Międzynarodowe Spotkania Poetyckie, Festiwal Kultury Europy Środkowej Pobocza

25 września rozpocznie się w Więcborku IX edycja Poboczy – festiwalu prezentującego kulturę i literaturę Europy Środkowej. Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w Bydgoszczy, Więcborku, Sępólnie Krajeńskim i Łobżenicy. Podczas festiwalu zaprezentują się poeci i literaci z Polski, Ukrainy, Czech i Słowacji. Prócz spotkań z literatami odbędą się seanse filmowe filmowe, koncerty i slamy poetyckie.

Idea wiodąca Poboczy sięga do tradycji artystycznych Europy Środkowej i Wschodniej.

Dziś na Zachodzie Europy mówi się, że to właśnie nasza część kontynentu, legendarna Mitteleuropa jest szansą na odbudowę tożsamości europejskiej, zniszczonej przez kryzys i globalizację – mówi koordynator Poboczy, poeta i tłumacz Michał Tabaczyński.

Główne wydarzenia Poboczy odbywać się będą w więcborskim ośrodku kultury, w Sępólnie Krajeńskim oraz w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Pobocza 2013 przyniosą prezentacje poetów polskich (wśród nich: Krzysztof Siwczyk, Maciej Melecki, Aneta Kamińska), ukraińskich (Julija Stachiwska, Ołeh Kocarew), czeskich (Josef Mlejnek) i słowackich (Juraj Kuniak), pokazy filmów czeskich i rosyjskich z muzyką na żywo graną przez Marcina Pukaluka oraz koncert zespołu Karbido z towarzyszeniem najbardziej znanego ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza. Podczas festiwalu odbędzie się także promocja nowego (40.) numeru czasopisma Pobocza oraz wieczór poświęcony pamięci ukraińskiego poety Nazara Honczara.

24 września, Kino Orzeł, MCK, godz. 19.00
Projekcja filmu Polski film (Czechy 2012)
Czterej znani czescy aktorzy, koledzy ze szkoły filmowej, postanawiają spełnić dawne marzenie i wspólnie nakręcić film. Prace nad zdjęciami zmieniają się w prawdziwą walkę o przetrwanie.

25 września, Kino Orzeł, MCK, godz. 19.00
Projekcja filmu Prywatny wszechświat (Czechy 2011)
Prywatny wszechświat Heleny Třeštíkovej wykorzystuje filmową dokumentację życia Petra i Jany, stając się tym samym próbą uchwycenia czasu i realiów czeskiego życia oraz 40 lat najnowszej historii naszego południowego sąsiada.
26 września, Kino Orzeł, MCK, godz. 19.00

Projekcja filmu Cwaniak (Szkurnik, ZSRR 1929) z muzyką na żywo Marcina Pukaluka
Cwaniak jest filmem nieznanym ani w Rosji, ani na Ukrainie, ani tym bardziej w Polsce – wkrótce po premierze w roku 1929 został zdjęty przez cenzurę i przeleżał na półce kilkadziesiąt lat.

Spokojne życie przedsiębiorczego mieszkańca Kijowa – Apollona Szmygujewa – zakłócone zostaje przez wybuch wojny domowej w Rosji. Bohater postanawia przeczekać ten ciężki okres na południu Ukrainy. W podróż udaje się na przypadkowo napotkanym wielbłądzie. Po drodze złapany zostaje przez czerwonych, którzy konfiskują jego rzeczy i wielbłąda na potrzeby rewolucji…
Marcin Pukaluk – muzykolog, kompozytor i performer. Tworzy muzykę różnorodną, zarówno pod względem faktury, jak i stylistyki. Zagrał ponad 70 seansów z muzyką na żywo w najlepszych kinach studyjnych Polski.

27 września, Kino Orzeł, MCK, godz. 18.00
Prezentacje poetyckie:
Josef Mlejnek (Czechy), Julija Stachiwska (Ukraina), Ołeh Kocarew (Ukraina), Juraj Kuniak (Słowacja), a także autorzy polscy: Maciej Melecki, Krzysztof Siwczyk, Maciej Kotłowski, Jerzy Suchanek, Artur Kremza, Małgorzata Lebda, Franciszek Nastulczyk, Aneta Kamińska, Wojciech Banach, Jarosław Jakubowski.

godz. 20.00

Absynt: koncert zespołu Karbido z towarzyszeniem Jurija Andruchowycza
Absynt jest ostatnią częścią muzycznej i poetyckiej trylogii, której twórcami i wykonawcami są wrocławska formacja Karbido i ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz. Poprzedziły go albumy Samogon (2006) i Cynamon (z dodatkiem Indii) (2009). Przeistaczając się z tradycyjnej post-folkowo-koncertowej propozycji (Samogon), poprzez mroczno-psychodeliczne widowisko multimedialne (Cynamon), w Absyncie osiąga trylogia swoje apogeum: multimedialną, postmodernistyczną fuzję artystycznego kina, muzycznego koncertu i występu literackiego. W warstwie muzycznej Karbido konstruuje niepokojącą avant-operę.

Jurij Andruchowycz (1960) – jeden z najbardziej znanych pisarzy ukraińskich i jeden z najwyżej cenionych pisarzy europejskich. Autor powieści (Moscoviada, Perwersja, Dwanaście kręgów), esejów (Moja Europa, Diabeł tkwi w serze) i wierszy (w Polsce wydano zbiory Piosenki dla martwego koguta i Egzotyczne ptaki i rośliny).

28 września, Galeria Wspólna, godz. 17.00
Promocja nowego numeru czasopisma Pobocza, spotkanie z zagranicznymi gośćmi festiwalu Pobocza i wieczór poświęcony pamięci Nazara Honczara.

Dodaj artykuł do:
(dodano 24.09.13, autor: blackrose)
Tagi: Międzynarodowe Spotkania Poetyckie, Festiwal Kultury Europy Środkowej Pobocza
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia