Taniec całkiem nieklasyczny

To pierwsza w Łodzi wystawa poświęcona sztuce wysokiej, na którą można, a wręcz należy, przyjść w dresach… 18 sierpnia - oprowadzanie kuratorskie. Przewodniczkami będą kuratorki: Sonia Nieśpiałowska-Owczarek oraz Katarzyna Słoboda, które objaśnią, czym jest taneczna improwizacja, na czym polega opracowana przez Steve'a Paxtona technika „kontakt improwizacji" oraz jak powstawała koncepcja wystawy.

Widzowie przywiązani do oglądania dzieł sztuki w godnej, wyprostowanej postawie mogą być nieco zaskoczeni, nawet skonsternowani. Oto bowiem w sali wystaw czasowych ms2 dzieł nie ma w ogóle, a odwiedzający przyjmują nietypowe pozy.

MIEJSCE WYDARZENIA
Muzeum Sztuki ms2
ul. Ogrodowa 19
Czynne: wt. 10-18, śr.-nd. 12-20
Bilety: 8 i 5 zł - wystawy: czasowa i stała); 4 i 3 zł - wystawy czasowe
(w czwartki wstęp wolny)

„Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy” to pierwsza w Polsce muzealna ekspozycja poświęcona improwizacji w tańcu. Właściwie to nawet nie można jej nazwać ekspozycją – tańca nie da się przecież pokazać tak jak rzeźby, a już szczególnie improwizowanego. Łódzka placówka odważnie sięgnęła do innej dziedziny sztuki niż ta, którą zajmuje się na co dzień – w słusznym przekonaniu, że dziś sztywny podział na artystyczne dyscypliny już nie funkcjonuje. Zatem: sala wystaw to dużo wolnej przestrzeni, w której znajdują się nieliczne elementy mobilnej architektury. To urządzenia do ćwiczeń – tu można próbować się turlać, wyginać, zwijać… Przy urządzeniach – filmowe instrukcje obsługi. Na kurtynach zawieszonych na ścianach – pokazy filmów dokumentujących pracę mistrzów gatunku: treningi i występy.

Ktoś, kto wie coś o tzw. kontakt improwizacji, z pokazu niewiele wyniesie, ale osoby nie mające dotąd do czynienia z tym rodzajem sztuki, z pewnością wyjdą z muzeum zafrapowane, niektóre na pewno zachęcone do jego uprawiania. Bo to sztuka dla łaknących kontaktu z innymi ludźmi – kontaktu cielesnego, który zapewne zbliża też psychicznie. Urządzenia na początek zastąpią człowieka, ale w kontakt improwizacji ważną rolę odgrywa przecież partner. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaraz po rozgrzewce na urządzeniach popróbować tańca z towarzyszem. To wystawa „w procesie”, jej kształt zależy od widzów. Szczególnie dobrze czują się na niej… dzieci.

Czym jest kontakt improwizacja (lub improwizacja kontaktowa)? To rodzaj tańca, gdzie sekwencje ruchów są odpowiedzią na ruchy partnera, wykorzystaniem praw fizyki: grawitacji, dynamiki, pędu, tarcia, przeciwwagi, bezwładności… To często dialog dwóch lub więcej partnerów: ktoś inicjuje kontakt, ktoś na niego reaguje. Pochłania energię albo ją oddaje. Popychany - upada, podciągany – unosi się. Podnosi, opada, wije się, ociera, podskakuje, drepcze… Kontakt fizyczny jest punktem startowym poszukiwań. Tancerze wykorzystują techniki stosowane w sztukach walki, jodze, akrobatyce czy tangu. Można tańczyć solo. Bardzo przydatne jest wygimnastykowane, elastyczne ciało. Konieczne – zaufanie do partnera, a także – powstrzymanie się od nadmiernie energicznych ruchów, przecież łatwo niechcący uszkodzić partnera.

A zaczęło się w latach 70. ub.w., gdy Amerykanin Steve Paxton, zwany ojcem kontakt improwizacji, zastanowił się, co by było, gdyby sztywne reguły tańca przełamać improwizacją – i poszukać bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem. Jak eksperymentował Paxton, można zobaczyć na filmie. Można też przekonać się, jak z ciałem pracowała Yvonne Rainer, która zacierała granice między ruchem tanecznym, a ruchem codziennym w serii prostych zadań. Albo jak tańczyła Nancy Stark Smith czy Lisa Nelson (z Paxtonem).

Aby jak najpełniej zapoznać się ze zjawiskiem kontakt improwizacji, warto skorzystać z proponowanych przez muzeum towarzyszących pokazów, spektakli, wykładów i warsztatów, które będą organizowane aż do października. Do udziału w wydarzeniach zaproszono znakomitych artystów i choreografów z całego świata. Ray Chung, Yaniv Minzer oraz Jan Peszek poprowadzą warsztaty z artystami. Efekty w postaci otwartych pokazów będzie można oglądać w ms² w lipcu i sierpniu.

David Zambrano wspólnie z tancerzami Pracowni Fizycznej oraz gośćmi przygotują improwizowany spektakl do muzyki soul. Lisa Nelson zatańczy ze Scottem Smithem.

W październiku spotkają się improwizatorzy: Marcin Masecki oraz Dawid Lorenc.
W programie są też zajęcia dla początkujących tancerzy. Można wziąć udział w warsztatach z… turlania z Jackiem Owczarkiem oraz Anną i Krzysztofem Skolimowskimi. Na czym polega GAGA, czyli metoda pracy z ciałem stworzona w Tel Awiwie, pokaże a nauczycielka tej techniki, Natalia Iwaniec. Otwarte zajęcia z kontakt improwizacji poprowadzą też: Michał Ratajski, Witold Jurewicz i Aleksandra Ścibor.

Dział Edukacji zaprosi na „Warsztaty w dresie”.
Informacje na temat wszystkich warsztatów, w także zapisy pod numerem telefonu: 605 060 063.

W ramach wystawy co miesiąc odbywać się będzie jam kontakt improwizacji, będący otwartą formułą praktykowania tej techniki. Także raz w miesiącu, w niedzielę o godz. 17 kuratorki projektu zapraszają na oprowadzanie po wystawie.

Podsumowaniem wystawy będzie książka, na którą złożą się tłumaczenia tekstów, ukazujących improwizację ruchu z perspektywy praktycznej, historyczno-analitycznej oraz filozoficznej. Będzie to jedna z niewielu książek, zajmujących się problematyką tańca współczesnego na polskim rynku wydawniczym, a pierwsza dotycząca improwizacji tańca.

„Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca” – wystawa w ms2, kuratorki: Sonia Nieśpiałowska-Owczarek, Katarzyna Słoboda. Czynna do 20 października.

PROGRAM:

14.06 – godz. 18, kino ms Widzenie peryferyjne (1975) 21 min. i Miękki materac (1979) 18 min. (sala audiowizualna)
19.06 – godz. 18 – 20:30, jam kontakt improwizacji, prowadzenie: Sebastian Flegiel
22.06 - godz. 11:11 i 13:13, Anna i Krzysztof Skolimowscy, warsztaty z turlania
28.06 – godz. 18, kino ms Kontakt na rogu 10tej i 2giej (1983) 49 min. (sala audiowizualna)
10.07 – godz. 18, pokaz filmu Kontakt w 36. rocznicę (2012), 45 min. (sala audiowizualna)
12.07 – godz. 19, Ray Chung i Iwona Olszowska, wykład performatywny 13.07 – godz. 19, Lisa Nelson i Scott Smith, GO
14.07 – godz. 17, oprowadzanie kuratorskie
17.07 – godz. 18-20:30, jam kontakt improwizacji, prowadzenie: Sebastian Flegiel
19.07 – godz. 19, Ray Chung, pokaz po warsztatach
20.07 – godz. 19, Pracownia Fizyczna, SzaZa i goście, Zdarzenia / zadania
24.07 – godz. 18, pokaz filmu Materiał dla kręgosłupa. Studium ruchu (2008) Steve Paxton (sala audiowizualna)
26-27.07 – godz. 17:17, Michał Ratajski, otwarte warsztaty kontakt improwizacji dla dorosłych
31.07 – godz. 18, kino ms Anna Halprin, Powracając do domu (2003) 45 min. (sala audiowizualna)
3.08 – godz. 19, Aleksandra Borys z udziałem Marysi Zimpel, UNISONO re//mix Anna Halprin
7.08 – godz. 18, pokaz filmu Simone Forti, Wieczór konstrukcji tańca (2009) (sala audiowizualna)
17.08 - godz. 11:11 i 13:13, Natalia Iwaniec, warsztaty GAGA dla dzieci
18.08 – godz. 18, oprowadzanie kuratorskie
21.08 – godz. 18-20:30, jam kontakt improwizacji, prowadzenie: Sebastian Flegiel
23.08 – godz. 19, Yaniv Mintzer, pokaz po warsztatach
28.08 – godz. 19, Jan Peszek, pokaz po warsztatach z improwizacji Schaefferowskich
4.09 – godz. 18, pokaz dokumentacji z Festiwalu Improwizacji Tańca [Sic!], prowadzenie: Ilona Trybuła (sala audiowizualna)
7.09 – godz. 11:11 i 13:13, Jacek Owczarek, warsztaty z turlania, godz. 19, Ilona Trybuła i DJ Lenar, improwizacja wokół Katarzyny Kobro
13.09 – godz. 17:17, Natalia Iwaniec, warsztaty GAGA dla dorosłych
14.09 – godz. 11:11 i 13:13, Natalia Iwaniec, warsztaty GAGA dla dzieci
11.09 – godz. 18-20:30, jam kontakt improwizacji, prowadzenie: Michał Ratajski
14.09 - godz. 19, David Zambrano, Soul Project – praca w procesie
20-21.09 – godz. 17:17, Witold Jurewicz i Aleksandra Ścibor, otwarte warsztaty kontakt improwizacji dla dorosłych
22.09 – godz. 17, oprowadzanie kuratorskie 28.09 – godz. 19, David Zambrano, Soul Project
4.10 – godz. 18, kino ms, film-niespodzianka (sala audiowizualna)
9.10 - godz. 18-20:30, jam kontakt improwizacji, prowadzenie: Sebastian Flegiel
12.10 – godz. 11-17, sympozjum wokół improwizacji w ramach Mobilnej Akademii Krytyków Tańca/MAKT Jadwigi Majewskiej we współpracy z Katedrą Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego (sala audiowizualna)
19.10 – godz. 11:11, 13:13, Jacek Owczarek, warsztaty z turlania dla dzieci i rodziców
19.10 – godz. 19, Marcin Masecki i Dawid Lorenc 20.10 – godz. 17, oprowadzanie kuratorskie, godz. 18, spotkanie wokół książki (sala audiowizualna), godz. 19, Iwona Olszowska i goście, wykład performatywny

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.08.13, autor: blackrose)
Tagi: Wystawa, Taniec
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia