Od 1 listopada w polskich kinach pojawi się najnowszy film genialnego mistrza kina, Kim Ki Duka: "Pieta". Obraz zachwycił jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, które przyznało mu nagrodę główną - Złotego Lwa.
Film opowiada o mężczyźnie, który pracuje dla jednego z szefów mafii. Pochodzi z sierocińca i nigdy nie miał żadnej rodziny i to mu pomaga być bezwzględnym i okrutnym podczas pracy.
Pieta” to osiemnasty obraz w reżyserskim dorobku Kim Ki Duka. Reżyser powraca nim po kilkuletniej przerwie, w czasie której walczył z ciężką depresją. Powraca w wielkim stylu, znów budząc kontrowersje i zachwycając. „Na ten film nie można nie zareagować” – powiedziała członkini weneckiego jury, Marina Abramović.
"Ten film jest w szczególności filmem poświęconym człowieczeństwu, naszej trudnej sytuacji życia w dobie ekstremalnego kapitalistycznego kryzysu." - mówi o swoim filmie Kim Ki Duk. "Czerpałem inspirację z zachodniej tradycji artystycznej, z przedstawienia Maryi kołyszącej martwego Chrystusa, której najdoskonalszym przykładem jest rzeźba Michała Anioła. Dwukrotnie odwiedziłem Watykan i widziałem to arcydzieło. Maryja Dziewica tuląca do siebie ciało syna to obraz, który przechowuję w pamięci od wielu lat i który dla mnie symbolizuje objęcie tym matczynym uściskiem całej ludzkości, pogrążonej w cierpieniu i bólu, które są częścią ludzkiego życia." - kontynuuje.
Kim Ki Duk
Urodził się w 1960 roku. Od dziecka rysował, w Paryżu uczył się malarstwa. Tam też odkrył kino. Po powrocie do Korei rozpoczął karierę jako scenarzysta. Jako reżyser zadebiutował w 1996 roku niskobudżetowym filmem „Krokodyl”. Od tego czasu wzbudza swoimi filmami mocne kontrowersje zarówno wśród krytyków, jak i widzów. Jedni kochają jego trudne do zdefiniowania postaci, szokujące wizualizacje i bezprecedensowe przesłania. Inni je doceniają, ale uważają za zbyt artystowskie. Wiele filmów reżysera zdobyło międzynarodowe uznanie. Za „Samarytankę” nagrodzono go Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego reżysera na 54. MFF w Berlinie. Jego następny obraz – „Pusty dom” (2004) - zdobył nagrodę Leone d'Argento (Nagroda Specjalna za reżyserię ) na 61. MFF w Wenecji. Jego poprzednia praca, dokumentalny zapis walki z depresją – „Arirang” – dostała nagrodę Un Certain Regard na 64. MFF w Cannes. Ostatni film – „Pieta” – został nagrodzony Złotym Lwem na 69. MFF w Wenecji.
Dodaj artykuł do:
Tagi: Pieta, Kim Ki Duk