"Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela"

Postawiła wszystko na jedną kartę. Rzuciła pracę, a córkę i syna powierzyła opiece matki. Wyruszyła za ocean z mocnym postanowieniem stworzenia dzieciom spokojnego, bezpiecznego domu z dala od ich ojca alkoholika. Złośliwy los postanowił jednak z niej zakpić i pokrzyżował znaczną część planów. Ale czy tak naprawdę wyszła z tej lekcji życia przegrana?

Refenzja

autor: pandamala

Ciepła i wzruszająca historia dla kobiet o kobiecie większej niż życie

Ocena 5 na 5

(2013-03-08)

"Końcówka lat 80. XX wieku. Mityczna Ameryka kusi szybkimi, łatwymi i niewyobrażalnie wielkimi pieniędzmi. Lucy, główna bohaterka książki pt.: „Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela”, stawia wszystko na jedną kartę: albo zostawi syna i córkę pod opieką ich babci i wyruszy za ocean, albo do końca życia będzie znosić piekło, które zgotował jej mąż alkoholik. Nie sposób nie polubić Lucy. Jest odważna (do Ameryki jedzie sama, nie znając języka angielskiego, ale z wyrecytowaniem fragmentów „Kwiatów zła” Baudelaire’a w oryginale nie ma problemów), zaradna (zdaje tam egzamin na prawo jazdy) i świetnie radzi sobie z opieką nad swymi podopiecznymi (choć starsze panie nieźle potrafią dać w kość). Nie jest w stanie poradzić sobie z jedną rzeczą: tęsknotą za ukochanymi dziećmi. Tęskni również za prawdziwą miłością. Na drodze Lucy staje Adam, z którym dzielna Polka dzieli dole i niedole emigracyjnej codzienności i, po sprowadzeniu dzieci do Ameryki, chce z nim spędzić dalsze życie. Niespodziewanie los postanawia zakpić z ich planów. To już czwarta, po „Wypadku na ulicy Starowiślnej”, „Dagerotypie Chopina” i „Jestem blisko” książka urodzonej w Krakowie autorki. Siła prozy Lucyny Olejniczak tkwi w opisach postaci: nawet te drugoplanowe, a nawet epizodyczne są barwne i pełnokrwiste. W „Opiekunce, czyli Ameryce widzianej z fotela” ze swadą opowiada o problemach adaptacyjnych Polaków na emigracji, o ciężkiej i często niewdzięcznej pracy, ale i o niezwykle ludzkiej potrzebie bliskości i ciepła... Akcja toczy się wartko, anegdota goni anegdotę, a cała opowieść skrzy inteligentnym, typowo krakowskim humorem. Świetna lektura dla wiecznych optymistek, które do końca wierzą w miłość."

Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela

Lucyna Olejniczak

Wydawnictwo Czarno na białym, Marzec 2013

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.03.13, autor: wanilia)
Dział literatura
Tagi: Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela, proza polska , powieść
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia