„Indyjski tryptyk”, czyli Indie w opowieściach i filmach Elżbiety Dziuk oraz Krzysztofa Renika

Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu gorąco zaprasza 28 września o godz. 16:00 na „Indyjski tryptyk”, czyli Indie w opowieściach i filmach Elżbiety Dziuk oraz Krzysztofa Renika.

PROGRAM:
16:00 - 17:45 „Bogowie tańczą nocą” – to opowieść i filmy o sztukach widowiskowych południowych Indii; podczas spotkania Krzysztof Renik wprowadzi w problematykę indyjskich sztuk performatywnych; odbędzie się także projekcja filmów "Kathakali - sztuka indyjskiego teatru" oraz "Taniec bogów";

18:00 – 18:30 "Dziennik buddyjskiej pielgrzymki" - to prezentacja nowej książki Krzysztofa Renika;

18:45 – 20:00 „Taniec na poddaszu świata” – to opowieść o Himalajach Ladakhu oraz prezentacja filmu o tańcu buddyjskich mnichów -"Czam, czyli taniec" oraz dokumentu "Z Dalajlamą w Himalajach". Oba filmy nawiązują do regionu z którego pochodzi bohater "Dziennika buddyjskiej pielgrzymki", czyli do Ladakhu.

WYSTAWA
W ramach „Indyjskiego tryptyku” prezentowana będzie także wystawa zdjęć Elżbiety Dziuk „Tybetańczycy w Indiach” obrazująca troskę uchodźców tybetańskich o zachowanie tożsamości kulturowej i cywilizacyjnej.

Elżbieta Dziuk - odwiedzała wielokrotnie Indie biorąc m.in. udział jako fotograf w projektach badawczych: Klasyczne widowiska Indii, Rytualne widowiska Indii, Zima w Himalajach. Ponadto fotografowała m. in. w Nepalu, Myanmar (Birmie), Laosie, Malezji, Indonezji. Jest autorką około trzydziestu fotograficznych wystaw indywidualnych i współautorką kilku filmów dokumentalnych m. in. o sztukach widowiskowych Indii.
Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa”.

Krzysztof Renik - studiował na Uniwersytecie Warszawskim filologię polską i antropolgię kulturową. Od roku 1977 regularne przebywał w Indiach, a także w krajach Azji Południowej i Południowo-wschodniej (Afganistan, Pakistan, Nepal, Birma, Tajlandia, Malezja, Indonezja, Laos). Jest autorem kilku książek. Opublikował kilkaset artykułów i reportaży w prasie tygodniowej oraz miesięcznikach w Polsce i zagranicą. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku prowadził badania nad sztukami performatywnymi w południowych Indiach. Jest współautorem pięciu filmów dokumentalnych o indyjskich i tybetańskich tradycjach widowiskowych.
Od roku 1992 pracuje jako dziennikarz w Polskim Radiu. W roku 2004 przez blisko cztery miesiące był korespondentem wojennym PR w Iraku. W latach 2007-2011 był korespondentem Polskiego Radia w Indiach i Azji Południowej. Obecnie jest dziennikarzem Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej w Polskim Radiu.

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.09.13, autor: blackrose)
Tagi: Indyjski tryptyk, Indie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia