Sześć widoków na kinematografię japońską

Kino japońskie cieszy się w Polsce sporym zainteresowaniem – zarówno jeśli chodzi o klasykę, kino autorskie, jak i nowsze produkcje gatunkowe i animację. Wciąż jednak brakuje na naszym rynku książek, które opisywałyby filmy z Kraju Kwitnącej Wiśni w szerszym kontekście, lub zwyczajnie służyłyby za pomoc dla kinomanów w kwestii wyboru interesujących tytułów. 6 czerwca na rynku ukazała się książka „Sześć widoków na kinematografię japońską”, która stara się choć po części odpowiedzieć na to zapotrzebowanie.

To jedna z pierwszych tego typu inicjatyw promocyjnych w Polsce. Przystępując do pracy nad „Sześcioma widokami na kinematografię japońską”, Dawid Głownia wyznaczył sobie dwa cele. Pierwszy stanowiła prezentacja metody badań kinematografii japońskiej, ujmującej jej utwory i dzieje w ramach szerszego kontekstu społecznego, politycznego i kulturowego.

Drugi – przybliżenie Czytelnikowi kilku interesujących, a przy tym rzadko poruszanych w dotychczasowej literaturze przedmiotu, zjawisk z jej długiej historii. W sześciu zróżnicowanych, tak pod względem formy, jak i treści, rozdziałach autor omawia kolejno: narodziny japońskiego przemysłu filmowego; wpływy, jakie wywarły nań tradycyjne formy artystyczne; okoliczności wykształcenia się japońskiego systemu cenzury filmowej; wzajemne przenikanie się sfer polityki, sportu i kina od schyłku XIX wieku do zakończenia II wojny światowej; społeczno-polityczne aspekty filmów o wielkich potworach i dzieje ich recepcji na Zachodzie; w końcu zaś proces kształtowania się mitycznej opowieści o 47 roninach i jej wybrane filmowe interpretacje.

Dawid Głownia jest doktorantem w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, gdzie przygotowuje poświęconą relacjom zachodzącym między kinem a szerszymi przekształceniami społeczno-politycznymi Japonii do 1952 roku. Opublikował kilka artykułów naukowych i niemal setkę mniej zobowiązujących tekstów poświęconych szeroko pojmowanej kulturze.

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.06.13, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Sześć widoków na kinematografię japońską
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia