Przez cały lipiec na scenach Teatru Dramatycznego w Warszawie: Scenie im. Holoubka, Małej Scenie, Scenie na Woli i Scenie Przodownik będzie można zobaczyć aż 24 przedstawienia.
Słowacki reżyser Ondrej Spišak pokaże Naszą klasę, alternatywną wersję legendy o Merlinie i rycerzach Okrągłego Stołu, czyli spektakl Merlin. Inna historia, przedstawienie dla najmłodszych o przygodach Koziołka Matołka oraz najnowszą produkcję Młody Stalin – historię młodego idealisty, który staje się gangsterem politycznym. Zobaczyć będzie można także trzy spektakle Agnieszki Glińskiej – przewrotne Iluzje wg tekstu Iwana Wyrypajewa m.in. z Dominiką Ostałowską i Łukaszem Lewandowskim, Amazonię z Maciejem Zakościelnym i Pawłem Domagałą oraz poruszający monodram Ala z elementarza w wykonaniu Zuzanny Fijewskiej-Maleszy. A słynący ze śmiałych odczytań klasycznych tekstów Michał Zadara pokaże Jezusa Chrystusa Zbawiciela wg tekstu Klausa Kinskiego.
Podczas Przeglądu odbędzie się też polska prapremiera Absolwenta Terry’ego Johnsona w tłumaczeniu Jacka Poniedziałka i reżyserii Jakuba Krofty. W roli Beniamina zobaczyć będzie można młodego aktora Krzysztofa Brzazgonia, a Panią Robinson zagra Agnieszka Warchulska. Ponadto w repertuarze festiwalu znalazły się spektakle świetnie przyjęte przez widzów: Madame wg znakomitej powieści Antoniego Libery; Romantycy Hanocha Levina w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza z Małgorzatą Niemirską, Władysławem Kowalskim i Zdzisławem Wardejnem; W imię Jakuba S. duetu Strzępka-Demirski oraz Cudotwórca Wawrzyńca Kostrzewskiego z Adamem Ferencym w głównej roli. Z najświeższych propozycji repertuarowych podczas lipcowego festiwalu będzie można zobaczyć także Martwą naturę w rowie Małgorzaty Bogajewskiej, czyli włoski kryminał z elementami czarnej komedii. Występują m.in.: Katarzyna Herman, Waldemar Barwiński, Sambor Czarnota, oraz Sławomir Grzymkowski.
Znajdą się także propozycje dla tych, którzy w teatrze szukają przede wszystkim rozrywki i dobrej zabawy – te gwarantują i Exterminator o grupie muzyków, którzy by pomóc karierze decydują się grać na dożynkach, one man show Wojciecha Solarza Rekonstruktor w reżyserii Michała Walczaka i Kabaret na koniec świata, podczas którego twórcy pośmieją się m.in. z tego, jak przetrwać warszawskie upalne lato.
„Sex Machine” Tomasz Man, reż. Adam Nalepa
„Sex Machine” podejmuje temat toksycznego rodzicielstwa. Pokazuje, jak macierzyńska miłość może przerodzić się w próbę zawłaszczenia życia dziecka. Tomasz Man mierzy się z kultem troskliwego rodzica, przedstawiając go jako osobę unieszczęśliwiającą swoje dzieci, które – często stają się psychoterapeutami i „małżonkami” rodziców. Sztuka napisana jest, jak tragedia grecka, której jedną z podstawowych cech było opisanie złamania społecznego tabu, przekroczenia granic moralnych szkodliwych dla „polis” – opowiada autor.
Występują: Joanna Jeżewska, Anna Smołowik, Bartosz Mazur, Zdzisław Wardejn, Agnieszka Drumińska, Izabela Gwizdak, Danuta Nagórna, Krystyna Wolańska i Grzegorz Sierzputowski
Spektakle: 1,2 lipca, godz. 20.00 Scena Przodownik
„Iluzje” Iwan Wyrypajew, reż. Agnieszka Glińska
Komedia. Historia dwóch małżeństw, które pod koniec życia odczuwają potrzebę rozmowy o uczuciach. Cztery osoby, cztery spojrzenia na wspólne życie. Kto kogo kochał, a komu się zdawało, że kochał? Kto przez kogo był kochany naprawdę? Co w mijającym życiu było rzeczywistością, a co iluzją?
Występują: Dominika Ostałowska, Dorota Landowska, Łukasz Lewandowski, Krzysztof Stroiński, muzycy: Piotr Domagalski, Ygor Przebindowski, Jakub Szydło
Spektakle: 2, 3 lipca, godz. 20.00, Scena na Woli
„Allegro Moderato” Szymon Bogacz, reż. Krzysztof Rekowski
Ewa gra w orkiestrze na oboju. Od kiedy pamięta jej życie jest podporządkowane rodzinie i dążeniu do muzycznej doskonałości. Dość przypadkowo Ewa zaczyna odkrywać swoje potrzeby, możliwości i pragnienia. Postanawia odmienić swoje życie. Jak wysoka jest cena poszukiwania wolności? Na ile możliwe jest odnalezienie własnego ja? Podjęcie kształtowania własnej tożsamości według własnego intelektu, płci i talentu?
Występują: Dominika Ostałowska, Elżbieta Kijowska, Zdzisław Wardejn, Anna Stela, Bartosz Woźny
Spektakle: 4, 5 lipca, godz. 20.00, Scena Przodownik
„Madame” Antoni Libera, reż. Jakub Krofta
Opowieść o dojrzewaniu do wolności, miłości i niezgodzie na przeciętność. Akcja „Madame” rozgrywa się pod koniec lat 60., bohaterem jest maturzysta z warszawskiego liceum, który zakochuje się w nauczycielce języka francuskiego. Szuka sposobu na zbliżenie do niej i w tajemnicy próbuje dowiedzieć się o Madame jak najwięcej. Wiedza, którą zdobędzie, wpłynie na jego życie i podejmowane w przyszłości decyzje.
Występują: Aleksandra Bożek, Waldemar Barwiński, Paweł Domagała, Szymon Rząca, Kamil Siegmund, Olga Sarzyńska / Anna Gryszkówna, Zuzanna Grabowska / Agata Wątróbska, Robert T. Majewski, Stanisław Brudny / Zdzisław Wardejn.
Spektakle: 5, 6, 7 lipca, godz. 20.00, Scena na Woli
„Gardenia” Elżbieta Chowaniec, reż. Aldona Figura
Cztery kobiety w poszukiwaniu szczęścia. Konspiratorka państwa podziemnego, handlarka, życiowa oferma i biały kołnierzyk. Historia pewnej krakowskiej rodziny, a zarazem zbiorowy portret - Polki z butelką wódki, Polki w podróży służbowej, Polki na skraju załamania nerwowego, Polki zakochanej. Uniwersalna opowieść o życiu w zaklętym kręgu uzależnień przekazywanych w sztafecie pokoleń. Czy można przed tym uciec? Czy którejś z bohaterek się to uda?
Występują: Dorota Landowska, Anna Gajewska, Paula Kinaszewska, Julia Wyszyńska
Spektakle: 6, 7 lipca, godz. 20.00, Scena Przodownik
Polska prapremiera: „Absolwent” Terry Johnson, reż. Jakub Krofta
Opowieść o rozterkach młodego człowieka szukającego dla siebie miejsca w otaczającej go rzeczywistości. Sztuka dzieje się w Ameryce w pierwszej połowie lat 60. i porusza problem konfliktu pokolenia ojców z pokoleniem, którego kontestacyjne nastroje znalazły swoją kulminację w ’68 roku.
„Absolwent” Terry'ego Johnsona powstał na podstawie powieści Charlesa Webba oraz scenariusza filmowego Caldera Willinghama i Bucka Henry'ego na mocy specjalnego porozumienia, ze StudioCanal. Sztuka została wyprodukowana po raz pierwszy w Londynie i na Broadwayu przez Johna Reida i Sachę Brooksa.
Występują: Agnieszka Warchulska, Anna Szymańczyk, Jolanta Olszewska, Krzysztof Dracz, Mariusza Drężek, Andrzej Blumenfeld, Krzysztof Brzazgoń, Piotr Siwkiewicz
Spektakle: 6, 7, 26, 27 lipca, godz. 19.00, Scena im. G. Holoubka
„Biedny ja, suka i jej nowy koleś” Michał Walczak, reż. Piotr Jędrzejas
Perypetie trójkąta miłosnego w świecie konsumpcji. Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś są zblazowani, egocentryczni i zbudowani z wątpliwości. Rozpaczliwie chcą żyć życiem, które będzie warte opowiedzenia. Marzą o wielkiej historii miłosnej, jednak związki im nie wychodzą - stabilizacja szybko nudzi, a za rogiem może się przecież czaić nowa przygoda, niewykluczone, że ta właściwa? Czy bohaterowie wydostaną się z pułapki powtórzeń? Czy osobowość można zmieniać jak ubranie? Czy bycie razem to tylko rytuał i ucieczka przed samotnością?
„Biedny Ja. Suka i Jej Nowy Koleś" opowiada o pokoleniu niedojrzałych trzydziestolatków, którzy odrzucili wartości świata rodziców, ale nie stworzyli własnych. Sztuka przywodząc na myśl wczesne dramaty Tadeusza Różewicza i "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki, jest zarazem oryginalnym i prześmiewczym spojrzeniem na współczesną zagubioną emocjonalnie młodą generację.
Występują: Agnieszka Warchulska, Tadeusz Łomnicki, Błażej Wójcik, Jarosław Ciołek
Spektakle: 9, 10 lipca, godz. 20.00, Scena Przodownik
„Operetka” Witold Gombrowicz, reż. Wojciech Kościelniak
Na zamku Himalaj wielki bal. Z Paryża przyjeżdża Fior, sławny dyktator mody. Mistrz jest pełen wątpliwości: jakie trendy lansować, gdy czasy niepewne i schyłkowe? Goście zostają zaproszeni do gry - docierają na zamek w workach, pod którymi kryją się zaprojektowane przez nich stroje przyszłości. Bal roztacza się w splendorze toalet i masek, stopniowo wzbierając szaleństwem. W pewnym momencie worki opadają. Jaka przyszłość się z nich wyłoni?
Występują: Anna Czartoryska / Ewa Lorska, Kinga Głogowska / Marta Walesiak, Paweł Tucholski, Modest Ruciński / Paweł Paprocki (aktor Teatru Narodowego), Krzysztof Żabka / Marcin Przybylski (aktor Teatru Narodowego), Piotr Kamiński, Paweł Kamiński, Aleksandra Adamska / Karolina Kazoń, Krzysztof Krupiński, Ewa Prus, Karolina Adamska-Latoch, Robert Majewski / Bartosz Mazur, Jakub Lasota, Anna Gigiel, Jagoda Stach, Paula Kinaszewska, Karolina Michalik, Anna Szymańczyk, Anna Markowicz, Magdalena Piotrowska, Anna Gajewska, pianiści - Piotr Dziubek/ Piotr Mania/ Marcin Partyka
Spektakle: 10, 11 lipca, godz. 19.00, Scena im. G. Holoubka
Kabaret na Koniec Świata, reż. Wawrzyniec Kostrzewski
Koniec świata się zbliża. Nieważne jak zacząłeś. Ważne jak skończysz! Kabaret na Koniec Świata to kabaret literacki, w którym występują zawodowi aktorzy. Co miesiąc kabaret pokazuje nowy program skupiony wokół różnych tematów, jak na przykład celebryci, karnawał, depresja, dzieciństwo, uzależnienia, podróże, Dzień Matki.
Występują m.in.: Paweł Domagała, Anna Markowicz, Zofia Szulakowska, Wojciech Solarz, Maciej Makowski, Sławomir Zapała, Dominik Nowak, muzyka: Bartłomiej Woźniak i jego band.
Spektakle: 11, 12 lipca, godz. 20.00, Scena Przodownik
„Romantycy” Hanoch Levin, reż. Grzegorz Chrapkiewicz
A gdyby jednak starości wyjść naprzeciw? W kapciach, ze zgagą w gardle i czopkiem w tyłku. I nawet mimo obrzęku cewki moczowej poczuć się nie jak próchno tylko jak młody żigolak? Oto miłosny trójkąt – Pogorelka, Chajczik i Bonbonel. Wszystkim stuknęła siedemdziesiątka, a oni licytują się na wspomnienia, odmawiają kadisz i raczą się marmoladą. Żal na nich patrzeć, ale nie śmiać się z nich też nie sposób.
„Romantycy” Hanocha Levina to komedia o starości, o oswajaniu śmierci, ale też wzruszająca opowieść o przywiązaniu i miłości. Izraelski dramaturg z właściwym dla siebie dystansem ironię zderza z groteską, szydercze żarty miesza z powagą. – Bohaterowie nie odgrywają ról, ale opowiadają o swoich myślach i uczuciach. Zwracają się do widza, odwołując się do jego wyobrażeń i pamięci. Mówią po prostu o tym, co się dzieje w ich wnętrzu – podkreśla tłumaczka Agnieszka Olek.
Występują: Małgorzata Niemirska, Władysław Kowalski, Zdzisław Wardejn
Spektakle: 11, 12, 13 lipca, godz. 19.30, Mała Scena Teatru Dramatycznego
„Merlin. Inna historia” Tadeusz Słobodzianek, reż. Ondrej Spišak
„Merlin” opowiada historię pełną przygód. Rycerze „na świecie najlepsi”, by stworzyć w Brytanii królestwo idealne, szukają Świętego Graala, walczą ze smokami, uwalniają dziewice „bezbronne i nagie”, toczą krwawe pojedynki. Słowacki reżyser Ondrej Spišak zabiera publiczność w podróż do świata teatralnej umowności. Aktorzy wyczarowują górskie stoki, od których odbija się echo, morskie fale, odgłosy puszczy, jeziora, nad którymi brzęczą owady. Słychać tętent nieistniejących koni, nieistniejące miecze przebijają ciało, nieistniejące kopie idą w prawdziwe drzazgi.
Spektakl jest alternatywną wersja legendy o Merlinie i rycerzach Okrągłego Stołu, a równocześnie opowieścią o ludziach, którzy chcą zbudować świat idealny, lecz na przeszkodzie stają namiętności i słabości charakteru.
Występują: Janusz R. Nowicki , Anna Gryszkówna (aktor Teatru Narodowego), Leszek Lichota, Mariusz Drężek , Robert T. Majewski , Damian Łukawski, Marcin Sztabiński / Marcin Przybylski (aktor Teatru Narodowego), Michał Maliszewski, Oskar Hamerski (aktor Teatru Narodowego)
Spektakle: 12, 13 lipca, godz. 20.00, Scena na Woli
„W imię Jakuba S.” Paweł Demirski, reż. Monika Strzępka
Większość polskiego społeczeństwa ma korzenie na wsi. Ale nie tej dworkowo-ziemiańskiej, tylko tej duszonej pańszczyzną, tej chłopskiej, tej chamskiej. Dlaczego w takim razie w kalendarzu polskich świąt nie ma święta zniesienia pańszczyzny? Czy wolimy myśleć o sobie jako o potomkach tej „lepszej”, szlacheckiej części narodu? Przecież dzisiejsza klasa średnia i ci, którzy do niej aspirują, to potomkowie Jakuba Szeli. Tylko, czy jesteśmy w stanie przyjąć inne tropy tożsamości niż te wyuczone w szkołach, gdzie Szela był mściwym prymitywem i zdrajcą, a jego rabacja jedynie inspirowanym przez austriacką administrację mordem na najlepszych synach narodu polskiego?
Czy można dziś bez wstydu powiedzieć, że jesteśmy Europejczykami, bo potrafiliśmy kiedyś mordować? Czy możemy od nowa ułożyć opowieść o sobie, swojej historii i historii swojej/nieswojej ziemi? Opowieść, w której słowo „kurwa” nie jest ani przecinkiem, ani określeniem prostytutki, tylko pewnej postawy? W której słowo „nienawiść” nie zostało zakazane przez XX wiek? W której można kogoś strzelić w ryj i patrzeć, czy równo puchnie i opowiadać publicznie o krzywdzie?
Występują: Klara Bielawka, Krzysztof Dracz, Dobromir Dymecki, Sławomir Grzymkowski, Anna Kłos–Kleszczewska, Alona Szostak, Paweł Tomaszewski
Spektakle: 13, 14 lipca, godz. 19.00, Scena im. G. Holoubka
„Nasza klasa” Tadeusz Słobodzianek, reż. Ondrej Spišak
Niezwykła historia uczniów z jednej klasy. Razem uczą się, bawią, chuliganią, wchodzą w dorosłość. Marzą, żeby zostać lotnikiem, lekarzem, gwiazdą filmową. Czytają „Trylogię” Sienkiewicza. Chodzą na filmy z Chaplinem. Słuchają jazzu. Dlaczego chłopak, który wyciął serce z papieru i napisał miłosny wiersz, kilka lat później związał koleżance ręce sznurkiem i zagroził, że zastrzeli, jeśli będzie próbowała uciekać? Co się wydarzyło, że narodowość, religia i ideologia okazały się ważniejsze niż przyjaźń? Kiedy w koledze ze szkolnej ławki zobaczono Obcego? Co się stało z tamtą klasą?
Opowieść o dwudziestowiecznej Polsce inspirowana prawdziwymi zdarzeniami. „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka to pierwszy polski dramat uhonorowany Literacką Nagrodą „Nike”.
Występują: Magdalena Czerwińska, Izabela Dąbrowska, Aleksandra Bożek, Robert T. Majewski, Maciej Skuratowicz, Przemysław Sadowski, Karol Wróblewski, Marcin Sztabiński, Leszek Lichota, Waldemar Barwiński
Spektakle: 14, 15 lipca, godz. 19.00, Scena na Woli
„Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Dorota Masłowska, reż. Małgorzata Bogajewska
To opowieść o dwójce zagubionych ludzi, którzy po hucznej imprezie przebierają się za Rumunów i zaczynają szaloną wędrówkę po Polsce. Udają biedaków, odludków i choć na początku ta zabawa sprawia im wiele frajdy, szybko okazuje się, że to nie tylko gra i nie oni kreują rzeczywistość, w której się znaleźli.
„Jest to najbardziej ponura rzecz jaką napisałam i chyba najpoważniejsza, niezależnie od tego, że jest całkiem śmieszna" - mówi Masłowska - "Jest o dwojgu młodych ludzi, którzy wpychają się kierowcom do samochodów, twierdząc że są bardzo biednymi Rumunami mówiącymi po polsku. Pierwsza część tekstu to ich amok i maligna, druga to nagłe przebudzenie gdzieś w środku Polski, nagła samotność, obcość i rozpoczynająca się między nimi psychiczna walka na śmierć i życie.” ("Didaskalia" 2006, nr 72)
Występują: Magdalena Drab, Marta Jarczewska, Kamila Kamińska, Hubert Kułacz, Tomasz Lipiński, Albert Pyśk
Spektakle: 14, 15 lipca, godz. 20.00, Scena Przodownik
„Martwa natura w rowie” Fausto Paravidino, reż. Małgorzata Bogajewska
Po sobotniej nocy na peryferiach włoskiego miasta znaleziono ciało dwudziestodwuletniej kobiety. Kim jest, i dlaczego została zamordowana? Inspektor Salti musi znaleźć zabójcę, zanim sprawą zainteresują się media, w rozwiązaniu zagadki potrzebuje pomocy miejscowych szumowin. Akcja dramatu rozgrywa się w ciągu kilkunastu godzin od popełnienia przestępstwa.
„Martwa natura” to kryminał utrzymany w stylistyce filmów Quentina Tarantino czy Guya Ritchiego. Fausto Paravidino wykorzystując znany widzowi schemat z perspektywy kilku bohaterów pokazuje świat, który rozpadł się na kawałki, rzeczywistość pozbawioną punktów odniesienia.
Występują: Katarzyna Herman, Sambor Czarnota, Sławomir Grzymkowski, Tomasz Lipiński, Waldemar Barwiński, Maria Dejmek, Filip Pławiak, Marta Dylewska
Spektakle: 17, 18 lipca, godz. 20.00, Scena na Woli
„Ala z elementarza” Alina Margolis-Edelman, reż. Agnieszka Glińska
Historia zaczyna się sielankowo. Dzieciństwo w Łodzi, w zamożnej inteligenckiej rodzinie lekarskiej. W rodzinie żydowskiej, ateistycznej, w której w ogóle nie porusza się tematów związanych z religią. Do kościoła prowadza dziewczynkę (w tajemnicy) niania. Dziewczynka pewnego dnia słyszy od siostry szarytki: „Przykro mi Alinko, ale nie możesz zostać na lekcji. Nie wiedziałam, że jesteś Żydóweczką". Kilka dni później druhna nie przyjmuje Ali do zuchów: „Żeby należeć do zuchów trzeba być katoliczką, trzeba chodzić do kościoła i do komunii. A ty jesteś Żydóweczką".
Występują: Zuzanna Fijewska-Malesza
Spektakle: 17, 18 lipca, godz. 20.00, Scena Przodownik
„Młody Stalin” Tadeusz Słobodzianek, reż. Ondrej Spišak
Gangsterska opowieść w rytmie lezginki. Młody rewolucjonista, poeta i niedoszły ksiądz w walce o sprawiedliwość sięga po brutalne metody. Wybuchy bomb, brawurowe ucieczki, podróże z fałszywym paszportem znaczą jego drogę. Kiedy idealista zmienia się w politycznego gracza?
Nowa sztuka Tadeusza Słobodzianka, inspirowana wydarzeniami z życia młodego Stalina, rozgrywa się w ciągu roku w Gruzji, Wiedniu, Krakowie i Londynie, kiedy stara Europa się już skończyła, a nowa jeszcze nie zaczęła. Autor pokazuje zaplecze rewolucji i bohatera, który podporządkowuje sobie rzeczywistość. - Pracując nad sztuką uświadomiłem sobie, że potencjalny Stalin, przywódca bezwzględnie dążący do celu, jest zagrożeniem też dziś, a sytuacja polityczna w pewnym sensie przypomina 1907 rok. Tak jak we wszystkich sztukach Słobodzianka, i ta jest opowiedziana ku przestrodze dze dzyń dzyń – mówi Ondrej Spišak.
Występują: Halina Skoczyńska, Agnieszka Wosińska, Izabela Dąbrowska, Agnieszka Warchulska, Anna Szymańczyk, Paula Kinaszewska, Anna Markowicz, Krzysztof Dracz, Mariusz Drężek, Janusz R. Nowicki, Michał Czernecki, Krzysztof Ogłoza, Piotr Siwkiewicz i Maciej Wyczański.
Spektakle: 17, 18, 19 lipca, godz. 19.00, Scena im. G. Holoubka
„Cudotwórca” Brian Friel, reż. Wawrzyniec Kostrzewski
Frank Hardy, Grace i impresario Teddy żyją z występów, w czasie których Frank uzdrawia ludzi. Wieloletnia podróż prowadzi przez wioski Walii, Szkocji i Irlandii. Po jej zakończeniu każdy z bohaterów opowiada o wspólnym życiu pełnym wzlotów i upadków.
"Cudotwórca” skłania widzów do przyjęcia postawy detektywa. Troje bohaterów opowiada tę samą historię, która osiąga punkt kulminacyjny w hrabstwie Donegal, ale rozłożenie akcentów, ocena zdarzeń, a nawet podstawowe fakty zmieniają się znacząco w każdej wersji. Musimy złożyć własną wersję prawdy i zrozumieć, dlaczego bohaterowie od niej uciekają. – pisał o sztuce Charles Spencer w „The Telegraph”.
Występują: Marta Król, Adam Ferency, Andrzej Blumenfeld.
Spektakle: 18, 19, 20 lipca, godz. 19.30, Mała Scena Teatru Dramatycznego
„Jezus Chrystus Zbawiciel” Klaus Kinski, reż. Michał Zadara
Michał Zadara wyreżyserował nigdy nie wystawiany w Polsce monolog Klausa Kinskiego. Aktorka Barbara Wysocka, perkusista Leszek Lorent i gitarzysta Bartłomiej Tyciński przypominają widzom, że Jezus był wywrotowcem, przeciwnikiem władzy, Kościoła i letniego, ustatkowanego społeczeństwa. Spektakl na pograniczu koncertu i performance. „Jestem podżegaczem! Wywrotowcem! Jestem Krzykiem! Policja mnie poszukuje, ponieważ wy, widząc mnie rozumiecie, ze istniejący porządek upadnie! Jestem hipisem, squatersem, piratem menelem!" – słyszymy ze sceny.
Występują: Barbara Wysocka oraz muzycy Leszek Lorent, Bartłomiej Tyciński.
Spektakle: 20, 21 lipca, godz. 18.00, Scena Przodownik
„Koziołek Matołek” Kornel Makuszyńki, rez. Ondrej Spišak
Spektakl Ondreja Spišaka to nie tylko opowieść o Koziołku, który podróżuje po świecie w poszukiwaniu mitycznego Pacanowa i przeżywa niezwykłe przygody. To przede wszystkim historia o tym, że wytrwałość, konsekwencja, chęć zdobywania wiedzy i wyobraźnia pomogą w osiągnięciu każdego celu. Koziołkowi przyjdzie zmierzyć się z Czarownicami rodem z horroru, zającami okradającymi podróżnych, producentami filmowymi, a nawet neapolitańską mafią… Przede wszystkim jednak sympatycznemu, ale i łatwowiernemu Matołkowi dane będzie zmierzyć się z własnymi słabościami, lękami i zwątpieniami. Czy pozornie niezdarny i głupiutki Matołek odnajdzie jedyne miejsce, gdzie podkuwają kozy? Jaki sens będzie miała jego wyprawa? Czego się nauczy, co zrozumie?
Reżyser Ondrej Spišak w przedstawieniu aktywizuje wyobraźnię młodych widzów i wciąga do kolorowego świata, który powstaje z bardzo prostych środków i zmienia się na ich oczach. Spektaklowi towarzyszy odgrywana na żywo muzyka z różnych stron świata.
Występują: Zuzanna Grabowska, Anna Kózka, Agata Wątróbska, Paweł Domagała, Michał Maliszewski, Wojciech Solarz.
Spektakle: 20 lipca, godz. 15.00, 21 lipca godz. 12.00, Scena na Woli
„Exterminator” Przemek Jurek, reż. Aldona Figura
Marceli, Makar, Jaromir, Lizzy – przyjaciele z młodości niegdyś wspólnie słuchali Papa Dance, Kombi i Modern Talking. Marzyli o karierze muzycznej i piszczących fankach. Kiedy rówieśnicy wyjechali do Holandii zbierać tulipany, oni – dziś już ustatkowani mężczyźni – co piątek spotykają się w domu kultury, by szarpaćstruny, grając death metal jak mistrz Nergal. Pojawia się jednak propozycja od miejscowego urzędnika i szansa na występy przed szerszą publicznością.
Komedia Przemka Jurka będąca adaptacją „Kochanowo i okolice” tego autora, dotyka problemu wyboru, przed którym coraz częściej stają młodzi ludzie. Wyboru między marzeniami a kompromisem, który wymusza rzeczywistość.
Występują: Paweł Domagała, Kamil Siegmund, Sebastian Skoczeń, Przemysław Kosiński, Henryk Niebudek, Agata Wątróbska, Zuzanna Grabowska.
Spektakle: 23, 24 lipca, godz. 20.00, Scena na Woli
„Rekonstruktor” tekst i reżyseria: Michał Walczak
Kontrowersyjny One Man Show, powstały we współpracy z historykami i archeologami. Na oczach widzów Pan Rekonstruktor będzie przenosił się w czasie. Poznamy dawne obyczaje, zapomniane języki i wojny. Poznamy przeszłość, żeby wiedzieć jaka będzie przyszłość. Rekonstruktor odsłoni najboleśniejsze polskie traumy, rozdrapie ukryte rany. Bo jest on połączeniem detektywa, szamana i Bogusława Wołoszańskiego. Przed nimi nic się nie ukryje, nie istnieją dla niego żadne wątpliwości, zagadki. Kobiety go kochają, mężczyźni mu zazdroszczą, dzikie zwierząta ustępują mu z drogi.
„Niesamowite terapeutyczne przeżycie”, „…po tym show schudłam 20 kilo”, „teraz lepiej rozumiem mamę”, to tylko niektóre przykłady z listów którymi Rekonstruktora zasypują zachwyceni widzowie obu płci, zwłaszcza kobiety. To nie tylko show historyczny. Rekonstruktor udzieli wielu indywidualnych porad praktycznych na przyszłość: jak zabezpieczyć się na wypadek wojny? Jak rozpalić ognisko zapalniczką? Jak zachować młodość na starość?
One man show Wojciecha Solarza oparty na tekście Michała Walczaka. Twórcy nawiązują do amerykańskiej tradycji komediowych monologów – formy pośredniej między spektaklem a kabaretem.
Masz coś co zapomniałeś a chciałbyś zrekonstruować? Ten show jest dla ciebie. Czujesz się źle w naszych czasach? Przenieś się do innych.
Występuje: Michał Walczak
Spektakle: 23, 24 lipca, godz. 20.00, Scena Przodownik
„Kamasutra” Watsjajana Mallanaga, reż. Aldona Figura
”Kamasutra” to podręcznik sztuki życia. Mówi, jak spędzać czas, celebrować jedzenie i picie, z kim się przyjaźnić, jak osiągnąć harmonię ciała, emocji i umysłu. „Kamasutrę” przenika zmysłowość, która nie ogranicza się do miłości, ale wzbogaca nas w różnych wymiarach. Seks jest tu najwyższą formą przyjemności, a przyjemność to esencja udanego życia.
Według Watsjajany człowiek powinien się spełniać równocześnie w kilku sferach. Przyjemność, pieniądze, religia - trzeba dążyć do osiągnięcia satysfakcji w każdej z tych dziedzin. W akcie seksualnym wszystkie zmysły jednocześnie znajdują zaspokojenie, dzięki niemu przeżywamy najintensywniejsze emocje. – mówi Maria Krzysztof Byrski, autor przekładu.
Występują: Małgorzata Rożniatowska, Joanna Jeżewska , Maria Dejmek, Zdzisław Wardejn, Kamil Siegmund , Marcin Sitek, na kontrabasie: Daniel Biel
Spektakle: 26, 27, 28, godz. 20.00, Scena na Woli
„Wilk”, reż. Marcin Liber
Harry Haller – Wilk to postać, w której objawia się wspólny nam wszystkim lęk przed niemożliwością poznania samego siebie. Metody wychowawcze, systemy wartości, ustroje polityczne, obrazy tworzone w zbiorowej wyobraźni – wszystko to tworzy reżim trzymający nas na smyczy. To swoista smycz konwencji, która więzi nas w utartych normach, ale też ma chronić nas przed chaosem rzeczywistości. Jednak im bardziej staramy się porządkować bezład otaczającego nas świata, tym szerzej otwierają się możliwości nas samych. „Jako ciało każdy człowiek jest jednością, jako dusza nigdy”. Wtedy okazuje się, że poszukiwaniom swojego miejsca na świecie, swojej tożsamości, zawsze już będzie towarzyszyć nieustanny ruch, niekończąca się podróż. To jednak nie jest podróż, w którą wybieramy się jak na wakacje.
Występują: Mariusz Benoit, Klara Bielawka, Rafał Fudalej, Krzysztof Ogłoza, Marcin Tyrol, Mateusz Felsmann
Spektakle: 26, 27 lipca, godz. 19.30, Mała Scena Teatru Dramatycznego
„Amazonia” Michał Walczak, reż. Agnieszka Glińska
Komedia o zderzeniu marzeń z rzeczywistością, rozgrywająca się w środowisku artystów. Bohaterowie, walcząc z poczuciem niespełnienia, uciekają w świat pieniądza i konsumpcji lub zmierzają w stronę artystycznego radykalizmu i szaleństwa. „Amazonia” proponuje jeszcze jedno wyjście – dystans i rozładowanie napięcia śmiechem. Humor ma być postawą wobec świata, a nie sposobem na ucieczkę z niego.
.W Polsce towarzyszy nam niejasne poczucie winy za to że żyjemy. Zewnętrznie jesteśmy wolni, mamy możliwości, a jednak czekamy żeby COŚ dało sygnał do startu. Czy prawdziwa jest tylko ta Polska umartwiona, cierpiąca, żałobna, wiecznie oglądająca się wstecz, czy nie nadszedł czas na inną Polskę kolorową i tropikalną? - mówi Michał Walczak.
Spektakl mówi o poczuciu niespełnienia i frustracji rzeczywistością - zjawiskach coraz bardziej powszechnych w Europie pogrążonej w kryzysie i szukającej pomysłu na samą siebie. Komedia w i o trudnych czasach.
Występują: Patrycja Soliman (aktorka Teatru Narodowego), Agata Wątróbska, Paweł Domagała, Krzysztof Stelmaszyk, Łukasz Lewandowski, Maciej Zakościelny
Spektakle: 29, 30 lipca, godz.20.00, Scena na Woli
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |