Pies w mieście Warsztaty „Wspólne Miasto”

W ostatni weekend lipca i w pierwszy weekend w sierpnia Kaja Dziarmakowska z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” w trakcie warsztatów "Wspólne Miasto" stworzy wspólnie z uczestnikami zajęć katalog pomysłów na przestrzenie, sprzęty i rozwiązania miejskie przyjazne psom.

"Pies w mieście" to drugie już warsztaty w ramach projektu „Wspólne Miasto” skierowane do właścicieli psów – małych i dużych, wyprowadzanych na smyczy, noszonych na rękach i wybieganych nad Wisłą, a także do mieszkańców dbających o czystość przydomowych chodników i ogródków.

Psy nie mają w mieście łatwego życia – brzydkie chodniki, małe trawniki, przyblokowe podwórka, ulice, a jeśli park, to tylko na smyczy. Brakuje spójnej informacji, każdy park ma odrębny regulamin, a każde podwórko swoją cichą, niespisaną nigdzie umowę… Formalnie zasady obowiązujące właścicieli psów są niezwykle surowe, co oczywiście sprzyja ich łamaniu. Nie udało się także wykształcić w Polsce zwyczaju sprzątania po swoich pupilach.

Warsztaty architektoniczne „Wspólne Miasto” to propozycja dla mieszkańców Warszawy i Polski pragnących wziąć czynny udział w projektowaniu przestrzeni miejskiej, w której żyją i pracują. Warsztaty poprowadzą architekci i teoretycy architektury, których projekty i teorie charakteryzują się nowatorskim oraz świadomym podejściem do zagadnień architektonicznych i urbanistycznych. Podczas warsztatów prowadzący przedstawią różne tendencje związane z projektowaniem miasta, a uczestnicy będą rozwijali umiejętności, wiedzę i kreatywność poprzez interakcję z zaproszonymi specjalistami i innymi uczestnikami.

Brak wiedzy dotyczącej przestrzeni miejskiej, w której na co dzień żyjemy, a także brak platformy do wymiany poglądów i propozycji związanych z miastem to problemy, które zaowocowały zaproszeniem mieszkańców do współtworzenia miasta oraz dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i uwagami w ramach warsztatów „Wspólne Miasto”. Spotkania te mają na celu poszerzanie wiedzy i edukacji mieszkańców z zakresu architektury i urbanistyki, promowanie rozwiązań służących demokratyzacji procesu podejmowania decyzji dotyczących projektowania miast, jak również kształtowanie świadomości mieszkańców i zaangażowanie ich we wspólne planowanie przestrzeni miejskiej, rozwijanie w nich umiejętności zespołowego działania, pobudzanie ich kreatywności oraz doskonalenie umiejętności manualnych.

Rezultatem przeprowadzonych warsztatów będzie zbiór projektów dla miasta wypracowanych przez uczestników wspólnie z architektami. Projekty te zostaną zaprezentowane na wystawie i opublikowane w wydawnictwie towarzyszącym ekspozycji.

27-28.07.2013 oraz 03-04.08.2013 Kaja Dziarmakowska z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” w trakcie warsztatów stworzy katalog pomysłów na przestrzenie, sprzęty i rozwiązania miejskie przyjazne psom.
Zmapujmy potencjalne lokalizacje. Podpatrzmy, jak to robią inne kraje. Zaprojektujemy modele przestrzeni, dodatkowe miejskie psie usługi, ale też sprzęty i miejskie meble, które pozwolą i nam, i psom na wytchnienie – w parkach, na osiedlach i stłoczonych, miejskich ulicach. Wspólnie popracujemy nad uczciwym „psim regulaminem”.
Zapraszamy właścicieli psów – małych i dużych, wyprowadzanych na smyczy, noszonych na rękach i wybieganych nad Wisłą. Zapraszamy rowerzystów zwalniających przy owczarkach. Biegaczy podgryzanych przez yorki. A także mieszkańców dbających o czystość przydomowych chodników i ogródków.

Kaja Dziarmakowska – absolwentka psychologii oraz design management. Badała wizerunki miast i regionów. Prowadziła warsztaty i projekty badawcze dotyczące m.in. problemów społecznych młodzieży i ich związków z przestrzenią zamieszkiwania, a także badania na potrzeby konkursów architektonicznych czy konsultacje społeczne ważnych miejskich przedsięwzięć. Koordynatorka w Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Działa w inicjatywie Skwerów Sportów Miejskich. Należy do sieci Latających Socjologów Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Współprowadzi warsztaty dla studentów dotyczące badań wspierających innowacje społeczne w poznańskiej School of Form.

Warsztaty:
– 2 dwudniowe spotkania w odstępie dwutygodniowym: 4 dni x 4 godziny
– maksymalnie 20 uczestnikówpi

Zapisy: domkereta@gmail.com

Miejsce: Państwomiasto, Ul. Andersa 29, Warszawa, godz. 12.00 - 16.00

Dodaj artykuł do:
(dodano 28.07.13, autor: wanilia)
Tagi: Pies w mieście Warsztaty „Wspólne Miasto”
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia