Biografia muzycznych proroków

18 czerwca nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazała się pierwsza na polskim rynku biografia grupy Kraftwerk.

Jej znaczenie dla muzyki popularnej porównać można tylko z największymi – The Beatles czy Elvisem Presleyem. Istniejącą już cztery i pół dekady formacja „muzycznych robotników”, uznaje się dziś za ojców niezliczonych gatunków: od synth-popu i nurtu new romantic z lat 80. poprzez cały rozległy obszar muzyki elektronicznej, także współczesnej, tj. trance, techno, ambient; rytmy taneczne: house i dance, po ciężkie brzmienia industrialu.

Fragment Przedmowy:

Kraftwerk to rozsądek i struktura, apolliński ład w muzyce, z rzadka tylko brzmiącej tak, jakby w proces jej tworzenia w ogóle zaangażowany był czynnik organiczny. (…) Rytmy i melodie tak absolutnie doskonałe w swej prostocie, że dostrzec w nich można wręcz idee, platońskie formy, których nie stworzył człowiek, lecz coś mniej omylnego, mniej ludzkiego, wręcz nadludzkiego. Muzyka Kraftwerku w osobliwy sposób zdaje się egzystować wyłącznie  w królestwie tego, co sztuczne, mechaniczne, cybernetyczne – w krainie cyborgów.(…) Produkt końcowy, dźwięk, który słyszymy, niezmiernie często zdaje się nie nosić żadnych znamion zaangażowania ludzkiego umysłu...

Napisana w 64-bitowym rytmie (8 rozdziałów po 8 podrozdziałów) KRAFTWERK. PUBLIKATION jest najpełniejszą biografią poświęconą „robotom”z Düsseldorfu. Wykonując żmudną pracę kronikarza, David Buckley wnikliwie opowiada całą, pełną blasków i cieni, niezwykłą historię najbardziej tajemniczej i „antymedialnej” kapeli w historii muzyki popularnej – od jej początków pod koniec lat 60., jeszcze jako Organisation, po czasy współczesne. Powstające w jej „muzycznym laboratorium” Kling Klang dźwięki nieodłącznie związane są z innymi dziedzinami sztuki, szczególnie sztukami wizualnymi, czego najlepszy przykład stanowi dopracowana oprawa koncertów. Z tego też względu książka KRAFTWERK. PUBLIKATION wydana będzie w twardej oprawie z obwolutą i tłoczeniami, w wysmakowanej, przygotowanej specjalnie dla niej przez Malcolma Garretta, formie graficznej, której wizytówką jest arcyciekawa okładka.

Publikowana przez Dom Wydawniczy REBIS biografia Kraftwerku to pierwsza w Polsce książka poświęcona tematowi i wykonawcy muzyki elektronicznej. To jednak nie tylko historia legendy, ale szeroka, retrospektywna wyprawa w głąb muzyki przyszłości. Elementarz dla chcących lepiej poznać niełatwą historię prekursorów, zrozumieć powab, sens i nowatorstwo takich kompozycji oraz płyt jak Autobahn, Die Mensch-Maschine czy Computer Welt. Okazało się przecież, że zawarta w ich futurystycznych brzmieniach i tekstach wizja rzeczywistości wypełnionej komputerami czy robotami, gdzie człowiek oraz maszyna są sobie nawzajem niezbędne, to w XXI wieku samospełniające się proroctwo.

Kwartet z Düsseldorfu, wyprzedzając swoją epokę, przepowiedział po prostu, jak zmieni się świat. Nie tylko muzyki.

Opinie o książce:

Moim zdaniem jest to pierwsza poważna książka o Kraftwerku napisana kogoś spoza zespołu, w którym grałem przez piętnaście lat.( Karl Bartos, Kraftwerk (1975–1991)
W Kraftwerku zafascynowała mnie indywidualistyczna determinacja, by trzymać się z dala od typowych amerykańskich sekwencji akordów, oraz pełne zaangażowania ujęcie europejskiej wrażliwości ukazywane przez muzykę. (David Bowie)

Kraftwerk wywarł na nas największy wpływ, natchnął nas do kupenia syntezatorów i eksperymentowania. (Martin Gore, Depeche Mode)

Kraftwerk reprezentuje pewną trajektorię w historii dźwięku – od analogowych zakłóceń po cyfrową perfekcję. (John Foxx)

Kraftwerk to niemiecka legenda; wywarł on wielki wpływ na muzykę elektroniczną na całym świecie. Naprawdę go uwielbiamy. (Christoph Schneider, Rammstein)

Dziś wszystko w muzyce elektronicznej zawiera jakąś cząsteczkę Kraftwerku. (Stephen Morris, New Order)

Solidna syntezatorowa melodia. To karta, którą wyrwaliśmy z księgi Kraftwerku. (Andy McCluskey (OMD))


DAVID BUCKLEY (ur. 1965 r.) studiował historię oraz muzykę popularną, a także literaturę. W 1993 roku obronił pracę doktorską. Pracował jako wykładowca uniwersytecki, dziennikarz muzyczny, napisał szereg muzycznych biografii. „The Guardian” nazwał go „najlepszym z kilkunastu biografów Bowiego”. Pozostałe publikacje, również docenione przez czytelników i krytyków, poświęcił Eltonowi Johnowi, R.E.M., Roxy Music oraz The Stranglers.
Od 2002 roku Buckley mieszka w Monachium i współpracuje z miesięcznikiem muzycznym „Mojo”.

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.06.13, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: biografia , Kraftwerk
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia