Wędrujące opowieści

Już 20 lipca rusza pierwsza odsłona projektu „Wędrujące opowieści”. Przez czterdzieści dni podróży grupa animatorów i towarzyszący im artyści będą przemierzać wybrane miejscowości Podlasia, aby wspólnie z mieszkańcami wymieniać się opowieściami i organizować pokazy filmów, międzykulturowe warsztaty, widowiska narracyjne, a także koncerty zespołów czerpiących inspirację z muzyki folkowej i muzyki mniejszości etnicznych.

Trasa pomiędzy odwiedzanymi miejscowościami zostanie przemierzona wozem konnym. Ten rodzaj transportu bezpośrednio nawiąże nie tylko do kultury romskiej, ale także do jeszcze niedawno powszechnie stosowanego środka transportu w regionach wiejskich. W każdej społeczności animatorzy i towarzyszące im grupy artystów spędzą 10 dni. Wśród odwiedzanych wiosek znajdą się między innymi Smolniki, Rutka Tartak, Igryły i Kamionka Stara. Podczas rozmów, przypominania i odtwarzania opowieści, mieszkańcy odwiedzanych miejsc i realizatorzy projektu wspólnie ożywiać będą swoją pamięć, wiedzę i doświadczenia na temat lokalnej kultury ludowej i jej złożonych korzeni by nadać im formę narracji-widowiska możliwą do utrwalenia i odtwarzania.

Interesują nas tematy wielokulturowości i tożsamości lokalnej, których szukamy w legendach, opowieściach i muzyce. Inspiracją w naszych działaniach animacyjnych jest kultura romska, w której z nostalgią dostrzegamy zanikający już model życia, symbol wolności, wolności przemieszczania się i nie przywiązywania się do miejsca, niezależności i zarazem wierności w kultywowaniu własnej tradycji – mówi Agata Hummel – realizatorka projektu.

Podczas podróży zostaną zaprezentowane filmy inspirowane tematyką romską, wśród nich między innymi: „Gadjo Dilo” i „Wolność” Tonego Gatlif’a, „Cygan” Martina Šulíka, a także polskie produkcje „Diabły, diabły” Doroty Kędzierzawskiej czy dokument „Czarna Córka” w reżyserii Anny Skorupy. – podczas filmowych spotkań chcemy podzielić się z mieszkańcami różnymi spojrzeniami na temat kultury romskiej, a także porozmawiać o podobieństwach i różnicach funkcjonowania różnych społeczności w kontekście kultury polskiej i w kontekście innych kultur narodowych – mówi Weronika Brączek – realizatorka projektu, animatorka.

- Dodatkowo w każdej miejscowości odbędą się wydarzenia specjalne: koncerty młodych i cenionych artystów jak grupa Sarakina czy Południce/Elektornice które inspirują się muzyką ludową nadając jej nowy, niepowtarzalny charakter, a także warsztaty zrealizowane wspólnie z grupą Studnia O, czy działania fotograficzne poprowadzone przez kolektyw Gęsia Skórka.

Organizatorem projektu jest Polski Instytut Antropologiczny. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego.

Dodaj artykuł do:
(dodano 08.07.13, autor: irka)
Tagi: Wędrujące opowieści
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Karnivool
2
Robbie Williams
3
Megadeth
4
Dropkick Murphys
5
Robert Plant
6
Bob Dylan
7
Bioscope
8
Orbit Culture
9
Balu Brigada
10
Eunike Tanzil
1
Siergiej Łoźnica
2
Ivona Juka
3
Christophe Gans
4
Chloe Zhao
5
Margherita Ferri
6
Eva Libertad
7
Michel Franco
8
Paul Feig
9
Wojciech Smarzowski
10
Sebastian Juszczyk
1
Marcel Moss
2
Max Czornyj
3
Robert Ostaszewski
4
Lucyna Olejniczak
5
Nechama Birnbaum
6
Kalina Błażejowska
7
Małgorzata Krokowska-Paluszak, Monika A. Koperska
8
Freida McFadden
9
Juan Gómez-Jurado
10
Natalia Harasimowicz
1
Jacek Mikołajczyk
2
Natalia Korczakowska
3
Ewa Platt
4
Krzysztof Pastor
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia