Premiera "To jest wasze życie. Być sobą w chorobie przewlekłej"

Seria „Przez Rzekę” wzbogaciła się o kolejny ważny tytuł – "To jest wasze życie. Być sobą w chorobie przewlekłej" Małgorzaty Baranowskiej – poetki, pisarki, krytyka i historyka literatury, niezwykłego człowieka.

Autorka przedstawia czytelnikom poruszający zapis wieloletnich zmagań z ciężką, nieuleczalną chorobą. Dzieli się swoimi doświadczeniami, dając świadectwo niezwykłej siły ducha. Zamiast utyskiwania, którego można by się w takiej sytuacji spodziewać, otrzymujemy niezwykłą dawkę optymizmu – optymizmu, jak pisze autorka, w granicach człowieczeństwa. Sama siebie nazywa wesołym Syzyfem. Pomimo ograniczonej sprawności, udowadnia, że chorując, można utrzymać się w stanie niezwykle aktywnego życia pełnego nowych doświadczeń. Podpowiada także, jak organizować sobie codzienność. We wstępie zaznacza, że nie zamierzała napisać poradnika, ale to, co przeżyła i zrozumiała, może dać siłę tym, którzy nie znaleźli jeszcze sposobu na życie z chorobą przewlekłą.

W serii „Przez Rzekę” ukazują się książki, w których podjęto próbę intelektualnego zmierzenia się z problemami choroby, starości, śmierci i trudnych zdarzeń, które zatrzymują zwykły bieg życia. Rzeka od czasów heraklitowego „panta rhei” jest symbolem zmiany. Przekraczanie rzeki to metaforycznie rozumiane przejście ze stanu codzienności w rzeczywistość, której granice wyznacza ciężka choroba. Może również symbolizować wędrówkę duszy do krainy umarłych. Seria „Przez Rzekę” ma na celu wywołanie dyskusji o chorobie, starości i śmierci, problemach uniwersalnych, ale wciąż pozostających w sferze tabu. Wzbudzających lęk i spychanych na obrzeża świadomości. Autorzy książek z serii „Przez Rzekę” rozmaicie reagują na bolesną świadomość przemijania, chorobę lub śmierć. W ich relacjach nie znajdziemy jednak fałszywego rozczulenia ani pełnych patosu, pseudofilozoficznych pocieszeń. Książki te przepełnione są duchem szczerości i bez upiększania ukazują rozpad i ból zatrutego chorobą czy starością ciała. Wydawnictwo Czarne kieruje tę serię do lekarzy, terapeutów, psychologów, ale także wszystkich, którzy pragną zastanowić się na tymi głęboko ludzkimi doświadczeniami, szukają mądrych przewodników, chcą lepiej zrozumieć bliskich zmagających się z chorobą lub samemu przygotować się na spotkanie z chorobą, starością i śmiercią.

ip/ WC

Dodaj artykuł do:
(dodano 24.02.11, autor: redakcja)
Dział literatura
Tagi: wydawnictwo czarne, małgorzata baranowska
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Christophe André, Antoine Pelissolo, Patrick Légeron
2
Robin Sharma
3
Jung Chang
4
Małgorzata Rogala
5
Karen Horney
6
Katarzyna Majewska-Ziemba
7
Mieczysław Gorzka
8
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
9
Michael Connelly
10
Bernard Minier
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia