Letnia Szkoła Wyszehradzka

 30 czerwca w Willi Decjusza w Krakowie rozpocznie się 12. Letnia Szkoła Wyszehradzka. W tym roku zgłoszenia przesłało ponad 380 studentów, doktorantów, młodych nauczycieli i dziennikarzy z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja odbywała się będzie od 30 czerwca do 13 lipca. Weźmie w niej udział 50 uczestników z 19 krajów: Czech, Polski, Słowacji, Węgier oraz Armenii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Kirgistanu, Kosowa, Litwy, Macedonii, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Serbii, Tadżykistanu i Ukrainy.

Wśród ekspertów tegorocznej edycji znajdą się m.in.: wybitny historyk czeski Oldřich Tůma, Dyrektorka Funduszu Wyszehradzkiego Karla Wursterová, posłanka słowackiego parlamentu Magdaléna Vášáryová, konsultant w dziedzinie zarządzania kulturą Jean-Pierre Deru, słowacka pisarka i badaczka literatury Zuzana Husárová, reżyserka i działaczka społeczna Anna Lengyel, pisarz, dziennikarz i tłumacz literatury czeskiej Aleksander Kaczorowski. Część debat, wykładów i spotkań jest otwarta dla publiczności.
Wykład inauguracyjny pt. Wiek obojętności wygłosi prof. Josep Ramoneda, twórca Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie. Tradycyjnie odbędzie się również debata Ambasadorów i Przedstawiciela MSZ RP, tym razem poświęcona ludzkiemu wymiarowi idei wyszehradzkiej. Część zajęć poświęcona będzie aktualnej problematyce społeczno-politycznej Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. kwestiom bezpieczeństwa energetycznego, współpracy gospodarczej, perspektywom, priorytetom oraz promocją Grupy Wyszehradzkiej. Kontrowersyjne tematy i pytania, takie jak Miejsce małych krajów w polityce światowej, Gdzie jest Europa Środkowa? i Czy jesteśmy więźniami przeszłości?, mają na celu pobudzenie dyskusji nt. dziedzictwa przeszłości i współczesnych relacji. W programie znają się również ważne tematy globalne związane m.in. z rewolucją kulturową w krajach arabskich czy wzrastającą potęgą Indii i Chin.
W bloku poświęconym kulturze zaplanowano m.in. prezentację projektów społeczno-artystycznych węgierskiego teatru PanoDrama, polsko-słowacką rozmowę o literaturze nowych mediów oraz nostalgiczną wizytę studyjną poświęconą wielokulturowej Galicji. Już dzisiaj mamy przyjemność zaprosić na otwarty dla osób zainteresowanych Wyszehradzki Maraton Filmowy (10 lipca) z prezentacją najciekawszych dokumentów i animacji naszego regionu z ostatnich lat.

Letnia Szkoła Wyszehradzka – dwutygodniowy cykl szkoleń dla studentów, doktorantów, młodych nauczycieli i dziennikarzy z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Program realizowany jest corocznie od 2002 roku, a jego celem jest przede wszystkim likwidacja wzajemnych stereotypów, budowanie przyjacielskich więzi i nawiązywanie międzynarodowych kontaktów. Wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie Willi Decjusza w Krakowie, która na dwa tygodnie zamienia w wyjątkowe międzynarodowe forum młodych. Spotkania te są dla nich okazją do pogłębienia wiedzy z dziedziny polityki, ekonomii, kultury, nauk społecznych oraz stosunków międzynarodowych oraz zyskania cennego doświadczenia, które może przydać się w późniejszym życiu zawodowym. Uczestnicy Szkoły zaangażowani są w opracowanie projektów z zakresu współpracy międzynarodowej oraz prezentują wybrane aspekty tradycyjnej lub nowoczesnej kultury swoich krajów. Debaty z wybitnymi osobowościami świata polityki, ekonomii, pozwala młodym ludziom na bardziej obiektywną ocenę zjawisk oraz daje szansę poznania stanowisk i motywacji innych. Projekt został wyróżniony Międzynarodową Nagrodą Wyszehradzką ustanowioną przez ministrów kultury Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.06.13, autor: blackrose)
Tagi: Letnia Szkoła Wyszehradzka
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
CALUM HOOD
2
Haim
3
Steve Hackett
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Lauren Spencer Smith
8
Józef Skrzek
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
David Koepp
2
Paolo Genovese
3
Celia Rico Clavellino
4
Joseph Kosinski
5
Dani de la Orden
6
Michael Dweck, Gregory Kershaw
7
Blandine Lenoir
8
David Marqués
9
Margien Rogaar
10
Dean DeBlois
1
Penn Holderness, Kim Holderness, Edward Hallowell
2
Kobi Yamada
3
Molly Jong-Fast
4
Magdalena Salik
5
Marek Stelar
6
Liz Moore
7
Rachel Hawkins
8
Anya Niewierra
9
Marcin Mortka
10
Thomas Orchowski
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia