"Książę Niezłomny, czyli Polak-katolik" w Instytucie Teatralnym

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego serdecznie zaprasza 15 października o godz. 18:00 na wykład "Książę Niezłomny, czyli Polak-katolik".

Mistyk czy nacjonalista? Kolonizator czy społecznik? "O poprawie II Rzeczypospolitej w Księciu Niezłomnym" - przedstawienie Juliusza Osterwy z 1918 roku jest pretekstem do rozmowy o romantyzacji rzeczywistości Polski niepodległej, o teatralnym misjonizmie, o wspólnocie narodowej i obywatelskiej.

Cykl wykładów prof. dr hab. Krystyny Duniec o dwudziestoleciu międzywojennym jest drugą, po PRL. PRZEDSTAWIENIA, odsłoną multimedialnego projektu historii polskiego teatru publicznego.

Spróbujmy opowiedzieć historię dwudziestolecia międzywojennego w Polsce przez przedstawienia – teatralne, ale nie tylko teatralne. Przez przedstawienia życia publicznego we wszelkich jego przejawach: w sztuce, polityce, życiu społecznym, obyczajach. Spektakl teatralny niech będzie tu głównym zdarzeniem, wokół którego piętrzą się skojarzenia, tematy i konteksty wykraczające daleko poza teatr. W centrum refleksji niech znajdą się więc obok zagadnień formalnych i estetycznych strategie społecznego oddziaływania teatru i sposoby, jakimi życie publiczne oddziałuje na teatr.

Podczas pierwszego spotkania zatytułowanego KSIĄŻĘ NIEZŁOMNY, czyli Polak-katolik, pretekstem do rozmowy o romantyzacji rzeczywistości Polski niepodległej, teatralnym misjonizmie, wspólnocie narodowej i obywatelskiej, będzie „Książę Niezłomny”, przedstawienie Juliusza Osterwy z 1918 roku.

Wykładom towarzyszyć będą projekcje filmów found footage Krystyny Duniec, Ewy Hevelke i Michała Januszańca.

Osiem wybranych spektakli to osiem odsłon uwikłania w historię zjawisk teatralnych tego czasu. Ale to także próba udowodnienia, że założenia awangardy dwudziestolecia międzywojennego nie należą tylko do historii, ale także do współczesności, kultywującej nieprzerwanie idee społecznego zaangażowania i twórczo kontynuującej założenia formalne awangardy.

Uczestnictwo w wykładach będzie potwierdzane każdorazowo wklejeniem portretu wybitnej aktorki lub aktora do karnetu. Za komplet naklejek nagroda – niespodzianka.

Dodaj artykuł do:
(dodano 14.10.13, autor: blackrose)
Tagi: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, teatr, Książę Niezłomny, czyli Polak-katolik,
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia