23. Festiwal Kultury Żydowskiej

W dniach od 28 czerwca d 7 lipca potrwa w Krakowie 23. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej, czyli koncerty, ceremonie, wykłady, warsztaty i spotkania dotyczące historii, tradycji oraz współczesnej kultury i sztuki żydowskiej.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie został zapoczątkowany przez Janusza Makucha i Krzysztofa Gierata w 1988 roku. Był pierwszym festiwalem kultury żydowskiej w Polsce – zorganizowany jeszcze w czasach komunizmu – i miał przywrócić pamięć o wielowiekowej tradycji polskich Żydów.
Pierwsza edycja odbyła się w krakowskim kinie Mikro i składało się na nią kilka projekcji filmów oraz sesja naukowa. W czasie 25 lat swojego istnienia, festiwal wzbogacił się o koncerty, warsztaty, wykłady, spotkania, prezentacje filmowe, prezentacje sztuk wizualnych, zwiedzania i zbudował markę, rozpoznawaną na całym świecie. Festiwal jest leaderem w sposobie prezentowania kultury żydowskiej.
Festiwal jest aktualnie największą tak kompleksową i różnorodną prezentacją tego, czym żyje współczesna kultura żydowska – zarówno w Izraelu, jak też i w całej Diasporze. O udział w festiwalu zabiegają najwybitniejsi artyści, a każdego roku uczestniczy w nim niemalże 30 000 osób z całego świata.
Kultowym wręcz wydarzeniem festiwalu jest koncert Shalom na Szerokiej – w ciągu 7 godzin pokazuje muzykę żydowską z całego świata – w samym sercu żydowskiego Kazimierza: na ulicy Szerokiej.
Dyrektorem Festiwalu jest niezmiennie od pierwszej edycji Janusz Makuch, a jego organizatorem – od 1995 roku – Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej.
Od 2009 roku festiwal trwa cały rok, a to dzięki oficjalnemu klubowi festiwalowemu – Cheder Café, którą Stowarzyszenie otworzyło w dawnej modlitewni na Kazimierzu. Oprócz tego, że jest kawiarnią, pełni też funkcję czytelni i przede wszystkim – miejsca spotkań ze światem żydowskim. W tym ze światem żydowskim z Polski: sztandarowym projektem Chederu jest bowiem cykl koncertów Muzyczne Laboratorium Kultury Żydowskiej, prezentujący nową polską muzykę żydowską. W 2011 roku Stowarzyszenie wydało płytę z nagraniami koncertów w Cheder Café.

W 2012 roku Stowarzyszenie uruchomiło – dzięki grantowi z funduszy szwajcarskich – jako pierwsze w Polsce kompleksowy, całoroczny program wolontariatu w instytucji kulturalnej – pod szyldem THE MACHERS, obejmujący zajęcia edukacyjne, samokształceniowe oraz program społeczny i integracyjny.
23. edycja festiwalu w 2013 roku jest przełomowa – program wzbogacony jest o wiele nowych elementów, nową identyfikację wizualną i nowy język komunikacji.

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.06.13, autor: blackrose)
Tagi: Festiwal Kultury Żydowskiej
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia