Cine Latino w Alchemii

Kino Alchemia zaprasza na cykl CINE LATINO,  w ramach którego będzie można obejrzeć argentyńskie, hiszpańskie, kubańskie, kolumbijskie i latynoskie filmy, a także posłuchać interesujących tematycznych wykładów.

Najbliższy seans i spotkanie z kinem hiszpańskim już w ten weekend  - w niedzielę 20 lutego będzie można obejrzeć filmy "Machuca" reż. Andrés Wood i "Siódmy dzień" reż. Carlos Saura i posłuchać wykładu "Dyktatury w Ameryce Łacińskiej XX wieku" w "Obliczach historii".

Szczegółowy program:

I. OBLICZA HISTORII – 20.02.2011, godz. 16:00, Alchemia, ul. Jezuicka 4, Warszawa

1.Machuca – reż. Andrés Wood, Chile / Hiszpania / Wlk Brytania 2007, 120 min. (godz. 16:00) Vivarto
Santiago, Chile, 1973 rok. Perdo Machuca jest biednym chłopcem rdzennego pochodzenia, który stał się członkiem wyższej klasy społecznej w czasie krótkiego panowania socjalistów. Gonzalo, zamożny kolega z ławki, zaprzyjaźnia się z nim i broni przed atakami kolegów. Zaczyna odkrywać przy tym surowy, trudny i nieznany sobie wcześniej świat, istniejący poza rodzinnym domem, który stanowił dla niego do tej pory oazę spokoju...

18:10 wykład: Dyktatury w Ameryce Łacińskiej XX wieku.

2.Siódmy dzień – reż. Carlos Saura, Hiszpania 2004, 103 min. (godz. 19:15) Vivarto
Wydarzenia przedstawione w filmie są autentyczne: miały miejsce 26 sierpnia 1990 roku. Rolnicy Emilio i Antonio Izquierdo zabili wówczas dziewięć osób, członków wrogiej im rodziny Cabanillasów oraz kilka innych osób, które próbowały przerwać masakrę. Bohaterką całej historii jest dziewczyna z rodziny Cabanillasów, której udało się przeżyć i która opowiada o przyczynach tragedii.

II. KINO KOLUMBIJSKIE: kino nieznane – 27.03.2011, godz. 17:00
WYSTAWA ZDJĘĆ Z KOLUMBII (Ambasada Kolumbii)
1. Cień przechodnia/ Sombra del caminante, La - reż. Ciro Guerra, Kolumbia 2004, 90 min (godz. 17:00) Ambasada Kolumbii

W centrum Bogoty spotykają się dwaj mężczyźni - jeden pozbawiony nogi i drugi, wyposażony w gogle spawacza i parasol, transportujący ludzi na swoich plecach za 500 pesos. Między mężczyznami rodzi się przyjaźń i wzajemne wsparcie. Razem wspominają przeszłość pełną okrucieństwa i starają się dodawać sobie otuchy w znoszeniu trudów codzienności.
Nagrody:
2003 - MFF w San Sebastian – Nagroda Specjalna: Nagroda Films in Progress Ciro Guerra

18:30 wykład: Mi Colombia / Moja Kolumbia, czyli opowieść o Kolumbii z
perspektywy Kolumbijczyka na emigracji

2. Niewidzialne dzieci /Los niños invisibles – reż. Lisandro Duque Naranjo, Wenezuela, Kolumbia 2001, 90 min. (godz. 19:30) Ambasada Kolumbii

„Niewidzialne dzieci” to historia grupy chłopców, którzy z pomocą magicznego rytuału pragną zamienić się w niewidzialnych. Każdy z nich ma własny powód, aby zniknąć, ale najsilniejsza jest motywacja głównego bohatera – Rafaelito, który marzy o tym, aby się w ten sposób zbliżyć się do swojej dziecięcej sympatii. Historia opowiadana jest z perspektywy dorosłego Rafaela, który z nutką ironii, ale też i z nostalgią, wspomina czasy dzieciństwa. Opowieść ta niewątpliwa ma w sobie coś z realizmu magicznego rodem z literatury latynoamerykańskiej.


III. KINO KOLUMBIJSKIE cz. II - 17.04.2011, godz. 17:00
1. Viva Colombia – film dokumentalny poświęcony Kolumbii, 60 min. (godz. 17:00) Ambasada Kolumbii
18:00 wykład: spotkanie z przedstawicielem Ambasady Kolumbii
2. Bóg ich łączy, a oni się rozstają / Dios los junta y ellos se separan – reż. Jairo Eduardo Carrillo,Harold Trompetero, Kolumbia 2006, (godz. 19:00) Ambasada Kolumbii
„Bóg ich łączy, a oni się rozstają” to historia rodziny Restrepo-Guzmán, typowych przedstawicieli uboższej klasy średniej w Kolumbii, którzy wplątują się w całą serię nieszczęśliwych wypadków po tym, jak wychodzi na jaw, że głowa rodziny ma nieślubne dziecko. Wiadomość ta wprowadza w konsternację całą rodzinę, począwszy od żony, która wdaje się w romans z opiekunem społecznym i zaczyna zaniedbywać ognisko domowe. Córka staje się coraz bardziej rozwiązła, a syn sięga po narkotyki. Film ten w tragikomiczny sposób oddaje naturę Kolumbijczyków i miejscami doprowadza humor do granic absurdu, sięgając po telefon jako środek typowej komunikacji w tej zawiłej rzeczywistości.

IV. KUBAŃSKI ŚWIAT – 29.05.2011
1. Habana Blues – reż. Benito Zabrano, Kuba/Hiszpania/Francja 2007, 115 min. (godz. 16:30)
Tito i Ray, dwaj młodzi kubańscy muzycy i przyjaciele od dzieciństwa od lat mają to samo pragnienie: osiągnąć sławę, a potem wyjechać z Havany. Ray żyje z Caridad i dwójką dzieci. Chociaż wciąż się kochają, wygląda na to, że ich związek zmierza ku końcowi. Drugi z muzyków, Tito, mieszka z babcią, stateczną damą i wielką znawczynią muzyki. W czasie próby do pierwszego dużego koncertu, muzycy dowiadują się, że dwójka hiszpańskich producentów muzycznych, Marta i Lorenzo, jest na Kubie i szuka nowych talentów. Tito i Ray zdają sobie sprawę, że jest to ich życiowa szansa. Postanawiają zrobić wszystko, aby zdobyć upragniony kontrakt i uciec do wolnego świata…
Jedną z większych atrakcji filmu jest rzadka możliwość ujrzenia prawdziwego życia młodych Kubańczyków. Kręcąc film Zambrano przeprowadził wywiady z pięćdziesięcioma zespołami muzycznymi, a filmowe poszukiwania hiszpańskich producentów odkrywają przed widzem całe bogactwo kubańskiej undergroundowej sceny muzycznej. Publiczność znajdzie tu wszystko - od punk’a do heavy metalu, poprzez reggae, ska i funk. Kubańscy nastolatkowie ubierają ciężkie buty, łańcuchy, czarne koszulki, stawiają włosy na punkową modę albo noszą rastafariańskie dredy. Próbują również przetrwać w obecnym systemie politycznym wciąż szukając swojej szansy na wolność i karierę.
18:30: wykład: Viva Cuba Libre, czyli rzecz o Kubie.
2. Viva Cuba – reż. Juan Carlos Cremata, Kuba / Hiszpania / Francja 2007, 80 min. (godz. 19:30) Vivarto
Film piętnujący ciężar kubańskiej biurokracji, zatrudnienia, migracji i segregacji. Problemy przedstawione są z punktu widzenia kubańskich dzieci, a sama historia czerpie inspirację z szekspirowskich „Romea i Julii”. Na przyjaźń pomiędzy Malú – dziewczynką z wyższej klasy wychowywanej przez samotną matkę, a Jorgito – ubogim chłopcem z dosyć prostackiej i pospolitej rodziny, niechętnym okiem patrzą obie familie. Matka Jorgito jest ubogą socjalistką, dumną z pozycji społecznej, jaką zajmuje jej rodzina, od matki Malú dzieli ją przepaść, nie tylko społeczna. Obie kobiety, pomimo, iż wiedzą o dziwnej sympatii swoich pociech, to jednak nie zdają sobie sprawy, jak bezgraniczna jest to więź. Kiedy dzieci odkrywają, że matka Malú chce opuścić Kubę, wyruszają w podróż na drugi koniec wyspy, aby odszukać ojca dziewczynki. Chcą go nakłonić, aby podpisał papiery umożliwiające wyjazd z Kuby. Niezwykle świeży i oryginalny film, pomimo trudnej tematyki, jakiej dotyka, przeznaczony jest zarówno dla młodzieży, jak i dla starszej widowni.

V. LATYNOSKIE KOMEDIE: 19.06.2011, godz. 16:30
1. Jam ci jest Bolivar – reż. Jorge Alí Triana, Kolumbia 2002, 93 min. (godz. 16:30) Ambasada Kolumbii
Santiago Miranda gra Bolivara w popularnej telenoweli. Kiedy scenarzyści, niezgodnie z prawdą historyczną, próbują uśmiercić filmowego bohatera przez rozstrzelanie, aktor ucieka z planu. Traci poczucie rzeczywistości i uważając się za prawdziwego Libertadora próbuje kontynuować jego dzieło jednoczenia Ameryki Łacińskiej. W swym szaleństwie porywa prezydenta i przejmuje władzę na oczach całego kraju...


18:00: wykład: Hiszpania - kraj fiesty i siesty, ale czy tylko? O stereotypie Hiszpana.

2. Nieświadomi/ Inconscientes – reż. Joaquin Oristrell, Hiszpania 2006, 100 min. (godz. 19:00) Vivarto
Historia miłości Almy, kobiety bardzo nowoczesnej jak na swoją epokę, kompletnie zafascynowanej rewolucyjnymi teoriami doktora Zygmunta Freuda, i jej szwagra Salvadora, być może najbardziej konserwatywnego człowieka swojej epoki, z zawodu neuropsychiatry, przekonanego, że emocje i uczucia są u istot ludzkich jedynie zaburzeniami hormonalnymi.
 

IRKA objęła patronatem medialnym to wydarzenie. 

Źródło: kino Alchemia.

Dodaj artykuł do:
(dodano 17.02.11, autor: redakcja)
Dział film
Tagi: alchema, cine latino,kino hiszpańskie, kino kolumbijskie, kino latynoskie, filmy
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Christophe André, Antoine Pelissolo, Patrick Légeron
2
Robin Sharma
3
Jung Chang
4
Małgorzata Rogala
5
Karen Horney
6
Katarzyna Majewska-Ziemba
7
Mieczysław Gorzka
8
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
9
Michael Connelly
10
Bernard Minier
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia