"Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami" - spotkanie autorskie z Grzegorzem Jankowiczem

Zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Jankowiczem, autorem książki "Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami (cz. 2)", które odbędzie się 4 lipca we czwartek o godzinie 17.30 w klubokawiarni Państwomiasto. W dyskusji udział wezmą: Jerzy Jarniewicz – poeta, tłumacz, krytyk literacki, redaktor Literatury na Świecie – i Agnieszka Taborska – pisarka, historyczka sztuki i romanistka. Spotkanie poprowadzi Łukasz Zaremba – doktorant w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej Instytutu Kultury Polskiej UW, tłumacz.

Po co jest sztuka? I czy sztuka musi być po coś? To pytania, na które Grzegorz Jankowicz szukał odpowiedzi, prowadząc swój niezwykły projekt badawczy. Dyskutując z pisarzami, zastanawiał się, czy sztuka to tylko przyjemność, czy aż narzędzie do rozumienia i zmieniania świata. Spotkanie z autorem oraz jego rozmówcami będzie przedsmakiem pasjonującej opowieści o związkach między dwiema różnymi dziedzinami twórczości artystycznej.

Autor odkrywa przed czytelnikiem korespondencję między słowem i obrazem. Historię wzajemnych zależności między literaturą a sztukami wizualnymi poznajemy poprzez rozmowy z grupą najwybitniejszych pisarzy (poetów i prozaików) młodego, średniego i starszego pokolenia (z Markiem Bieńczykiem, Jackiem Dehnelem, Darkiem Foksem, Jerzym Jarniewiczem, Piotrem Pazińskim, Piotrem Sommerem, Andrzejem Sosnowskim, Agnieszką Taborską, Magdaleną Tulli). Jankowicz tak dobierał swych rozmówców, by z każdym z nich omówić inny aspekt interesującej go relacji między słowem i obrazem, przedstawieniem językowym i reprezentacją wizualną, literaturą i sztuką.

Marek Bieńczyk opowiada o wizualnych figurach melancholii, słynnych malarskich wizerunkach melancholików, a także artystach (od Dürera po Hoppera), którzy współtworzą światowy kanon sztuki melancholicznej. Jacek Dehnel wyjawia powody swej fascynacji fotografią, z której zrodziła się książka Fotoplastikon, zbiór kilkudziesięciu opisów zdjęć z kolekcji pisarza. Mówi również o swej fascynacji malarstwem Goi, którego efektem jest powieść Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya z 2011 roku. Darek Foks przedstawia historię swej współpracy z artystą Zbigniewem Liberą, która doprowadziła do powstania jednej z najoryginalniejszych książek na temat powstania warszawskiego – Co robi łączniczka? (nagroda TVP Kultura). Piotr Paziński przypomina literacko-wizualne eksperymenty Tadeusza Kantora, które wpłynęły na jego prozę (powieść Pensjonat – nagrodzona Paszportem „Polityki”). Piotr Sommer i Andrzej Sosnowski mówią o niezwykle silnych związkach między poezją a malarstwem w tak zwanej szkole nowojorskiej. Dzięki Agnieszce Taborskiej, znakomitej prozaiczce, ale też tłumaczce, poznajemy historię surrealizmu, którą doskonale zna (jest autorką monografii tego nurtu), ze szczególnym uwzględnieniem korespondencji sztuk.

Wszyscy rozmówcy niezwykle barwnie opowiadają o interesujących ich zagadnieniach. Ale jest to również nietypowa historia XX-wiecznej literatury i sztuki, ich wzajemnych zależności, których zrozumienie będzie miało ogromny wpływ na rozwój obu dziedzin w przyszłości. Co łączy sztuki wizualne z literaturą? Oto główne pytanie, na które ów tom udziela wielu inspirujących odpowiedzi.

Książka jest drugą publikacją z serii Po co jest sztuka?. Pierwsza, autorstwa Tadeusza Nyczka, ukazała się w roku 2012.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/147725948756390/

Spotkanie autorskie
4 lipca (czwartek) godz. 17.30
Państwomiasto (ul. Gen. Andersa 29, Warszawa)

Dodaj artykuł do:
(dodano 25.06.13, autor: irka)
Tagi: sztuka, pisarz, Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami, Grzegorz Jankowicz
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia