Pracownia Hanny Rudzkiej-Cybis

Kamienica Hipolitów zaprasza od 20 czerwca na wystawę Pracownia Hanny Rudzkiej-Cybis.

Wystawa z cyklu Artyści przypomniani w Kamienicy Hipolitów Muzeum Historycznego miasta Krakowa poświecona jest Hannie Rudzkiej-Cybis – wybitnej przedstawicielce nurtu kolorystycznego, wywodzącego się z francuskiego postimpresjonizmu. Twórczość Rudzkiej zdominowały pejzaż i martwa natura, choć sporo uwagi poświęciła także portretowi. Poza dwoma, pośmiertnymi wystawami poświęconymi artystce, w Krakowie nie odbyła się żadna wystawa monograficzna prezentująca jej dorobek, stąd wyjątkowy charakter ekspozycji prezentowanej w Kamienicy Hipolitów.

Na wystawie zaglądamy do pracowni Hanny Rudzkiej-Cybis. Znajdują się tu używane przez nią meble (niektóre – przemontowane z innych – wyglądają jak wstępne prototypy nowych, amatorskich wzorów); tkaniny, których lata świetności dawno minęły i najpewniej powinny były już skończyć swój żywot w koszu na śmieci; nieco surrealistycznie bibeloty, osobiste pamiątki, często będące prezentami; naczynia użytkowe i ozdobne przywiezione z licznych podróży; bukiety zasuszonych kwiatów; utensylia malarskie, a nawet przetwory przygotowane przez artystkę, być może jeszcze jeden, tym razem nie malarski, efekt wyjazdów plenerowych. Prezentowane są obrazy, szkice i rysunki artystki, a także dokumenty i zdjęcia.
Ekspozycja przedstawiająca siedzibę artystki nie jest wystawą biograficzną, ale opowieścią o osobistym życiu i dotyka podstawowego problem kreacji rzeczywistości. Ścierają się tu problemy artystyczne i egzystencjalne. Są ujęte w formule wystawy czasowej poświęconej Hannie Rudzkiej-Cybis, opartej na koncepcji „mieszkanie – życie – tworzenie”. Można je rozpatrywać na wielu poziomach interpretacyjnych. Pytania dotyczą prawdy o artyście – na ile prezentowana wystawa jest rzeczywistością wykreowaną i czy to nadal jest pracownia malarki; na ile samo życie artystki było rodzajem kreacji i czy z mieszkaniem-pracownią związana jest artystyczna „mitologia”; na ile same dzieła artystki dostarczają nam wiedzy o jej pracowni?

W przypadku osoby Hanny Rudzkiej-Cybis wydaje się prawdziwe przekonanie, utrwalone jeszcze w XIX w., że pracownię malarza należy pojmować jako portret twórcy i aby wyrobić sobie w miarę obiektywne zdanie o artyście trzeba zwiedzić jego pracownię.

Wystawa będzie prezentowana w Kamienicy Hipolitów, pl. Mariacki 3, w dniach 20 czerwca – 1 września 2013, od środy do niedzieli w godz. 10.00-17.30.

Dodaj artykuł do:
(dodano 17.06.13, autor: blackrose)
Tagi:
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Bruce Springsteen
3
Barbra Streisand
4
Benson Boone
5
Yungblud
6
Katatonia
7
Neil Young & The Chrome Hearts
8
Calum Hood
9
Saxon
10
Arkadiusz Jakubik
1
David Koepp
2
Paolo Genovese
3
Celia Rico Clavellino
4
Joseph Kosinski
5
Dani de la Orden
6
Michael Dweck, Gregory Kershaw
7
Blandine Lenoir
8
David Marqués
9
Margien Rogaar
10
Dean DeBlois
1
Rachel Hawkins
2
Juan Gómez-Jurado
3
Thomas Orchowski
4
Anya Niewierra
5
Marcin Mortka
6
Isabel Allende
7
Keigo Higashino
8
Fernanda Trías
9
Uketsu
10
Eric-Emmanuel Schmitt
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia