Biennale WRO na 50-lecie sztuki mediów

Już za niecały miesiąc, 8 maja 2013, w 18 wrocławskich lokalizacjach rozpocznie się we Wrocławiu jubileuszowa edycja Biennale Sztuki Mediów WRO – największego w Polsce międzynarodowego przeglądu sztuki współczesnej. Tegoroczne Biennale, organizowane pod hasłem Pioneering Values, przygotowywane jest w kontekście 50-lecia sztuki elektronicznej.

Biennale przedstawia dzieła renomowanych, jak i młodych, niejednokrotnie debiutujących artystów powstałe w okresie ostatnich 2 lat. Obok prezentacji tych najnowszych dzieł wybranych spośród ponad 1500 propozycji z całego świata, zaplanowane zostały także retrospektywy pionierów sztuki mediów, kształtujących język wypowiedzi artystycznej wykorzystującej nowe technologie. Przygotowane specjalnie dla WRO programy przedstawią twórczość Steiny i Woody'ego Vasulków i VALIE EXPORT.

Wydarzeniem będzie kontynentalna premiera filmu Breaking the Frame kanadyjskiej autorki Marielli Nitosławskiej o Carolee Schneemann, pionierce performansu i body artu, której sztuka zredefiniowała podejście do tematów związanych z płcią, ciałem i seksualnością.

W retrospektywach zobaczymy też m.in. prace Skipa Blumberga i Michaela Scrogginsa, czy jugosłowiańskie eksperymenty wizualne z lat 1966-1976, których program przygotował Branko Franceschi – w tym roku ponownie kurator chorwackiego pawilonu na Biennale w Wenecji. W kinowych prezentacjach w DCF również Kino dla Ucha – Cinema for the Ear, projekt amerykańskiej grupy ((audience)).

Pośród światowych premier na WRO 2013 – wystawa nowych prac Mirosława Bałki Nachtgesichten. Laureaci WRO 2011 – grupa incite/ – zagrają przygotowany na WRO audiowizualny koncert Fragmented Media.

Z kolei znacząca większość prac Biennale to premiery polskie. Wśród nich zobaczymy robotyczną operę Hermes Karla Heinza Jerona z Niemiec, której libretto, oparte na zasłyszanych w środkach transportu publicznego wykonywane jest przez roboty, nowatorską produkcję Pendulum Choir szwajcarskiej grupy Cod.Act (nagrodzoną właśnie na Japan Media Arts Festival) oraz monumentalną instalację Vinyl Rally Lucasa Abeli z Australii, proponującą wyścigi gokartów na płytach gramofonowych.

Performans Touchy Erica Siu z Tokio, którego elektroniczne urządzenie zastępujące wzrok umożliwia mu widzenie w interakcji z publicznością, to działanie w przestrzeni publicznej odnoszące się do percepcji, zmysłów i technologii. Podobne zagadnienia podejmuje Neil Harbisson, używający na co dzień urządzenia o nazwie eyeborg, umożliwiającego mu słyszenie barw. Harbissonowi, który jest achromatą i nie rozpoznaje kolorów, eyeborg pozwala na ich rozróżnianie dzięki przełożeniu barw na dźwięki poprzez wszczepiony do mózgu chip, dlatego też przez władze Wielkiej Brytanii został oficjalnie uznany cyborgiem.

Na WRO 2013 zobaczymy też bardzo aktualną i szeroko dyskutowaną po prezentacji na Documenta w Kassel realizację Rabiha Mroué The Pixelated Revolution, zawierająca materiał wideo nagrany telefonami komórkowymi przez mieszkańców Syrii w czasie rewolucji. Przenośne kamery, telefony i internet to broń obywatelska, która mierzy się z bronią reżimu.

W tytułowej debacie Pioneering Values udział wezmą wybitne osobowości humanistyki: Kristine Stiles, Michał Paweł Markowski czy Erkki Huhtamo.

Podsumowania dwóch unijnych projektów EU WRO: Digitising Contemporary Art i Artist Talk przedstawią szereg zagadnień mediacji sztuki podejmowanej na styku nowych technologii, edukacji, upowszechniania dóbr kultury i dokumentacji.

Dzieci i młodzi widzowie zostaną zaproszeni do uczestnictwa w programie projekcji i warsztatów Małego WRO.

W podsumowaniu Biennale najciekawsze prace oraz dokumentacja wystaw i projektów multimedialnych zostanie zaprezentowana w wystawienniczym projekcie WRO 2013 Résumé oraz cyklu WRO on Tour – serii pokazów w Polsce i za granicą.

Miejsca WRO 2013
Centrum Sztuki WRO / DH Renoma / Muzeum Narodowe we Wrocławiu / DCF
– Dolnośląskie Centrum Filmowe / Kino Nowe Horyzonty / dawny Pałac Ballestremów / Pasaż Pokoyhof / Instytut Grotowskiego / Galeria BWA SiC / ASP we Wrocławiu / Synagoga Pod Białym Bocianem / Atelier WRO / Galeria Entropia / Galeria Art Brut / Księgarniokawiarnia Cocofli / Klubokawiarnia Szajba / Rynek

W ramach upowszechnieniowego programu działań WRO Zamiast bileterów
– Przewodnicy sztuki wstęp na wszystkie wydarzenia Biennale jest bezpłatny, obowiązują karnety imienne – rejestracja na stronie http://wro2013.wrocenter.pl

Wystawa Renoma WRO w DH Renoma została przygotowana w ramach mecenatu Griffin Art Space.

Dyrektor artystyczny Biennale: Piotr Krajewski

Główny organizator: Fundacja WRO Centrum Sztuki Mediów / Centrum Sztuki WRO

Dodaj artykuł do:
(dodano 14.04.13, autor: irka)
Tagi: Biennale WRO na 50-lecie sztuki mediów
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia