9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kutur

Gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu muzyki świata będą artyści z dziesięciu dalekich wysp i terytoriów morskich: od tropikalnych Trynidadu i Tobago po mroźne wyspy północnej Kanady. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie w dniach 26 - 29 września.

Przyjadą artyści z wysp położonych w najdalszych rejonach świata. Soliści i zespoły reprezentujący tradycje ukształtowane w unikatowych warunkach klimatycznych, geograficznych i historycznych. Powstałe w wyniku odkryć i podbojów, w mrozach i tropikach, w odosobnieniu i na przecięciu uczęszczanych szlaków handlowych. Zaprezentują niepowtarzalne gatunki muzyczne, techniki śpiewu, lokalne tańce i wyjątkową rytmikę. Na warszawskiej scenie muzyki świata pojawią się wyraziste osobowości, które opowiedzą historie niezwykłych krain otoczonych przez morza i oceany.

- Po raz dziewiąty zaprezentujemy warszawiakom bogactwo międzykulturowości – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, organizator festiwalu. - W tym roku poprzez śpiew, taniec i rytm będziemy poznawać wyjątkowe tradycje wyspiarzy. Od położonych w Ameryce Środkowej: Belize, Hondurasu, Trynidadu i Tobago, przez znajdującą się na Oceanie Indyjskim Reunion, aż po Nową Zelandię. Od północnej Kanady i Irlandii, po słoneczną Sardynię, Sycylię i tunezyjską Dżerbę. Ten rozmach geograficzny jest niezwykłym wyzwaniem organizacyjnym – zaprosiliśmy kilkudziesięciu artystów z pięciu kontynentów. We wrześniu nasz namiot festiwalowy stanie się wielokulturową wyspą.

Koncerty, a także trwające tydzień warsztaty z mistrzami muzyki świata pozwolą poznać gatunki muzyczne i taneczne powstałe na wyspach, posłuchać pieśni potomków czarnoskórych niewolników, zatańczyć amerykańskie calypso, zgłębić tradycje ludu Garifuna zamieszkującego wyspy karaibskie, a także usłyszeć jak maloya – charakterystyczna muzyka Reunion – łączy się z brzmieniami francuskimi i funky. Czym różnią się śpiewy Inuitów i Sardyńczyków, dlaczego w Trynidadzie tańczy się do afrykańskich rytmów i jak brzmi oceaniczny blues – wszystko stanie się jasne we wrześniu w Warszawie.

Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur zapowiada, że 9. edycja imprezy będzie dla polskiej publiczności zaskoczeniem i zmieni typowe wyobrażenie o wyspach:

Nie zdajemy sobie sprawy, jak niesamowicie różnorodne jest ich muzyczne życie. W zależności od stref czasowych, historii i warunków naturalnych wyspy wykształciły własne myślenie o dźwięku i głosie, powstały tam inne instrumenty, pulsowały inne rytmy. W śpiewie, melodii i tańcu zapisana jest przeszłość tych małych społeczności. Jedne mają za sobą ekspansję, inne były podbijane. Wszystkie budowały swe kultury w trudnych warunkach, a obce wpływy nie docierały do nich tak łatwo jak to bywa na kontynentach. Dlatego dziś, gdy rodzi się tożsamość globalna, wyspy pozostają mikrokosmosami indywidualnych kultur. Pozostają trudno dostępne, zachowują odrębne pomysły na życie artystyczne i społeczne. Przypominają, jak różnorodne formy przyjmuje ludzka kreacja.

W programie festiwalu znajdą się koncerty zespołów oraz solistów z dziesięciu wysp oraz jam sessions w Klubie Festiwalowym. Częścią festiwalu, jak co roku, będą tygodniowe warsztaty wokalne, instrumentalne i taneczne prowadzone przez światowej klasy mistrzów.

Pełny program 9. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie kultur zostanie ogłoszony w lipcu.

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, poświęcony prezentacji wielokulturowości i różnorodności świata, odbywa się od 2005 r. W wydarzeniu wzięło dotąd 170 artystów z 54 krajów. Co roku festiwal przyciąga kilkanaście tysięcy osób, a każdy z koncertów w namiocie festiwalowym budowanym przy PKiN gromadzi ponad tysiąc widzów. Wśród gwiazd znaleźli się dotąd m.in.: Femi Kuti, Alim Qasimov, Youssou N’Dour, Lady Smith Black Mambazo, Ayarkhaan, Salif Keita, Jivan Gasparyan, Trilok Gurtu, Sara Tavares, Jasmin Levy.

Festiwal jest wydarzeniem o randze międzynarodowej, rekomendowanym przez prestiżowy magazyn „Songlines” jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzyki świata. Program tworzy Rada Programowa w składzie: Maria Pomianowska – Dyrektor Artystyczna, Maciej Szajkowski, Marta Dobosz. Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada. Festiwal powstaje dzięki finansowemu wsparciu Urzędu m. st. Warszawy.

9. edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 26-29 września. Koncertom towarzyszą tygodniowe warsztaty z mistrzami muzyki świata.

Dodaj artykuł do:
(dodano 06.06.13, autor: blackrose)
Tagi: 9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kutur
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia