Przegląd filmowy: "Zabić geja. Kino kontra homofobia"

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w terminie od 11 do 16 czerwca zaprasza na przegląd filmowy: Zabić geja. Kino kontra homofobia.

Rob Epstein jest znanym twórcą filmów o tematyce LGBT, dwukrotnie nagrodzonych Oscarem, współpracował wspólnie z Jeffreyem Friedmanem. Twórcy są głęboko zaangażowani w temat prześladowań homoseksualistów, od 30 lat ukazują w swoich filmach zmiany, jakim ulegał wizerunek gejów i lesbijek na przestrzeni lat.Twórcy starają się również zrozumie społeczne uwarunkowania, które wyzwalały w ludziach agresywne zachowania wobec społeczności homoseksualnych prowadząc nawet do zbrodni. Skupiając się na historycznych wydarzeniach ujawniają dramatyczną walkę homoseksualistów o równouprawnienie oraz wspólne zmagania z AIDS - chorobą, która w latach 80. przybrała rozmiary epidemii. Głębsze spojrzenie na kontrowersyjne i mniej znane wypadki ze współczesnej historii świata, skłania do refleksji nad ciągle aktualną problematyką homofobii wśród ludzi.


11.06. g. 19 Czasy Harvey’a Milka, reż. Rob Epstein, 90’
Dokument nagrodzony OSCAREM 1985 oraz nagrodą specjalną w Sundance opowiada o czasach Harvey’a Milka, radnego San Francisco, pierwszego otwarcie homoseksualnego polityka na świecie. Harvey Milk piastował swoje stanowisko przez 11 miesięcy, podczas których z jego inicjatywy podjęto uchwały zakazujące dyskryminacji gejów i lesbijek w San Francisco. 27 listopada 1978 r. Harvey Milk oraz burmistrz miasta George Moscone zostali zastrzeleni przez innego członka Rady Miasta San Francisco, Dana White’a.

12.06. g. 19 Wspólna Sprawa, reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman, 79’
Dokument nagrodzony Oscarem 1990, opowiadający o losach kilku osób, upamiętnionych na gigantycznej „kołdrze AIDS”, uszytej z setek pojedynczych, z których każda to memoriał dla jednej z ofiar epidemii.

13.06. g. 19 Pułapka Z Celluloidu, reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman, 102’
Wyróżniony na MFF w Berlinie i w Sundance (1996) dokument opowiadający o stosunku Hollywood do wątków homoseksualnych w XX wieku. Składa się z fragmentów przeszło 100 mainstreamowych filmów, prezentujących różne podejście do obrazów gejów i lesbijek we współczesnym kinie. Komentują: scenarzysta (Gore Vidal ), reżyser (John Schlesinger), aktorzy (Susan Sarandon, Shirley McLaine, TomHanks, Whoopi Goldberg).

15.06 g. 19 Paragraf 175, reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman, 81’
Wyróżniony na MFF w Berlinie 2000 i nagrodzony za reżyserię w Sundance dokument o Berlinie, który w latach 20-tych był rajem dla homoseksualistów. Wraz z nadejściem ery nazistów wszystko uległo zmianie: w latach 1933-45, 100 tysięcy osób zostało aresztowanych za złamanie paragrafu 175, wprowadzonego jeszcze w 1871 roku. Spośród tych 100 tysięcy przeżyły 4 tysiące, w roku 2000 żyjących było 10 osób. Kilka z nich opowiedziało historię ich prześladowań. Wstrząsające wyznania, przeplatane zdjęciami rodzinnymi i archiwalnymi materiałami z Berlina tamtego okresu, składają się na intymny obraz ówczesnych homoseksualistów.

16.06. g.19 Skowyt, reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman, 84’
Ginsberg wspomina swoje podróże, romanse i próby odnalezienia autowyzwolenia, które doprowadziły do powstania jego najsłynniejszego dzieła: wiersza „Skowyt”. W międzyczasie w San Francisco toczy się proces przeciw wydawcy „Skowytu”. Prokurator stara się doprowadzić do zakazu rozprowadzania utworu, podczas gdy obrońca argumentuje, że jest on wyrazem wolności słowa, a wszelkie użyte w nim wulgaryzmy – przejawem ekspresji twórczej. Postępowanie przybiera coraz to różne formy od groteskowej po prawdziwie poruszającą w miarę przesłuchań kolejnych świadków. Film jest jednocześnie portretem artysty-renegata, który przełamywał bariery, by znaleźć odkupienie i miłość oraz pobudzającą wyobraźnię „przejażdżką” po proroczym wierszu, który poruszył pokolenie i odbił się szerokim echem na całym świecie.

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.05.13, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: przegląd filmowy:Zabić geja. Kino kontra homofobia, lgbt
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia