Bliżej Afryki na Brave Festival

Tegoroczna edycja Brave Festival wprowadzi widzów w tętniący rytmami, gorący klimat Afryki. Na scenie zabrzmią prastare śpiewy plemienia Xhosa z RPA, dźwięki tradycyjnych, królewskich bębnów z Burundi i hipnotyczne pieśni berberyjskich kobiet z Maroka. Na zakończenie festiwalu wystąpi fenomenalna algierska artystka Houria Aïchi.

Brave Festival każdego lata zaprasza do Wrocławia niezwykłych artystów z różnych zakątków świata, aby zaprezentować bogactwo ich kultur, a tym samym ocalić je od zapomnienia. Tegoroczna edycja koncentruje się na „Zaginionym rytmie”, dlatego Afryka jest oczywistym kierunkiem programowych poszukiwań. Z tej części świata przybędzie największa liczba artystów. Poznamy tradycyjne gatunki muzyczne, rytualne tańce oraz unikalne techniki wokalne, które z dala od kultury masowej przetrwały do dziś w pierwotnym stanie.

– W kulturach tradycyjnych rytmika jest duchowa. Nie ma obrzędu afrykańskiego, który by nie był związany z bębnami, w którym nie byłyby one pomostem pomiędzy człowiekiem a światem dla nas niewidzialnym – mówi Grzegorz Bral, dyrektor artystyczny Brave Festival. – Wystukując mniej lub bardziej skomplikowane rytmy na bębnach można spowodować uruchomienie i pozyskiwanie chtonicznych sił przyrody, wejść w kontakt z własną duchowością – przekonuje.

Siła afrykańskich bębnów

Jednym z najbardziej żywiołowych wydarzeń tegorocznej edycji Brave Festival będzie występ królewskich bębniarzy z Burundi. Ich pokazy to prawdziwy spektakl energii, a samo widowisko cechuje zdumiewająca precyzja, siła i zręczność. Na tradycyjnych bębnach karyenda wybijają aż 41 różnych rodzajów rytmów, za którymi kryje się społeczny koncept – uznanie, pokój, szacunek, jedność czy postęp. W tym sensie bębniarze nie tylko dają potężne muzyczne świadectwo, ale także uchylają okna, przez które zobaczyć można bogactwo afrykańskiej kultury.

Kobiety na straży kultury

Liczną grupę afrykańskich artystów tegorocznego Brave Festival stanowią kobiety, pełniące niezwykle ważną rolę w kultywowaniu i przekazywaniu tradycji. Za sprawą chóru Ngqoko, złożonego z kobiet z plemienia Xhosa z Republiki Południowej Afryki, przeniesiemy się w czasie o trzy tysiące lat wstecz. Usłyszymy prastare, hipnotyzujące pieśni umngqokolo, wykonane w unikatowej technice śpiewu alikwotowego, opartego na rytmicznym i pulsacyjnym gardłowym zaśpiewie. Warto wiedzieć, że artystki są jedynymi spadkobierczyniami tej niezwykle skomplikowanej sztuki.

W trans wprowadzi widzów występ zespołu Addal z Maroka, złożonego z berberyjskich kobiet intonujących pieśni ahouach przy akompaniamencie bendirs – tradycyjnych instrumentów perkusyjnych o rezonującym brzmieniu. Podczas śpiewu kobiety wykonują taniec, który urzeka swoją tajemniczością. Twarze wszystkich tancerek okrywa bowiem wspólny, długi woal, który w czasach kolonizacji francuskiej był symbolem protestu wobec obcej władzy.

Na zakończenie festiwalu usłyszymy jedną z najbardziej znanych pieśniarek algierskich – Hourię Aïchi. Artystka wystąpi w towarzystwie francuskiego zespołu L’Hijâz’Car z niezwykłym projektem muzycznym. Będzie to fuzja tradycyjnych pieśni berberyjskiego ludu Shawiya, pochodzącego z północno-wschodniej Algierii, z eksperymentalnymi brzmieniami współczesnej muzyki improwizowanej czerpiącej z wpływów kultury śródziemnomorskiej.

Tegoroczna edycja Brave Festival odbędzie się we Wrocławiu w dniach 7 – 12 lipca pod hasłem „Zaginiony rytm”.

Wejściówki na poszczególne wydarzenia można nabyć w punktach sieci TicketPRo oraz za pośrednictwem strony internetowej: www.tickets.bravefestival.pl. Od 1 do 12 lipca bilety będzie można kupić także bezpośrednio w Centrum Festiwalowym (Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 57) w godz. 10:00 – 19:00. Całkowity dochód z ich sprzedaży przekazywany zostanie organizacji charytatywnej ROKPA International, która prowadzi działalność pomocową dla najbiedniejszych dzieci w Tybecie, Nepalu i krajach Afryki w zakresie edukacji, opieki zdrowotnej i kultury.

fot. Dominique Houcmant

Dodaj artykuł do:
(dodano 17.06.13, autor: irka)
Tagi: Bliżej Afryki na Brave Festival
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia