Fiesta Nocy Letniej

W dniach od 24 do 27 czerwca w Krakowie odbędzie się FIESTA NOCY LETNIEJ – FESTIWAL KULTURY POŁUDNIA.

Fiesta Nocy Letniej, czyli Festiwal Kultury Południa, organizowany przez Por Fiesta Club i Pałac pod Baranami we współpracy z Kinem Pod Baranami i Instytutem Cervantesa w Krakowie, to przede wszystkim koncerty muzyki i tańca flamenco, tanga i salsy. Festiwal to również wystawy artystycznych fotografii, poezja inspirowana tańcem, warsztaty tańca i śpiewu, kultowe filmy kina iberoamerykańskiego oraz spotkania inspirowane kulturą Południa – dziedzictwem muzycznym Półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej.

W czasie tych czerwcowych dni i nocy chcemy przybliżyć klimat południowych fiest, pokazać jak śpiewają, tańczą i bawią się ludzie na Kubie, w Argentynie czy Hiszpanii. Każda z tych kultur jest nietuzinkowa, kolorowa i przyciąga swoją bajeczną atmosferą ludzi z całego świata. W czasie festiwalu chcemy pokazać „kawałek tego świata”, dlatego każdy dzień będzie dedykowany kulturze innego kraju. Zaprosiliśmy do współpracy wspaniałych artystów, takich jak: La Samarona (Hiszpania), Mili Morena (Kuba), Carlos Roulet oraz Marcos Larrañaga (Argentyna). Ich koncerty to esencja popularnych dziś stylów muzyki i tańca, jak flamenco, tango czy salsa. Towarzyszyć im będą tancerze i muzycy krakowskiej sceny, jak Limboski Duo, Del Sur, Los Mar Sentimentales.

Festiwal odbywać się będzie w magicznych przestrzeniach renesansowego Pałacu pod Baranami. Taneczne korowody wypełnią zabytkowe sale balowe, muzyka zabrzmi na pięknym dziedzińcu, filmy ukażą się na ekranie klimatycznej Sali Czerwonej Kina Pod Baranami, a na całonocną fiestę przeniesiemy się do legendarnych piwnic Pałacu – zapowiadają organizatorzy.

W programie:

poniedziałek, 24 czerwca

19.30 Wernisaż wystawy „Południowe inspiracje artystyczne” (Pałac pod Baranami) Aleksandra Zapolska / Dominika Zaręba / Mariusz Kusion

Wystawa prezentuje prace trójki artystów, których łączy inspiracja flamenco i Andaluzją. Odnajdziemy w nich także nutę argentyńskiego Buenos i kubańskiej Hawany. Główny punktem projektu są artystyczne fotografie Aleksandry Zapolskiej i Dominiki Zaręby. Wystawę uzupełniają wiersze Mariusza Kusiona inspirowane tańcem flamenco i tango.

wtorek, 25 czerwca – DZIEŃ KUBAŃSKI

18.00 – 19.15 Otwarta lekcja salsy kubańskiej (Pałac pod Baranami)

18.30 Projekcja filmu (Kino Pod Baranami)

CHICO I RITA | CHICO Y RITA
reż. Tono Errando, Javier Mariscal, Fernando Trueba, Hiszpania/W. Brytania 2010, 94’

Chico i Rita to animowana opowieść o wielkiej miłości utalentowanego pianisty Chico i pięknej, obdarzonej niezwykłym głosem, Rity. Ich wspólna historia zaczyna się na Kubie w 1948 roku, ale los rzuci kochanków do Nowego Jorku, Paryża, a nawet Hollywood. Bohaterów opartego na prawdziwej historii filmu połączyło pożądanie i muzyka, która odgrywa w Chico i Rita niezwykle ważną rolę. Na doskonałej ścieżce dźwiękowej usłyszymy jazz, cubop, mambo, sambę… To one nadadzą rytm gorącemu uczuciu.

20.30 Koncert kubański (Pałac pod Baranami)

Gwiazda wieczoru
Mili Morena
Koncert muzyki latino

Artystka urodzona w Starej Hawanie od najmłodszych lat podczas rodzinnych zabaw mogła chłonąć piękne dźwięki bolera i cha cha cha. Dyplomowana tancerka była członkiem zespołu tanecznego „Grupo Tiempo” i pracowała z wieloma elitarnymi zespołami muzycznymi: „Los Van Van”, „NG la Banda”, „Dan Den”, „Paulo FG”, Moncada i innych.

Podczas swojego pierwszego zagranicznego tournée wystąpiła w madryckiej Sala Xénon w spektaklu „Cuba Salsa”, wraz z wokalistami o międzynarodowej renomie: Omarą Portuondo, która brała udział w projekcie „Buena Vista Social Club”, i Jacqueline Castellanos.

Jako śpiewaczka występowała po raz pierwszy z kwartetem wokalnym „Las Mulatas del Sabor”. Rok później wzięła udział w grupie-spektaklu „BM Expresso”. Z zespołem muzycznym „Habana Café” i żeńską grupą „Salsa Morena” koncertowała na zagranicznych tournée we Włoszech, Hiszpanii i Meksyku.

W 2002 r. założyła własny zespół „Mili Morena y Su Clave”, z którym wzięła udział w wielu festiwalach salsy w Niemczech, Polsce i na Ukrainie.

Jej muzyka jest połączeniem słońca, plaży i karaibskiej kobiecej zmysłowości. W jej repertuarze znajdujemy tematy salsy, bolera, cha cha cha, cumbii i nowych rytmów takich jak reggeaton.

22.00 Fiesta Latina – after party z muzyką latynoamerykańską (Pracownia)

 

środa, 26 czerwca – DZIEŃ HISZPAŃSKI

17.45 – 18.30 Otwarta lekcja śpiewu flamenco dla początkujących (Pałac pod Baranami)

18.30 – 19.30 Otwarta lekcja tańca flamenco (Pałac pod Baranami)

18.30 Projekcja filmu (Kino Pod Baranami)

CARLOS SAURA – FLAMENCO HOY 3D
| FLAMENCO HOY DE CARLOS SAURA 3D
reż. Pierre & François Lamoureux, Hiszpania 2012, 100’

Ekranizacja przedstawienia Carlosa Saury – twórcy najbardziej poruszających filmów o flamenco, takich jak Krwawe gody, Carmen.
W spektaklu wzięło udział 20 artystów flamenco młodego pokolenia. Ich energia i kunszt w połączeniu z dramatyzmem choreografii Rafaela Esteveza i Nani Paños oraz aranżacją muzyczną pianisty Chano Domingueza tworzą pełne dynamiki i emocji widowisko.

Autorzy filmu użyli techniki trójwymiarowej, która stworzyła iluzję wkraczania w głąb sceny, między tancerzy, muzyków i pieśniarzy flamenco.
20.30 Koncert flamenco (Pałac pod Baranami)

Gwiazda wieczoru
La Samarona
Koncert muzyki flamenco

(Sara Frías Infante), hiszpańska śpiewaczka flamenco, urodzona w La Línea de la Concepción – mieście położonym w prowincji Kadyks w południowej Andaluzji.
Wywodząc się z rodziny artystów: gitarzystów i śpiewaków szybko zdaje sobie sprawę, że flamenco jest jej życiową drogą. Początkowo decyduje się na karierę tancerki i rozpoczyna naukę flamenco. Koleje losu sprawiają, że swoją artystyczną drogę dedykuje el cante flamenco (śpiew flamenco).

Jej profesjonalna kariera śpiewaczki rozwija się w Grenadzie, gdzie występuje obok takich artystów, jak: Jorge Sánchez El Pisao, Alfredo Mesa, Silvia Lozano, Ana Cali, Emilio Maya, El Moreno, Miguel Ochando, Miguel Angel Corral, Valentín Fernández, José Fernández Petete, Julián Heredia Pipote, Rubén Campos, Sergio Gómez El Coloraito, Miguel El Cheyenne, Justo Heredia Malaguita, Dan Ben Lior, Cuni Mantilla, Chonico, Ana Sola.

W jej dorobku artystycznym odnajdziemy współpracę z twórcami takich nurtów muzycznych, jak flamenco-arabe (Al-Langed, Kamal Al-Nawawi, Ely z Ojos de Brujo, Carmen de Miguel z Companii Albadulake, Laura Bello), czy też flamenco-jazz, prezentowanego przez nią wielokrotnie w Edynburgu; zostaje również zaproszona do udziału w nagraniu płyty kubańskiego basisty Dany’ego Noel’a.

Pomimo wielu pozytywnych doświadczeń wiążących się z fuzjami muzycznymi, śpiewaczka nieustannie powraca do flamenco puro, czyli najbardziej klasycznej formy flamenco, w której podstawą są najprostsze elementy, tj. śpiew i gitara.

Wyjątkowy charakter śpiewu flamenco poznaje dzięki starym nagraniom największych mistrzów śpiewu, zaś głos szkoli u takich cantaores, jak: Yeyé de Cádiz, Marina Heredia, Mayte Martín, Luis El Zambo, czy El Pele, który opisuje barwę jej głosu jako miedzianą. Sara bierze udział również w Seminarium Jazzowym w Kadyksie, prowadzonym przez Mayte Maya i Gabrielle Goodman. Obecnie kontynuuje rozwój poprzez naukę i współpracę z muzykami z Hiszpanii i ze świata, na co dzień śpiewając w stworzonym przez nią zespole, w skład którego wchodzą: José Fernández Petete (gitara), Miguel El Cheyenne (instrumenty perkusyjne) y Julián Heredia Pipote (gitara basowa).
Na scenie towarzyszyć jej będzie krakowski zespół flamenco Del Sur.

22.00 Fiesta Flamenca – after party z muzyką hiszpańską (Pracownia)

czwartek, 27 czerwca – DZIEŃ ARGENTYŃSKI

18.00 – 19.15 Otwarta lekcja tanga argentyńskiego (Pałac pod Baranami)

18.30 Projekcja filmu (Kino Pod Baranami)

LEKCJA TANGA | THE TANGO LESSON
reż. Sally Potter, W. Brytania/Francja/Argentyna/Niemcy/Holandia 1997

Nastrojowy film wybitnej reżyserki, Sally Potter (Orlando, Człowiek, który płakał).
W podróży do Paryża, Sally, reżyserka filmowa poznaje Pabla, nauczyciela tanga. Argentyńczyk udziela jej lekcji tańca, jednak Sally wkrótce musi wracać do Londynu. Bohaterowie spotykają się ponownie w Buenos Aires, gdzie Sally zgłębia tajniki tanga, a jej znajomość z Pablem nabiera szczególnego charakteru. Opowieść o fascynacji tańcem, o roli kobiety i mężczyzny w tańcu i w życiu.
20.30 Koncert muzyki tangowej (Pałac pod Baranami)

Limboski Duo – Michał Augustyniak i Jacek Cichocki
Koncert polskich tang

Niezwykły koncert w wykonaniu Michała Augustyniaka (śpiew), lidera i założyciela formacji Limboski oraz Jacka Cichockiego (instrumenty klawiszowe). Usłyszymy przedwojenne polskie tanga, ale także interpretacje najpiękniejszych, „klasycznych” tudzież legendarnych piosenek powstałych w przedwojennej Europie.
Gwiazda wieczoru
Carlos Roulet & Marcos Larrañaga
Koncert tanga argentyńskiego

Carlos Roulet, argentyński pieśniarz śpiewający tanga urodził się w Buenos Aires, w bliskim sąsiedztwie Villa Crespo. Jego śpiew tanga brzmi z autentyczną argentyńską pasją i mocą, w stylu, który nawiązuje do tradycji wielkich pieśniarzy Złotego Wieku Tanga.

Wykształcenie zdobywa ucząc się prywatnie u wielu nauczycieli, takich jak: Teresa Sarrail (aktorstwo), Sandra Pianiggiani (śpiew) czy Marial Laura Facal (ćwiczenia wokalne).
W roku 1998 decyduje poświęcić się całkowicie działalności artystycznej. Już po roku Roberto Siri, dyrektor, bandoneonista i pianista, zaprasza go do swojej orkiestry młodych talentów . Dzięki temu Carlos Roulet koncertuje w wielu ważnych miejscach Buenos Aires., takich jak: Teatro Gral, San Martin, Centro cultural de la Cooperación, Festival Buenos Aires tango, Casa de la Cultura, Café Tortoni, Canal “Solo tango”, Teatro Presidente Alvear, i inne.
Od końca lat 90. śpiewa z wieloma orkiestrami tangowymi w Buenos Aires, m.in., w legendarnym „Sabor de Tango”. Współuczestniczy w tworzeniu znanych pokazów tanga, występując zarówno dla wielkich tłumów wielbicieli tanga jak i w bardziej kameralnych klubach, salonach i na milongach. Kontakt, który artysta nawiązuje z publicznością oraz jego zdolności interpretacyjne zarówno na poziomie warstwy muzycznej jak i słownej tanga wywołuje zachwyt u słuchaczy, bez względu na to czy śpiewa przy akompaniamencie dużej orkiestry czy też jednej gitary.

W roku 2005, po sukcesie spektaklu “Cuchilleros de corazon”, współpracując z pianistą Pedro Degyldenfelt nagrywa płytę o tym samym tytule. Obecnie przygotowuje kolejną płytę bazującą na tradycyjnych tangach i milongach.

W 2012 roku kontrabasista Grzegorz Frankowski zaprasza go do Polski, gdzie Carlos Roulet rozpoczyna swoje pierwsze europejskie tournée (Festiwal tanga argentyńskiego Wawel Tango, VI Summer Music Festival, Tango Lass fließen Festival).

W tym roku, w czasie drugiego europejskie tournée towarzyszyć mu będzie Marcos Larrañaga – gitarzysta, aranżer i kompozytor. Wykształcenie muzyczne pobiera w najlepszych akademiach Buenos Aires, m.in. w konserwatorium “Argentino Galván” będącego kolebką tanga i współpracującego z Academia Nacional de Tango. Tam szkoli się, poznając tajniki gry na gitarze, u swojego mistrza Aníbala Ariasa.
W roku 2008 współtworzy trio gitarowe “El Barullo”, wraz z którym do dnia dzisiejszego występuje na wielu scenach zarówno w Buenos Aires, jak i w innych miastach Argentyny.
Rok 2013 to pierwsza wizyta artysty w Europie.

 

22.00 Milonga tanga argentyńskiego (Pałac pod Baranami)

22.00 Fiesta w rytmach południa – zakończenie festiwalu (Pracownia)

sobota, 29 czerwca – FIESTA PLENEROWA W LANCKORONIE // Cafe Pensjonat

17.00 Piknik oraz Milonga z „winyli”…
(Przy Lanckorońskim Rynku)

17.00 -
Milonga ” z winyli”…
(Przy Lanckorońskim Rynku)

19.00 -
Koncert tanga argentyńskiego
Cralos Roulet & Marcos Larrañaga
(Cafe Pensjonat)
19.00 Koncert tanga argentyńskiego
Carlos Roulet & Marcos Larrañaga
(Cafe Pensjonat)

Szczegółowy program festiwalu, informacje o artystach na stronie www.porfiestaclub.com

Organizator: Por Fiesta Club, Pałac pod Baranami, Pracownia
Współorganizator: Kino Pod Baranami, Instytut Cervantesa, Cafe Pensjonat
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Radio Kraków, Tresspot Kraków, Kulturatka
Partner Platynowy: Drukarnia Dela, WBP Doradztwo Nieruchomości, Ostrowski – Fotografia Cyfrowa
Partner: Hotel pod Orłem, Zaginiony Świat
Instytucja wspierająca: Relaksmisja, Salus Aeterna, Alo Cubano

Dodaj artykuł do:
(dodano 20.06.13, autor: blackrose)
Tagi: Fiesta Nocy Letniej
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia