VIII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek

Najwspanialsze lalki teatralne z całego świata, doskonali aktorzy i uznane grupy specjalizujące się w teatrze lalek od 7 października gościć będą w Warszawie. Przez 5 dni, podczas festiwalu Lalka Też Człowiek, będzie można zobaczyć zjawiskowe przedstawienia grup lalkowych m.in. z Wielkiej Brytanii, czy Grecji. VIII edycja Festiwalu Lalka Też Człowiek rozpocznie się już 7 października. W programie tej wyjątkowej imprezy znajdą się występy londyńskiej grupy Rouge 28 Theatre, wywodzącego się z Aten Merlin Puppet Theatre, a także polskich grup – Teatru PINOKIO z Łodzi oraz Malabar Hotel i Walnego-Teatru z Warszawy

Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Festiwal Lalka Też Człowiek odbywa się w tym roku po raz ósmy. Organizatorzy stawiają sobie za cel przełamanie stereotypu łączącego teatr lalek jedynie z przedstawieniami dla najmłodszych i kierują festiwalowe wydarzenia do widzów dorosłych. W tegorocznym programie przewidziano m.in. występy najlepszych grup teatralnych z całego świata specjalizujących się we wciąż mało znanej dziedzinie jaką jest lalkarstwo.
W poniedziałek 7 października festiwal otworzą londyńczycy z Rouge28 Theatre. Pokażą oni inspirowany tradycyjną japońską mitologią spektakl „Urashima Taro”. Inscenizacja w reżyserii Paula Pirisa opowiada historię ubogiego rybaka uwodzonego przez tajemniczą kobietę-żółtwia. W monodramie poruszono ważkie tematy takie jak problem władzy, pożądania i śmierci, nie uciekając jednak od dawki specyficznego poczucia humoru. Aktorka Aya Nakamura występuje na scenie solo – towarzyszą jej jedynie ludzkich rozmiarów lalki. W spektaklu połączono elementy tradycyjnego japońskiego teatru Bunraku, grę żywego aktora, teatr cienia z projekcją video i Kamishibai – odmianą teatru papieru, którą uważa się za inspirację dla Mangi.

Drugiego dnia festiwalu zobaczymy inscenizację pt. „Bacon” ukazującą życie i twórczość jednego z najbardziej znanych współczesnych malarzy – Francisa Bacona. Grupa teatralna Malabar Hotel poprzez pryzmat twórczości artysty próbuje dokonać rekonstrukcji jego życia wewnętrznego – obaw, pragnień oraz wspomnień. Jako materiał literacki wykorzystano fragmenty utworów Szekspira i T. S. Eliota wzbogacone o elementy tekstu autorskiego. Całość tworzy intrygujący kolaż literacko-artystyczny, w którym wątki biograficzne przeplatają się z motywami z dzieł Bacona.

W czwartek 10 października wystąpi Walny-Teatr ze sztuką „Dziadek” opartą na wspomnieniach dziadka reżysera. Na scenie obserwować będziemy, jak radość z prostych czynności życiowych – zbierania jabłek, sadzenia truskawek, przeplata się z trudnymi, nieraz bolesnymi doświadczeniami: chorobą, śmiercią bliskich, etc. Historia opowiadana jest poprzez retrospekcję. Rozpoczyna się w dniu pogrzebu tytułowego dziadka, a kończy w dniu narodzin jego wnuka. Przyjaźń i wzajemne podpatrywanie siebie tych dwóch postaci, a także lalki i lalkarza stanowi oś dramaturgiczną przedstawienia. Obserwujemy jak Dziadek wprowadza Wnuka w życie, uczy go wartości. W spektaklu wykorzystano marionetki oraz przedmioty trickowe, które na oczach widza zmieniają swoje funkcje.

„Balladyny i romanse”, które zobaczymy 11 października to spektakl zrealizowany w oparciu o nominowaną do Nagrody Literackiej NIKE (2011) oraz nagrodzoną Paszportem Polityki (2010) powieść Ignacego Karpowicza pod tym samym tytułem. W inscenizacji dochodzi do zderzenia świata bogów, a raczej popkulturowych bożków i ludzi, które ujawnia szereg interesujących prawd dotyczących istoty ludzkiego losu i kondycji samego człowieka. Subiektywna wizja Karpowicza w ujęciu Teatru PINOKIO zyskuje nowy wymiar. Spektakl zrealizowany w ramach Sceny Wyobraźni im. Brunona Schultza skierowany jest do młodzieży i widza dorosłego.


12 października Festiwal zamknie występ Greków z Merlin Puppet Theater. Akcja spektaklu Clown's houses” rozgrywa się w jednym budynku, w pięciu mieszkaniach należących do sześciorga bohaterów. Widz podgląda ich codzienne zmagania z rzeczywistością prowadzone w klaustrofobicznym otoczeniu, pełne lęków, obsesji i samotności. Autorzy inscenizacji nie próbują w ten sposób dokonać egzystencjalnej analizy, raczej skupiają się na ukazaniu dramatu współczesnego życia. Poprzez mroczne i ponure pokoje „Clown's houses” pokazują samotność człowieka: domy-więzienia, ludzi uwięzionych w pułapce rutyny i codzienności, dalekich od spełniania swoich marzeń. W spektaklu „Clown's houses” wykorzystano różne techniki lalkarskie m.in. marionetki czy teatr przedmiotu oraz teatr cienia.


Festiwal Lalka Też Człowiek istnieje od 2006 roku. Na stałe wpisał się do kalendarza teatralnych wydarzeń kulturalnych z roku na rok gromadząc coraz szerszą publiczność. Lalka Też Człowiek jest jedną z niewielu imprez z dziedziny lalkarstwa, która nie jest skierowana do dzieci, a do dorosłego widza. Organizatorzy jako główny cel stawiają sobie podkreślenie wagi lalkarstwa i animacji oraz ukazanie ich w kontekście innych obszarów sztuki, jako pełnoprawnej dziedziny. Łamią stereotypy łączące teatr lalek jedynie z najmłodszymi widzami, czego dowodzi bogaty jak co roku program. Także i tym razem obfituje on w interesujące spektakle, pokazy animacji filmowych, wystawy oraz warsztaty.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy grupa teatralna Rouge28 Theatre z Londynu ze spektaklem inspirowanym japońską mitologią „Urashima Taro”. Wystąpi również zwycięzca ubiegłorocznej nagrody za kreatywność – warszawski teatr Malabar Hotel. Podczas festiwalu zobaczymy sztukę „Bacon”. W niezwykłą podroż w czasy dzieciństwa zabierze nas Walny-Teatr ze spektaklem „Dziadek”. Konrad Dworakowski i Teatr Pinokio z Łodzi, w ramach Sceny Wyobraźni im. Brunona Schulza, zaprezentuje „Balladyny i romanse” wg powieści Ignacego Karpowicza. Festiwal zamknie spektakl greckiego teatru Merlin Puppet, „Clown's houses”. W programie filmowym znajdą się pozycje nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu oraz białoruskim Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ANIMAJOWKA 2013. Nie zabraknie również imprez towarzyszących skierowanych do odbiorców w każdym wieku, takich jak warsztaty teatralne czy wyjątkowa wystawa lalek słowackich.

Już po raz ósmy zostaną przyznane nagrody teatralne w kategoriach: za „Wyrażenie Życia Lalką” (dla najlepszego aktora), za „Wyrażenie Lalką Teatru” (za kreatywność), Grand Prix za „Wyrażenie Teatru Lalką” (dla najlepszego spektaklu festiwalu). Dodatkowo, swoje nagrody przyznają Jury Studentów Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej (Nagroda „Stówa za Pointę”), Unia Teatr Niemożliwy (Nagroda „Cudnej Chwili”) oraz Polski Ośrodek Lalkarski Polunima (Dyplom Honorowy). Także Publiczność przyzna swoją nagrodę, którą będzie „Zaproszenie w Ciemno Zespołu na Najbliższą Edycję Festiwalu”.

Dodaj artykuł do:
(dodano 04.10.13, autor: blackrose)
Tagi: VIII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek, Instytut Teatralny
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia