"We władzy wisielca. Z dziejów wyobraźni Zachodu" Zbigniewa Mikołejko

15 kwietnia, nakładem wydawnictwa slowo/obraz terytoria ukaże się książka Zbigniewa Mikołejki We władzy wisielca. Z dziejów wyobraźni Zachodu. Bohaterem tej książki jest wisielec – jedna z głównych i najbardziej wymownych figur śmierci w kulturze Zachodu.

Wisielec to nie tylko zewnętrzny emblemat europejskiego doświadczenia śmierci, lecz postać ze wszech miar dwuznaczna, znajdująca się w stanie nieustannej symbolicznej transformacji i zarazem transformację tę sprawiająca. I wprawiona w ciągły ruch, w prowokacyjną grę znaczeń, w skryte lub całkiem jawne przejścia – między przedmiotem a podmiotem, między nicością a kulturą, między ofiarą a katem, między religią a polityką, między zbrodnią a karą, między poniżeniem a wyniesieniem. Książka śledzi tę dojmującą wszechobecność wisielca w różnych warstwach kultury i duchowości, starając się wydobyć wielość spełnianych przezeń ról.

Dzieło Mikołejki ma strukturę fugi. W istocie przypomina mi zbiór kilki fug, tylu, ile jest rozdziałów. To jakby Sztuka fugi eseistycznej, składająca się z sześciu części skomponowanych na jeden wielki a tragiczny i odrażający temat: szubienica i wisielec u podstaw i w dziejach Starego Kontynentu. Jest to – czytamy – jedna z zasadniczych i najbardziej wymownych, obok topielicy czy wampira, figur śmierci w kulturze Zachodu, w jego wyobraźni i egzystencjalnej praktyce.(. ..) Różnorodność tego materiału jest ogromna, jak ogromna jest erudycja autora, którą ten w mistrzowski sposób zaprzągł do wykonania swojej fugi. (Józef Majewski, Nowe Książki, 01.2013)

Zbigniew Mikołejko urodził się w 1951 roku w Lidzbarku Warmińskim, jest filozofem religii i eseistą. Pracownik naukowy Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, fellow Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996), wykłada również filozofię i logikę w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania. Jest m.in. autorem książek Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu (1987), Kim jestem dla ciebie… (1987, antologia), Elementy filozofii (1998) i współautorem prac zbiorowych Filozofia i myśl społeczna Jana Pawła II (1983), Katolicka filozofia kultury w Polsce (1987), Apokalipsy i kultury (1997), W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu (2009). Jest współautorem wywiadu – rzeki Jak błądzić skutecznie. Prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie z Dorotą Kowalską (2013). W latach dziewięćdziesiątych publikował m.in. na łamach Borussi, Dialogu, Etyki, Gazety Wyborczej, Literatury na Świecie, Przeglądu Politycznego, La Sicilia, Społeczeństwa Otwartego, Twórczości, Uncaptive Minds.

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.03.13, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: We władzy wisielca. Z dziejów wyobraźni Zachodu, Zbigniew Mikołejko
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
CALUM HOOD
2
Haim
3
Steve Hackett
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Lauren Spencer Smith
8
Józef Skrzek
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
David Koepp
2
Paolo Genovese
3
Celia Rico Clavellino
4
Joseph Kosinski
5
Dani de la Orden
6
Michael Dweck, Gregory Kershaw
7
Blandine Lenoir
8
David Marqués
9
Margien Rogaar
10
Dean DeBlois
1
Magdalena Salik
2
Marek Stelar
3
Liz Moore
4
Rachel Hawkins
5
Marcin Mortka
6
Juan Gómez-Jurado
7
Thomas Orchowski
8
Anya Niewierra
9
Keigo Higashino
10
Isabel Allende
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia