Po końcu fotoreportażu

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza 22 lutego o godz. 18.00 na pierwszy wykład w ramach nowego cyklu edukacyjnego "Po końcu FOTOreportażu". Wtorkowe spotkanie, zatytułowane "Renzo Martens, Episode III: <<Enjoy Poverty>>" poprowadzi Krzysztof Pijarski.

Wykład otworzy cykl ośmiu spotkań poświęconych współczesnej fotografii. Tytuł tego cyklu jest swoistą prowokacją. Nie chodzi bowiem o ogłaszanie śmierci reportażu, ale wskazanie na to, że stworzone w jego ramach konwencje nie odpowiadają współczesnej kondycji reprezentacji. Dziś coraz częściej to nie przedstawienie do złudzenia przypomina rzeczywistość, lecz rzeczywistość przyjmuje formę swoistego déjà-vu. Choć aktualność i jej reprezentacje coraz bardziej zbliżają się do siebie w czasie, to są one w coraz większym stopniu autonomiczne. Z drugiej strony coraz więcej wiedzy o świecie przyswajamy za pośrednictwem wizerunków. Dlatego warto przyjrzeć się takim strategiom reprezentacji, które, wychodząc poza prostą jednokładność obrazu i jego przedstawienia, są w stanie formułować złożone wypowiedzi o świecie.

Punktem wyjścia do naszych rozważań jest stwierdzenie Aby’ego Warburga ze wstępu do jego Atlasu Mnemosyne, że „świadome wytwarzanie dystansu między sobą a światem zewnętrznym zapewne należałoby uznać za podstawowy gest cywilizacji ludzkiej”. Warburg uważał, że dopiero ów dystans daje przestrzeń niezbędną do refleksji, stanowiącej warunek możliwości zrozumienia. Z jednej strony w nowoczesności widział siłę zbawczą, z drugiej obawiał się, że związany z nią podbój czasu i przestrzeni może strącić cywilizację ludzką z powrotem w stan pierwotnej świadomości mitycznej. Przedmiotem wykładów są więc artyści, którzy dystansują się od wiru aktualności i nierzadko w kontrowersyjny sposób usiłują spojrzeć z dystansu, demaskując mit uniwersalnego i natychmiastowego dostępu do świata.

Krzysztof Pijarski jest fotografem, historykiem sztuki i tłumaczem, wykładowcą w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i w łódzkiej Szkole Filmowej.

Renzo Martens - artysta, dziennikarz (Sluiskil, ur. 1973) studiował na Katolickim Uniwersytecie w Nijmegen i Vrije
Universiteit w Brukseli. Ponadto uczęszczał do Koninklijke Academie voor Schone Kunsten w Gandawie, a także do
Gerrit Rietveld Academy w Amsterdamie. Film "Enjoy Poverty III" został niedawno wystawiony w Stedelijk Museum
Amsterdam. Był również pokazywany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmu Dokumentalnego w Amsterdamie czy na Manifesta 7 w Rovereto we Włoszech.

Więcej informacji: http://www.artmuseum.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.02.11, autor: disco)
Tagi: wykład, reportaż, fotoreportaż, fotografia
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Bruce Springsteen
3
Barbra Streisand
4
Benson Boone
5
Yungblud
6
Katatonia
7
Neil Young & The Chrome Hearts
8
Calum Hood
9
Saxon
10
Arkadiusz Jakubik
1
Joseph Kosinski
2
Dani de la Orden
3
Celia Rico Clavellino
4
David Marqués
5
Michael Dweck, Gregory Kershaw
6
Blandine Lenoir
7
Margien Rogaar
8
Lionel Baier
9
Dean DeBlois
10
Wes Anderson
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia