Spotkanie "Biuro możliwości. Platforma dyskusji nad transformacją instytucji sztuki"

Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza 21 marca o godz. 18:00 na spotkanie w ramach projektu "Biuro możliwości. Platforma dyskusji nad transformacją instytucji sztuki".

"Miejsce czyni więź", przekonuje Michel Maffesoli w swych licznych studiach nad ponowoczesną kondycją współczesnego człowieka. Indywidualizacja, mediatyzacja relacji międzyludzkich, upowszechnienie technicznych środków porozumiewania się, których symbolem stał się Internet, telefonia komórkowa i Facebook zmieniły wszystkie aspekty życia społecznego. Czy jednak zmieniły samego człowieka? Odkrywamy, że wraz z rosnącym uzależnieniem od systemów technicznych nie rośnie racjonalizacja życia społecznego – przeciwnie, narasta głód ponownego "zaczarowania świata" i przywrócenia mu wymiaru duchowego. Wzmaga się nie tylko aktywność kościołów i religii, nowej duchowości poszukują również ateiści. Jednocześnie także narasta potrzeba życia wspólnotowego, opartego nie tylko na relacjach komunikacyjnych, lecz na cielesnej bliskości, na plemiennym poczuciu bycia razem. Jaki jednak charakter mają ponowoczesne plemiona, jaki typ wspólnotowości i życia społecznego proponują? Czy "Homo economicus", mieszkaniec neoliberalnej utopii ustąpi przed "Homo eroticus", bohaterem najnowszej książki Michela Maffesoli?

Michel Maffesoli - socjolog, profesor paryskiej Sorbony, zajmujący się takimi zagadnieniami jak więzi społeczne we wspólnotach, rola wyobraźni, życie codzienne współczesnych społeczeństw. Jest dyrektorem pisma Sociétés i Les Cahiers Européens de l'imaginaire, sekretarzem generalnym Centrum Badań nad Wyobraźnią oraz wiceprezydentem Międzynarodowego Instytutu Socjologii. Po polsku ukazały się dwie jego książki: Czas plemion. Schyłek indywidualizmu w społeczeństwach ponowoczesnych, 2008 (Le temps des tribus. Le déclin de l'individualisme dans les sociétés postmodernes, 1988, 2000), najbardziej znana praca Maffesoli, a także Rytm życia. Wariacje na temat świata wyobraźni ponowoczesnej, 2013 (Le rythme de la vie. Variation sur l’imaginaire post-moderne, 2004).

Laboratorium13 to interdyscyplinarna grupa otwartych działań artystycznych, realizująca performanse: sytu:akcje i niezależne projekty sytuacjonistyczne (site + time specific ). Nie pracują w ramach zamkniętego zespołu, a liczba uczestników może zmienić się w ramach zaistniałej sytu:akcji. Sami nie generują żadnych śladów swojej działalności, zdając się na okoliczności w jakich podejmują interwencje.

Projekt RAZEM / OSOBNO skupia się na społeczeństwie przyszłości: relacjach jednostki i grupy, możliwych typach organizacji społecznej i partycypacji w świecie, przeciwstawnych tendencjach, które mogą mieć wpływ na to, jak potoczy się życie społeczne i jakie przyjmie formy. Sztuka i nauka traktowane są tu na równi jako narzędzia do badania i projektowania społecznej zmiany, wyobrażania i opracowywania alternatywnych scenariuszy dla społeczeństwa jutra.

Przy projekcie współpracują: Edwin Bendyk, Kaja Pawełek, Tadeusz Sobolewski, Jakub Szczęsny, Joanna Szwajcowska
Koordynacja: Małgorzata Garapich
Architektura przestrzeni projektu: Jakub Szczęsny

Spotkanie w języku francuskim tłumaczone na język polski i angielski.

Spotkania z cyklu Laboratorium Przyszłości: RAZEM / OSOBNO
odbywają się w każdy czwartek
Wstęp wolny

Transmisja w CSW TV: www.csw.art.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.03.13, autor: blackrose)
Tagi: transformacja instytucji sztuki
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia