Jarmark Świętojański

Jak za dawnych lat, do Krakowa już wkrótce zjadą komedianci, wędrowni muzycy, kaznodzieje, pielgrzymi, kupcy i kramarze z odległych stron aby wziąć udział w Jarmarku Świętojańskim. Wszystkich, którzy pojawią się w weekend (21-23 czerwca) na Bulwarze Czerwieńskim od piątku do niedzieli czeka podróż w czasie do średniowiecznego miasteczka, z jego zwyczajami, tradycjami, rzemiosłem i hulankami. Nie zabraknie także uwielbianego przez odwiedzających konkursu na najpiękniejszy wianek.

Na wspólne plecenie zapraszamy w sobotę (22 czerwca) od godz. 16.00 do godz. 18.00, a rozstrzygnięcie i uroczyste puszczenie wianków na Wisłę zaplanowano o godz. 19.00. Zachęcamy do zabawy!

Jak co roku na czas Jarmarku Świętojańskiego, podnóże wzgórza wawelskiego wypełni barwny korowód postaci średniowiecznych – kupców, kramarzy, mieszczan, rycerzy i dam dworu. Do miasta zjedzie rzesza rzemieślników i sprzedawców wszystkiego, co na jarmarkach bywało.

Każdy dzień tegorocznego Jarmarku będzie osadzony w innej epoce, co pozwoli pokazać zmiany nie tylko w stroju, ale także w uzbrojeniu i technice walki.

Pierwszy dzień (piątek, 21 czerwca) upłynie pod znakiem czasów legendarnych i wczesnego średniowiecza. Będzie można poznać wojów, kapłana pogańskiego, obrzędy prasłowiańskie, scenki dotyczące królewny Wandy, a także opowieści o Kraku, smoku i Skubie. Dzień drugi (sobota, 22 czerwca) – to XIV -XV wiek. Wszyscy odwiedzający będą mogli zobaczyć rycerzy pełno zbrojnych, podejrzeć walki rycerskie, Turniej Róż, a także scenki kata i inkwizytora. Dzień trzeci (niedziela, 22 czerwca) to złoty wiek. Rycerze zostaną zamienieni na gwardię pałacową, odbędą się pokazy sprawności chorągwiarzy, strzelanie z armaty. Zobaczymy także chorągiew husarską, pojedynki na szable, pojawią się stroje i tańce renesansowe oraz co może zabrzmi dość dziwnie – pokaz mody.

Przez trzy dni trwania Jarmarku, zgromadzeni rzemieślnicy, kramarze, bractwa oraz zespoły zapewnią znakomitą zabawę i naukę: pokazy woltyżerki, pokazy walk rycerskich, scenki rodzajowe, wcielą się w członków straży jarmarcznej, poprowadzą warsztaty tańca i całodzienne zabawy rycerskie. Nie zabraknie muzyki na żywo.

A to nie wszystko. Po raz pierwszy w historii Jarmarku będzie można także podziwiać rekonstruktorów Mistrza katowskiego i Inkwizytora, którzy zaproszą wszystkich zgromadzonych do niecodziennej wspólnej zabawy. Katowska trupa odtworzy realia historyczne dawnego urzędu kata i inkwizytora. Pokazy, które zaprezentują Mistrz Katowski i Inkwizytor to żywe lekcje historii dla wszystkich. Będzie się działo!

Szczególnie zapraszamy na Jarmark rodziny z dziećmi. Będzie można nabyć niezwykłych umiejętności i otrzymać certyfikat m.in.: Jarmarcznika, Aromatariusza czy Kartografa. Na wszystkich gości – głodnych i spragnionych – będą czekać kramy z jadłem.

W piątek (21 czerwca) zapraszamy na Bulwar Czerwieński od godz. 12.00 do zmroku, a w sobotę i niedzielę – od godz. 10.00 do zmroku. Do zobaczenia!

Jarmark Świętojański to kilkudniowa plenerowa impreza utrzymana w stylistyce historycznej. W czerwcu, kilka dni przed nocą świętojańską, tuż nad Wisłą, u stóp Wawelu, powstaje najprawdziwsze średniowieczne miasteczko. Rzemieślnicy i artyści nocują w płóciennych namiotach, a w ciągu dnia przybliżają staropolskie zwyczaje, tradycje, rzemiosło i tańce. Odwiedzający Jarmark mogą zobaczyć: pokazy konne (podzielone na trzy bloki tematyczne: pokazy sprawnościowe, pokazy gonitw na kopie, a także pokazy łucznictwa konnego), kramy z jadłem (kuchnia Słowian, piwa i miody, produkty zielarskie), biżuterią i dawnymi strojami (kaletnictwo, bursztyniarstwo, tkactwo, krajki), bronią (łuki, płatnerz), a także sprzęty użytku codziennego, zabawki i artykuły papiernicze. Nie brakuje także atrakcji dla najmłodszych. Z myślą o nich przygotowano ścieżki edukacyjne i scenki rodzajowe, warsztaty m.in.: tańca dworskiego, plecenia wianków, składania ukłonu dworskiego, tkania, pieczenia podpłomyka, pisania gęsim piórem, zdobienia papieru, nawlekania korali, haftowania czy fechtunku, zakładania zbroi i strzelania z łuku, a także zagadki i gry terenowe. Na Jarmarku działa także karczma serwująca potrawy tynieckich Benedyktynów, odbywają się inscenizacje walk pomiędzy wojami oraz tradycyjny sąd – słowiański wiec. Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów i mieszkańców Krakowa. W badaniu Turystyka w Krakowie uznali oni Wianki za jedną z trzech najbardziej atrakcyjnych imprez organizowanych w mieście. Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Więcej na: http://www.jarmarkswietojanski.eu

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.06.13, autor: blackrose)
Tagi: Jarmark Świętojański
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia