Reżyser "Diany" odpowiada na zarzuty krytyków

Oliver Hirschbiegel reaguje na ostrą krytykę jego filmu biograficznego o Dianie oraz opowiada o tym, iż wierzy, że księżna mogła „przeczuwać” swoją śmierć.

Niemiecki reżyser Oliver Hirschbiegel powiedział, że jego podejście do realizacji filmowej biografii księżnej Diany było zdecydowanie „niebrytyjskie”.

„To chyba oczywiste, że lubię stawiać przed sobą duże wyzwania. Spodobał mi się pomysł wkurzenia niektórych osób poprzez nakręcenie bardzo prostolinijnej, szczerej, głębokiej, niezwykle emocjonalnej historii miłości Diany i Hasnata Khana”, powiedział w trakcie konferencji prasowej na Festiwalu Filmowym w Zurychu.

„Starałem się podejść do tematu z jak największą szczerością oraz, jeśli można to tak nazwać, niebrytyjskością, by stworzyć na ekranie wrażenie autentyczności”.

Zapytany o wyjaśnienie tego, co kryje się pod pojęciem „niebrytyjskości”, Hirschbiegel odpowiedział: „Kluczowe w podejściu Brytyjczyków są ironia i sarkazm, nieprawdaż? Właśnie w nich swoje źródło ma najwspanialsze poczucie humoru na świecie. Brytyjczycy są mistrzami humoru. Tyle że jednocześnie korzystają z tych środków do omijania – nie chciałbym zabrzmieć rasistowsko – życiowych dramatów oraz trudniejszych emocji”.

„My, Niemcy, a także przykładowo Francuzi, podejmujemy życie takim, jakie jest. W przypadku Brytyjczyków zawsze mi się wydaje, że potrzebują ironicznego filtra, ponieważ w innym wypadku czują się w pewnym sensie zawstydzeni przez własną emocjonalność – nie lubią pokazywać jej otwarcie”.

„Diana była zupełnie inna. Nie korzystała z ironii i sarkazmu. Była osobą bezpośrednią, bardzo szczerą i w pewnym sensie niewinną, co zawsze brano jako oznakę naiwności, choć to nie była prawda. Diana była bardzo uduchowioną kobietą”.

Film wszedł do brytyjskich kin (podobnie jak w Polsce) 20 września, zbierając mieszane recenzje. Odpowiadając na tak ostrą reakcję brytyjskiej prasy, Hirschbiegel powiedział: „W pewnym sensie reakcja dziennikarzy w Wielkiej Brytanii stanowi dla mnie kompletne déjà vu. Dokładnie to samo stało się w przypadku Diany, wystarczy sobie przypomnieć, że niektóre gazety publikowały wówczas same nikczemne rzeczy na jej temat. Wychodzi na to, że w pewnym sensie udało mi się odnieść sukces”.

Odnosząc się do swojego nominowanego do Oscara „Upadku” z 2004 roku, w którym opowiadał o ostatnich dniach Hitlera, reżyser dodał: „Kręcąc film, nigdy do końca nie wiadomo, co z niego wyjdzie. Odczuwam wyraźne déjà vu, ponieważ reakcja niemieckiej krytyki na Upadek była bardzo podobna do tego, co dzieje się teraz z Dianą”.

Opowiadając o zebranych na potrzeby projektu informacjach, Hirschbiegel wyznał, że odkrył przy okazji coś, co nie zostało wykorzystane w oficjalnym śledztwie, lecz trafiło w kadry jego filmu. Reżyser twierdzi, że Diana miała dziwne przeczucie związane z fatalnym w skutkach wypadkiem w Paryżu, 31 sierpnia 1997 roku.

„Diana zawsze nosiła ze sobą telefon, przynajmniej jeden, lecz wówczas zostawiła go w Ritzu, tak jak swoją torebkę”, powiedział Hirschbiegel.

„Zawsze nosiła ze sobą ogromne torebki. Nigdy przenigdy nie ruszała się bez jednej z nich. Gdy o tym usłyszałem, stwierdziłem, że to nie może być prawdą i przeprowadziłem własne śledztwo. Skontaktowaliśmy się z policją i przeczytaliśmy ponownie cały raport, który nam wyjaśnił, że rzeczywiście tak się stało”.

„Dlatego postanowiłem pokazać to w filmie, wydawało mi się, że musiała przeczuwać, że nie będzie już więcej potrzebowała tych wszystkich rzeczy. To dość upiorna myśl”.

„To jeszcze bardziej podkreśla moją interpretację Diany jako bardzo uduchowionej kobiety”.

„DIANA” JUŻ W KINACH!

Dodaj artykuł do:
(dodano 01.10.13, autor: irka)
Dział film
Tagi: DIANa, Oliver Hirschbiegel
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia