„Dni radości, dni walki” - Wykład Karola Karasiewicza z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu”

Muzeum Dulag 121 w Warszawie serdecznie zaprasza 25 sierpnia o godz. 16:00 na drugi wykład z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu” zatytułowany „Dni radości, dni walki”.

Tematem drugiego spotkania z Karolem Karasiewiczem z Muzeum Powstania Warszawskiego – znanemu Państwu z serii wygłoszonych w marcu tego roku wykładów na temat „Obroży” – będą wydarzenia, które rozegrały się w powstańczej Warszawie w dniach 5-25 sierpnia 1944 roku. Na początek omówione zostaną pierwsze reakcje niemieckich władz okupacyjnych na wybuch Powstania oraz pierwsze akcje pacyfikacyjne, ze szczególnym uwzględnieniem kontrofensywnych działań Korpusu Von Dem Bacha, których efektem były wzmożone walki w całej niemal Warszawie. Z wykładu dowiemy się o ich rozkładzie, punktach zapalnych, a także o działaniach oddziałów powstańczych ulokowanych poza granicami miasta: akcjach bojowych Grupy Kampinos oraz Gupy Grzymały. Bardziej szczegółowo omówione zostaną również lokalne sukcesy i porażki powstańców: upadek Woli, Ochoty, oblężenie Starego Miasta, zdobycie PAST -y przy ul. Zielnej, Komendy Policji i Kościoła Św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, nieudane ataki na Dworzec Gdański przeprowadzone przez siły z Żoliborza i Grupy „Kampinos”. Na koniec posłuchamy m.in. o powstańczej administracji cywilnej i wojskowej, Harcerskiej Poczcie Polowej, o roli Kościoła, a także o życiu kulturalnym w ogarniętej walkami stolicy.

Jeśli mają państwo ze słowem „wykład” niemiłe wspomnienia jeszcze ze szkoły, proszę się nie obawiać. Karol Karasiewicz jest znakomitym gawędziarzem, który posiłkując się mapami z czasów wojny oraz zdjęciami dokumentującymi omawiane wydarzenia potrafi w merytoryczny, ale też przystępny sposób opowiadać o historii. W wykładach z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu” będzie się można dowiedzieć nie tylko o poszczególnych etapach Powstania, ale też o tym w jaki sposób widzieli je walczący, dowództwo AK w kraju i rząd w Londynie, jak odnosili się do jego wybuchu sojusznicy, wrogowie oraz opinia publiczna na świecie.
Następne wykłady odbywać się będą siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ulicy 3 Maja 8 A w kolejne niedziele września i października:

„W oczekiwaniu na pomoc”
niedziela, 8 września, godz. 16.00
„Stracone nadzieje. Puste obietnice”
niedziela, 22 września, godz. 16.00
„Znowu w niewoli...”
niedziela, 6 października, godz. 16.00

Dodaj artykuł do:
(dodano 24.08.13, autor: blackrose)
Tagi: Dni radości, dni walki, Wykład Karola Karasiewicza
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia