Co łączy sztalugę z osłem?

Bez nich powstanie wielu dzieł sztuki malarskiej byłoby utrudnione. W tym przypadku potrzeba zdecydowanie była matką wynalazku: do malowania lub rysowania niezbędne było pionowe podłoże. W czasach prehistorycznych (i później) twórcy umieszczali swoje dzieła na powierzchniach nieruchomych (np. ścianach jaskiń). Jednakże wraz z rozwojem myśli o malowaniu na powierzchni przenośnej, pojawił się problem odpowiedniego jej ustawienia. Odpowiedzią na te potrzeby były pierwsze sztalugi. Korzystali z nich już starożytni Egipcjanie.

Na przestrzeni wieków sztalugi przybierały różne formy, aby w XIX wieku przybrać kształty optymalne – stosowane do dziś. Sztalugi studyjne, używane w pracowniach malarskich, mają kształt litery H lub trójnogu, są ciężkie i stabilne – najczęściej wykonane z drewna bukowego. Mają dwie ruchome podpory, pomiędzy którymi umieszcza się deskę, bądź podobrazie. Umożliwia to komfortową pracę na podłożach o różnej wielkości. Modele stacjonarne często mają półeczkę lub kasetę, w której można umieścić materiały i przybory malarskie. Sztalugi plenerowe mają kształt trójnogu, najczęściej są składane teleskopowo i na tyle lekkie, aby dało się z nimi wygodnie przemieszczać. Niektóre z nich mają możliwość umieszczenia podkładu poziomo – jest to niezbędne do malarstwa akwarelowego.

Wybór sztalugi to ważna decyzja, uzależniona od preferowanego stylu, techniki i miejsca pracy uwzględniając również dostępna powierzchnie i późniejsze przechowywanie nowego „mebla”. Bez względu na to, czy sztalugi poszukuje student uczelni plastycznej, czy po prostu pasjonat, który w domowym zaciszu chce uprawiać swoje malarskie hobby, sklep maluje.pl służy pomocą w wybraniu tej odpowiedniej. Sklep oferuje – obok farb, pędzli i innych narzędzi malarskich - szeroki asortyment wysokiej jakości sztalug: od tych lekkich, plenerowych, po duże studyjne. Wykonane z dokładnie wyselekcjonowanych materiałów - odpowiednio przygotowanego drewna, a także stali i aluminium - dają pewność, że posłużą użytkownikowi przez wiele lat.
Po zaopatrzeniu się w odpowiednią sztalugę, można przystąpić do pracy twórczej. W przerwach warto poćwiczyć kreatywność na innych polach. Proponujemy takie zadanie: w wielu językach słowo określające sztalugi (easel, esel, ezel) oznacza także… osła. Dlaczego?
Ofertę bieżących sztalug znajdziecie w sklepie www.maluje.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 25.08.13, autor: wanilia)
Tagi: sztalugi, obrazy, malarstwo
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Steve Hackett
3
Haim
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Józef Skrzek
8
Lauren Spencer Smith
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
Samuel Van Grinsven
2
David Koepp
3
Cédric Klapisch
4
David Marqués
5
Paolo Genovese
6
Michael Dweck, Gregory Kershaw
7
Ido Fluk
8
Celia Rico Clavellino
9
Joseph Kosinski
10
Dani de la Orden
1
Michał Śmielak
2
Ildefonso Falcones
3
Bogdan Bartnikowski
4
Crawford Hollingworth, Cathy Tomlinson
5
Stephen King
6
John Grisham
7
Nat Cassidy
8
Kobi Yamada
9
Isabel Allende
10
Emma Angstrom
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia