Folk Metal Harvest Fest 2013

Nawiązując do starosłowiańskiej tradycji Dożynek, etnicznego święta przypadającego w okresie równonocy jesiennej, 26 września w klubie "Pod Minogą" w Poznaniu oraz 28 września w warszawskim klubie CDQ odbędą się koncerty po szyldem Folk Metal Harvest Fest 2013 mające na celu prezentację zespołów czerpiących inspiracje z muzyki ludowej.

Na tegorocznej imprezie wystąpią:

- Dalriada (Węgry)
Węgierski zespół metalowy z Sopronu. Do 2007 roku działał pod nazwą Echo Of Dalriada. Ich nazwa pochodzi od Dalriady, pierwszego królestwa Szkotów. Dalriada w swojej twórczości łączy szeroko pojętą muzykę metalową z wpływami węgierskiego folkloru, muzyki dawnej i kobiecym wokalem. Teksty utworów powstają w języku węgierskim, niektóre z nich to piosenki ludowe i wiersze węgierskiego poety Jánosa Aranya. Od kilku lat z powodzeniem koncertuje na terenie całych Węgier, czasami również za granicą oraz bierze udział w festiwalach (m. in. Sziget Festival, Rockmaraton). Utrzymuje się również w ścisłej czołówce węgierskiej sceny metalowej, czego dowodzą liczne plebiscyty w prasie i Internecie.

- Silent Stream of Godless Elegy(Czechy)
Silent Stream of Godless Elegy z ogromnym impetem dołączył do grona najznamienitszych grup czeskiej sceny metalowej. Już po wydaniu debiutanckiej płyty „Iron” w 1996 roku słuchacze i krytycy stwierdzili, że „coś wisi w powietrzu”. Przypuszczenia okazały się trafne, gdyż już po dwóch latach Silent Stream of Godless Elegy powrócił z drugim albumem „Behind the Shadows”. To dzieło bezsprzecznie było kamieniem milowym w karierze grupy. Silent Stream of Godless Elegy swoją wciąż świetną formę potwierdził wydając trzeci album „Themes” (2000 r.), który został nagrodzony czeską nagrodą GRAMMY w gatunku hard ‘n’ heavy. Rok później grupa prawie całkowicie zmieniła swój styl muzyczny i połączyła swe siły z tworzącym muzykę etniczną Tomášem Kočko. Po trzech latach ich współpracy światło dzienne ujrzał kolejny album SSOGE - Relic Dances. Rezultatem tej współpracy jest album pełen metalowej energii, wyrazistych morawskich melodii oraz zadziwiających połączeń „doommetalowej” ciężkości i smutku z melancholią i smutkiem ludowych ballad morawskich. Relic Dances zawiera osiem utworów, których długość również nawiązuje do tradycyjnej formy ludowych ballad. Ostateczną formę można określić mianem „ethno metalu”. Czeska Akademia Muzyczna nagrodziła album „Relic Dances” nagrodą GRAMMY w kategorii najlepszy hardrockowy album roku 2004.
Silent Stream of Godless Elegy w ciągu swojej ponad dziesięcioletniej działalności zagrał na setkach imprez i festiwali, supportując takie grupy jak Anathema, The Gathering, Skyclad, Cradle Of Filth, Korpiklaani w Czechach, występował również w Niemczech, Holandii, Belgii, Austrii, Szwajcarii.

- Litvintroll (Białoruś)
Litvintroll został założony w 2005 roku w Mińsku na Białorusi, z początku jako zespół folkowy grający tradycyjną muzykę białoruską, w nowoczesnych aranżacjach i z użyciem tradycyjnych instrumentów. od momentu założenia zespół zagrał na wielu festiwalach muzyki folkowej na Białorusi. w 2007 roku Litvintroll przekształcił się w zespół metalowy, wciąż wierny jednak swoim folkowym tradycjom, z dominującą rolą instrumentów dawnych. w 2009 roku Litvintroll wydał płytę „Rock’n’Troll”. Wydawnictwo odniosło pewien sukces na rynku krajowym i otrzymało bardzo pozytywny odzew z zagranicy. „Rock’n’Troll” to podróż przez wiele gatunków muzycznych - od rock’n’rolla po death metal, a wszystko to z charakterystycznym brzmieniem ludowych instrumentów. Na tej płycie Litvintroll pokazał świeże, nowoczesne podejście do muzyki dawnej, oraz folkowe brzmienie własnym kompozycjom. w czasie trasy promującej płytę zespół ponownie wystąpił na licznych festiwalach na Białorusi, ale także za granicą. Były to m.in. Menuo Judaragis i Kilkim Zaibu na Litwie, Dniach Kultury Białorusi w Polsce, Estońskim Viru Folk, Northern Lights Festival w Austrii, Black Troll Festival w Niemczech, Be Free na Ukrainie i wielu innych. Po bardzo długiej trasie zespół rozpoczął nagrywanie kolejnej płyty, tym razem pod tytułem „Czornaja Panna”. Tytułowa Czarna Panna to duch zamku w Nieświeżu - widmo Barbary Radziwiłłówny, żony króła Zygmunta II Augusta, otrutej przez własną teściową Król nie mogąc pogodzić się ze stratąukochanej przywołał jej ducha, lecz w wyniku niewłaściwie przeprowadzonego rytuału, sprowadził na siebie i cały swój ród klątwę, a duch Barbary pozostał na zawsze uwięziony w murach zamku. Nowy album przyniósł znacznie cięższe brzmienie, z wyraźnymi wpływami doom metalowymi. Premiera została wyznaczona na jesień 2012, ale niestety nie doszło do niej. 2 września 2012, na kilka dni przed ukończeniem prac nad albumem, wydarzyła się tragedia. W trakcie koncertu w Homlu, na Białorusi, basista Aleks Klimczanka zmarł na scenie w wyniku porażenia prądem. Wstrząśnięci muzycy nosili się nawet z rozwiązaniem zespołu, lecz pół roku później Litvintroll wznowił działalność. Płyta „Czornaja Panna” został wydany przez Sound Age Productions 15 kwietnia 2013. Krążek jest poświęcony pamięci Aleksa Klimczanki.

- Helroth (Pl)
Zespół powstał w grudniu 2012 roku z inicjatywy trzech znajomych z poprzedniego zespołu - Marthy, Zapora i Ernesta. Ich podobny pogląd na graną przez siebie muzykę spowodował, że w muzyce Helrotha istnieje zdecydowanie pogański klimat, mocny męski wokal, ludowe zaśpiewy, melodyczne partie fletu i skrzypiec jak i również rozbudowane harmonicznie gitary oraz ciężko osadzona sekcja rytmiczna. Trudno zdefiniować muzykę graną przez zespół. Jest to swoiste połączenie etnicznych, wręcz szamańskich brzmień z wpadającymi w ucho folkowymi melodiami oraz gitarami mającymi swe podłoże w death a często i black metalu. W kwietniu bieżącego roku zespół odbył trasę koncertową ze Słoweńską formacją Avven oraz zagrał w Czechach, w Pradze i Brnie w ramach Beltinefestu. Wystąpił na Aria, warszawskim Polconie i kończy pracę nad Promocyjną Epką.

- Rum ( Pl)
Folkmetalowy zespół Rum powstał 23 czerwca 2009 w Rumi. Łączy cięższe brzmienie gitar z instrumentami ludowymi, takimi jak: akordeon, lira korbowa, flet, mandola, mandolina… Poza licznymi „biesiadnymi” tekstami można doszukać się bardziej mitologiczno-folklorystycznych inspiracji.

- Black Velvet Band (Pl)
Utwory Black Velvet Band to zaginiony śpiewnik, świadectwo obłąkania naszych pradziadów i praojców, jedyne zachowane utwory które niegdyś śpiewali łotry i nikczemnicy, straceńcy i samobójcy, nałożnice i dziewki lekkich obyczajów. To właśnie tu ostry riff gitarowy wtóruje świdrującym skrzypcom a podchmielony męski wokal staje w szranki z kuszącym i hipnotycznym żeńskim śpiewem, tylko z pozoru niewinnym. Kto raz widział na żywo, ten wie.

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.09.13, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Folk Metal Harvest Fest 2013, cdq
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia