książki „Serce nie do pary. O księdzu Janie Twardowskim i jego wierszach”. Spotkanie odbędzie się we wtorek 5 listopada o godz. 17. w Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24 w Warszawie. Prowadzenie: Piotr Dobrołęcki, wybrane fragmenty książki przeczyta Krystyna Czubówna.

Autorem książki jest Waldemar Smaszcz, wieloletni przyjaciel księdza i wnikliwy interpretator jego twórczości.

W 1970 roku ukazał się ujmujący prostotą tom poezji zatytułowany „Znaki ufności” autorstwa ks. Jana Twardowskiego, który zyskał uznanie wśród krytyków literackich. Tym samym jego autor na stałe wkroczył do panteonu najwybitniejszych postaci naszej literatury. Wtedy Waldemar Smaszcz po raz pierwszy zetknął się z wierszami poety, który dotąd był znany jedynie w kręgach katolickich i publikował na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Ks. Jan Twardowski pragnął, aby pozostały po nim jedynie wiersze. Niechętnie mówił o sobie. Przez długie lata pozostawał poetą bez biografii, co wynikało z jego skromnej natury. Często dopytywano go o różne szczegóły z jego życia, jednak zwykł wtedy mawiać, że „czymś musi różnić się od świeckich, nie powinno mu zależeć na pokazywaniu siebie […] musi być dyskretny i skromny”.

Dopiero Waldemar Smaszcz, wieloletni przyjaciel ks. Twardowskiego, podjął się niezwykle trudnego zadania scalenia i uzupełnienia pustek w życiorysie księdza. Wysiłek włożony w stworzenie jego biografii można uważać za niemalże detektywistyczne śledztwo. Odwiedził wszystkie miejsca związane z poetą, zwłaszcza z jego dzieciństwa i młodości. Korygował wiele wypowiedzi samego ks. Twardowskiego, wśród nich te o dzieciństwie na wsi i przeżyciach z lat wojennych.

Sam autor tak mówi o swoich poszukiwaniach: „będąc przez ponad dwadzieścia lat blisko ks. Twardowskiego, a nawet przyjaźniąc się z nim, wiele faktów musiałem wyjaśniać dopiero po jego śmierci. Na większość pytań dotyczących biografii odpowiadał z rozbrajającą prostotą: „A kogo to może interesować…”.

Głęboką wiarę zapoczątkował ojciec ks. Twardowskiego, który przez długie lata był ministrantem. Mieszkali blisko kościoła, więc cała rodzina Twardowskich chętnie uczęszczała na mszę i wszelkie nabożeństwa. Zaszczepił w nim też inną miłość – do warszawskich Powązek. Często zaprowadzał tam młodego wówczas Jana, gdzie spacerowali podziwiając nagrobki zasłużonych Polaków i rozmawiając o ich dokonaniach. Nie mógł przewidzieć, że w okresie wojennym większość przyjaciół (także poetów) spocznie na nich na zawsze i to ich groby będzie odwiedzał w przyszłości.

Z kolei pierwsze spotkania z poezją zapewniła młodemu Janowi jego matka. To ona wprowadziła przyszłego księdza w świat literatury. W rodzinnym domu kultywowała głośne czytanie najwybitniejszych polskich powieści, oraz gromadzenie zbiorów w domowej biblioteczce. Już od najmłodszych lat ks. Twardowski był zachwycony twórczością Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza, których utwory umiał recytować z pamięci.

Gdy sam zaczął odkrywać w sobie dar pisania wierszy, nie wierzył, że mogą być one podziwiane. „Wiersze od początku wywoływały w ks. Janie Twardowskim tyleż zakłopotania, co radości. Nie potrafił ich nie pisać, więc najpierw, jeszcze w szkole, ukrywał tę swoją – jak mawiał – „słabość”, aby nie wytykano go palcami, a po przyjęciu święceń kapłańskich długo zmagał się sam ze sobą, jak pogodzić te dwa powołania. (…) nie uważał siebie za poetę, ale za księdza, który pisze wiersze”.

Waldemar Smaszcz jest historykiem literatury, krytykiem i eseistą. Opublikował m. in.: „Miłość bez jutra. Muza wojenna 1939-1945”, „Słowo poetyckie Karola Wojtyły”, „Ludzie, których spotkałem. Waldemara Smaszcza rozmowy z ks. Janem Twardowskim”, „Ks. Jan Twardowski. Poeta nadziei. Życie i twórczość”. Szczególne miejsce w dokonaniach Waldemara Smaszcza zajmuje poezja ks. Jana Twardowskiego, z którym łączyła go ponad dwudziestoletnia najpierw znajomość, a potem przyjaźń.

Autor był wielokrotnie nagradzany – m.in. jest dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej im. Włodzimierza Pietrzaka, a także laureatem Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego czy Nagrody im. Witolda Hulewicza. Był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2000 roku został uhonorowany Insygniami Najczcigodniejszego Krzyża Pro Ecclesia et Pontifice przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Książka ukaże się na rynku 6 listopada.

Dodaj artykuł do:
(dodano 04.11.13, autor: irka)
Dział literatura
Tagi: Spotkanie autorskie Waldmara Smaszcza w Klubie Księgarza
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia