Festiwal WUJek w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny

5 marca w Festiwal Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie odbędzie się dziewiąta edycja festiwalu WUJek.

Festiwal od samego początku zakładał ukazywanie zespołów eksperymentujących z muzyczną formą, zarówno jazzową, rockową czy awangardową. Dziewiąta edycja festiwalu WUJek, tym razem jednodniowa, ma na celu pokazanie nowatorskiego podejścia do formuły piosenki. Trzy zespoły występujące na tegorocznej edycji pokazują, że w tworzeniu piosenek nie trzeba ograniczać się do formuły zwrotka – refren ani do typowego instrumentarium głos- gitara – klawisze- bas – bębny. Grupa Frozen Bird swoje baśniowe kompozycje aranżuje na pianino, skrzypce, akordeon i tubę, projekt Babadag wykorzystuje tak nietypowe instrumenty jak steel drum czy glockenspiel, natomiast Maciej Cieślak w swojej nowej formacji w oryginalny sposób wykorzystuje brzmienia akustycznej gitary i instrumentów smyczkowych.
Wszyscy ci wykonawcy pamiętają zarazem o pięknych melodiach, frapującej harmonii i ciekawych tekstach, czyli wszystkim tym co zawsze przyciągało słuchaczy do piosenek. Tegoroczna edycja WUJka jest więc kolejnym przykładem jak w twórczy sposób można połączyć tradycję ze współczesnością.

5 marca wystąpią:

FROZEN BIRD
Kwartet Frozen Bird, został założony w 2009 roku. Muzykę, którą tworzy nazywa baśniowo-knajpianą kameralistyką. Piosenki śpiewane są w języku angielskim i francuskim. Opowiadają historię onirycznej wędrówki bohatera przez miasto pełne dziwnych postaci, tajemnych przejść i magicznych przedmiotów. Ta specyficzna muzyka idealnie wtapia się w klimat sennej, zadymionej przestrzeni warszawskich klubów. Zespół tworzą muzycy znani także z wielu innych improwizujących, stołecznych formacji.
Radek Duda jest kompozytorem większości materiału, wcześniej był członkiem zespołu Bauagan Mistrzów oraz multimedialnego projektu \"Plan.kton\". Radek Polakowski gra w zespołach Gaamera, Sztetl Quartet i Pablopavo & Ludziki. Piotr Janiec natomiast udziela się w Sejneńskiej Orkiestrze Klezmerskiej oraz gra w projektach Macieja Bielawskiego – Trifonidis Free Orchestra, Tricphonix Street Band, Downtown Project oraz w zespole Sztetl Quartet. Skład grupy uzupełnia młoda, bardzo utalentowana wokalistka i autorka części tekstów Julia Szproch.

BABADAG
Babadag to projekt solowy Oli Bilińskiej, wokalistki (równolegle w zespołach Płyny i Muzyka Końca Lata) i songwriterki, która postanowiła w doborowym składzie z Szymonem Tarkowskim (Pustki, Płyny), Hubertem Zemlerem (m.in . Horny Trees, Incarnations, Ritmodelia) oraz Adamem Byczkowskim (Kyst) zrealizować wreszcie swoje pomysły. Muzykę, podskórnie inspirowaną folklorem, tworzą brzmienia instrumentów z wielu kręgów kulturowych: glockenspiel, steel drum i banjo współbrzmieją tu z gitarą elektryczną, basem i perkusją oraz dźwiękami zapętlonymi na looperze. Warstwę muzyczną uzupełniają i podkreślają wizualizacje malarza-autora animacji Kuby Turczyńskiego.
Zapraszamy na koncert muzyki, która plasuje się gdzieś pomiędzy folkiem i ambientem, między leśną chatą a łąką, czy też między polem a miedzą.
www.myspace.com/olabilinska

CIEŚLAK I KSIĘŻNICZKI
Formacja CIEŚLAK I KSIĘŻNICZKI miała być jednorazowym, akustycznym projektem gitarzysty i wokalisty Macieja Cieślaka w okresie snu regeneracyjnego jego rodzimej ŚCIANKI. Projekt przekształcił się jednak w pełnokrwisty kolektyw, którego działalność z całą pewnością nie zakończy się na nagraniu jednej płyty.
Księżniczki, czyli wiolonczelistki Karolina Rec (także w Kings Of Caramel) i Edyta Czerniewicz oraz skrzypaczka Julia Ziętek, nie tylko grają ale i śpiewają i wydają z siebie i ze swoich instrumentów leśne dźwięki.
CIEŚLAK I KSIĘŻNICZKI poruszają się pomiędzy delikatnymi, akustycznymi piosenkami o niebanalnej formie a kolektywną improwizacją, w której instrumenty wykorzystywane są w niekonwencjonalny sposób, w ruch idą gliniane kogutki napełniane wodą czy foliowe woreczki, jabłko a nawet gruszka. Te dwie skrajne konwencje oddziałując na siebie sprawiają, że piosenki oddalają się od piosenkowego szablonu i zyskują na zwiewności a chmury improwizowanych dźwięków organizują się wokół punktów zgęszczenia, myśli przewodniej, czy umówionego tematu metafizycznego.

5 marca, wstęp od 20:00
bilety w cenie 35 zł (w cenę wliczone jest duże piwo)

Dodaj artykuł do:
(dodano 01.03.11, autor: redakcja)
Dział muzyka
Tagi: Festiwal WUJek, Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Christophe André, Antoine Pelissolo, Patrick Légeron
2
Robin Sharma
3
Jung Chang
4
Małgorzata Rogala
5
Karen Horney
6
Katarzyna Majewska-Ziemba
7
Mieczysław Gorzka
8
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
9
Michael Connelly
10
Bernard Minier
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia