WĘGIERSKA KAWALKADA - prezentacja kultury węgierskiej we Wrocławiu

Na Rynku we Wrocławiu od 15 - 16 czerwca 2013 odbędzie się WĘGIERSKA KAWALKADA - pierwsza tego typu prezentacja kultury węgierskiej w mieście. Będą tańce, śpiewy, degustacje jednej z najlepszych kuchni świata i wspaniałych win.

WĘGIERSKA KAWALKADA to weekendowa propozycja dla całej rodziny - mistrzowie sztuki i rzemiosła ludowego odkryją tajemnice swoich zawodów, pokażą, jak powstają ich wyroby. W impreziewezmą udział winiarze, artyści i rzemieślnicy z różnych regionów Węgier. Wystawione zostaną wyroby rękodzieła artystycznego, sztuki ludowej, reprezentowana będzie m.in. ceramika, rzeźba w drzewie, rymarstwo, a także rodzime węgierskie produkty tzw. hungaricum. Będzie okazja skosztowania i kupienia tradycyjnych przysmaków węgierskich. Miłośnicy wina odkryją, czym różnią się propozycje z poszczególnych regionów Węgier. Do swoich namiotów zaproszą przedstawiciele turystyki, którzy przygotowali specjalne atrakcje.

W programie znalazł się przegląd filmów krótkometrażowych i animowanych (m.in. laureatów nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych) w Kinie Nowe Horyzonty:

Blok I

Wiatr (Szél) reż. Marcell Iványi, 1996, 6'

Laureat Złotej Palmy MFF w Cannes w 1996 roku stał się jednym z klasyków europejskiego kina krótkometrażowego. Podczas kursu w Węgierskiej Akademii Dramatu i Filmu studentom reżyserii pokazano serię zdjęć żydowskiego fotografa Luciena Hervé. Otrzymali zadanie nakręcenia inspirowanej nimi krótkometrażówki. Film otwiera cytat z fotografii, której bohaterką jest kobieta, stojąca na obrzeżach wsi, obserwująca coś, co znajduje się poza kadrem. Tematem Wiatru pozostaje napięcie, istniejące na granicy pomiędzy widocznym a ukrytym.

Historia latania (A repülés története), reż. Bálint Kenyeres, 2008, 16'

Normandia, 1905 rok. Piknik dobiega końca. Uczestnicy przyjęcia ustawiają się do ostatniej wspólnej fotografii, jednak ciągle kogoś brakuje na zdjęciu.

Finał (Finálé) reż. Balázs Simonyi, 2011, 8'

Nocą dwóch mężczyzn czeka na swój popisowy numer.

Cierpliwość (Türelem) reż. László Nemes Jeles, 2007, 14'

Bohaterką filmu jest wypełniająca codzienne obowiązki urzędniczka i czekający na nią pod oknem urzędu mężczyzna.

Maestro reż. Géza M. Tóth, 2005, 5',

Nominowany do Oscara w 2007 roku, laureat głównej nagrody podczas węgierskiego Kecskeméti Animációs Filmfesztivál. Animacja z muzyką Attili Pacsaya przedstawia zaskakujące ostatnie minuty, poprzedzające występ maestra.

Legenda (Legenda), reż. Márton Szirmai, 2011, 7'

Historia o miłości i godności. Emerytowana profesorka staje się niezbędna na uniwersytecie. Na uczelnię eskortuje ją mąż.

Blok II

Before Down (Prije zore) reż. Bálint Kenyeres, 2004, 13'

Laureat Europejskiej Nagrody dla najlepszego krótkiego metrażu w 2005 roku. Film, na który składa się jedno długie ujęcie, opowiada o nieudanej próbie przemytu za granicę nielegalnych imigrantów.

Coś niebieskiego (Valami kék) reż. Virág Zomborácz, 2010, 15'

Po maturze rozchodzą się drogi dwóch przyjaciółek, mieszkających na prowincji. Jedna z nich wyjeżdża na studia, druga - zakochuje się i zostaje w rodzinnym miasteczku. Dziewczyny spotykają się po latach na ślubie jednej z nich.

Niespodzianka (Meglepetés) reż. Balázs Simonyi, Barnabás Tóth, 2008, 9'

Zwykłej rodzinie z przedmieścia złodzieje kradną samochód. Ale to dopiero początek historii.

Frajer (Csicska) reż. Attila Till, 2011, 20'

Laureat wielu nagród, m.in Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym, głównej nagrody na festiwalu w Sztokholmie i Wilnie. István Bologh jest ubogim farmerem, mieszkającym z żoną i dziećmi na węgierskiej wsi. Mężczyzna z całą surowością narzuca pozostałym wyznawany przez siebie model rodziny. W imię zasad staje się ciemiężycielem najbliższych.

Płucka (Szalontüdő) reż. Márton Szirmai, 2006, 7'

Podczas tradycyjnego rytuału przygotowywania specjalności węgierskiej kuchni spotyka się dwóch mężczyzn. Żeby się porozumieć, nie potrzebują słów, wystarczy cudowne jedzenie.

Blok III

Ergo (Ergó) reż. Géza M. Tóth, 2007, 12'

Film opowiada o muzyce w nas samych. O spotkaniu dwojga, z których jedno właśnie przestaje być dzieckiem. O monotonii wolności i wolności monotonii.

Jestem tutaj (Itt vagyok) reż. Bálint Szimler, 2010, 35'

Najlepszy krótki film podczas Przeglądu Filmów Węgierskich w 2010 roku. Jego bohaterem jest cierpiący na bezsenność Viktor. Podczas swoich nocnych wędrówek po mieście spotyka przyjaciół i nieznajomych. Szuka czegoś, podobnie jak my wszyscy.

Święto (Ünnep) reż. Michály Schwechtje, 2009, 15'

Pewnego wiosennego dnia kobieta zaczepia na przystanku tramwajowym 12-letniego chłopca, prosząc o pomoc w dźwiganiu ciężkch toreb. Z jakiegoś powodu chłopiec nie może odmówić, mimo że matka prosiła go, by nie rozmawiał z nieznajomymi.

Tour reż. Balázs Simonyi, 2009, 16'

Bohaterem filmu jest Anti, geodeta i szalony rowerzysta, który marzy o tym, by pokonać odcinek 183 kilometrów pod górę tak, jak to robią uczestnicy Tour de France.

Nie zabraknie też muzyki. Na scenie pojawią się najlepsze węgierskie zespoły, prezentując różne style - począwszy od folku, poprzez cygańskie rytmy, po współczesne brzmienia muzyki elektronicznej.

Scena na wrocławskim Rynku:

15 czerwca (sobota)

13.00 – 13.35 Zespół GipSyndrome

13.50 – 14.20 Zespół Piroska z towarzyszeniem Zespołu FolkEmbassy

14.40 – 15.10 Zespół Rokoko Rosé

15.30 – 16.30 Zespół FolkEmbassy

16.50 – 17.20 Zespół GipSyndrome

17.40 – 18.10 Zespół Rokoko Rosé

18.30 – 19.00 Zespół Piroska

20.00 – 21.00 Zespół Žagar

16 czerwca (niedziela)

11. 00 – 11.40 Zespół Piroska z towarzyszeniem Zespołu FolkEmbassy

12. 00 – 12.40 Zespół Rokoko Rosé

13.00 – 13.40 Zespół GipSyndrome

15.00 - 15.30 Zespół FolkEmbassy

16.00 – 16.40 Zespół Rokoko Rosé

17.00 – 17.40 Zespół GipSyndrome
 

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.05.13, autor: blackrose)
Dział film
Tagi:
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia