Kocham Kino w Multikinie: Sztuka znikania

Twórca nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” powraca w wielkim stylu. W filmie wyreżyserowanym wspólnie z Piotrem Rosołowskim brawurowo łączy odmienne spojrzenia na los człowieka i wielką historię w spójną, poruszającą opowieść. Recenzenci zgodnie komplementują film, nazywając go „obrzędem”, „podróżą w czasie”, „esejem o romantycznej wyobraźni” i „fascynującą lekcją historii”. Już 18 lipca o godz. 19:00 przedpremierowo w Multikinie zostanie pokazany film "Sztuka znikania".

Cyklu „Kocham Kino w Multikinie” jest wspólnym przedsięwzięciem Programu 2 TVP i Multikina. Ambasadorką projektu jest Grażyna Torbicka, autorka telewizyjnego magazynu „Kocham Kino”, która co miesiąc w innym kinie sieci Multikino prowadzi spotkania ze znakomitymi gośćmi. Relacje ze spotkań są potem emitowane w pozostałych kinach biorących udział w projekcie. Można je też obejrzeć na portalu Stopklatka.pl.

W ramach Kocham Kino w Multikinie na wielkim ekranie prezentowane są najciekawsze, najbardziej dyskusyjne i najodważniejsze dzieła współczesnej kinematografii. Filmem, który tym razem znalazł się w repertuarze Kocham Kino w Multikinie jest „Sztuka znikania”.

Film Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego to nieznana historia haitańskiego kapłana vodou, Amona Frémona, który odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową w 1980 roku. To metafizyczne spojrzenie na czasy socjalizmu oczami przybysza z zupełnie innej kultury.

Amon Frémon był haitańskim kapłanem vodou. Przybył do Polski w kwietniu 1980 roku. Przez cztery miesiące uczestniczył w Teatrze Źródeł Jerzego Grotowskiego. Nie wiadomo dokładnie ile czasu spędził w Polsce. Po powrocie na Haiti nie odprawiał już obrzędów vodou. Nigdy nie dowiedział się, że w 1989 roku Polacy odzyskali wolność. Zmarł w samotności kilka lat później nie pozostawiając po sobie żadnego śladu.

Polska była dla Amona dziwnym miejscem. Ludzie zachowywali się inaczej – godzinami stali w kolejkach, jakby chcieli pobyć razem, ale wcale ze sobą nie rozmawiali. Odprawiali dziwne rytuały na wielkich stadionach. Deszcz padał tu głośniej, jak w kraju ogłuchłych ludzi, a zimą z nieba leciała zła, biała woda niegasząca pragnienia. Amon obserwując wydarzenia stanu wojennego przywołuje, podobnie jak Adam Mickiewicz w „Dziadach”, duchy przodków. Odprawia ceremonię vodou, aby uwolnić Polaków od złych mocy. Rozpoczyna się bój, w którym żywi i umarli jednoczą się we wspólnej walce. Duch polskiego romantyzmu łączy się z haitańskim Loa, dokładnie tak, jak 200 lat temu w czasie wielkiej rewolucji na Haiti.

Kocham Kino w Multikinie: „Sztuka znikania”
18 lipca (czwartek), godz. 19:00
Multikino Ursynów – pokaz przedpremierowy.
W rozmowie po seansie wezmą udział twórcy filmu: Bartek Konopka, Piotr Rosołowski

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.07.13, autor: blackrose)
Dział film
Tagi:
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia