"Stipendium peccati" w Teatrze Imka

Spektakl "Stipendium peccati" można będzie obejrzeć w Teatrze Imka w Warszawie 19 marca o godz. 19:00.

Motywem przewodnim tegorocznych „Gorzkich Żali”, festiwalu teatralnego organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Instytut im. Jerzego Grotowskiego z Wrocławia, jest mit faustowski.

„Drzwi prowadzące do sali zabite są skrzyżowanymi na ukos kłodami drewna. Wiszą na nich martwe ciała ptaków. Dochodzi do nas złowieszczy szum wiatru. Nagle gaśnie światło. Z zewnątrz wkracza z zapaloną lampą wędrowny mnich (Mefistofeles – Krzysztof Najbor) (…) Z postaci dramatu zostały tylko: Faustus, Mefistofeles, Siedem Grzechów i Piękna Helena.
W przedstawieniu wykorzystano wiersze Johna Donne’a jako namiętne monologi Fausta. Rytm przedstawienia, budują kolejne pojawiania się Grzechów (wszystkie grane przez jedną aktorkę – Dorotę Ficoń) i narastanie tragicznej samowiedzy Fausta (Krzysztof Łakomik). Ostatnia godzina życia Fausta, dramatyczna kulminacja jego losu, zostaje ujęta w przedstawieniu w strukturę czarnej mszy, bluźnierczego obrzędu.

Miejscem jego spełnienia jest kwadratowy podest otoczony z czterech stron widownią. Z okrągłego otworu w suficie pada na scenę krąg światła, który tworzy sugestię innej, znajdującej się »ponad« przestrzeni, ale równocześnie zamyka bohatera w kole jego udręczonej świadomości. To przedstawienie zbudowane jest na gwałtownym zderzeniu światła i ciemności. Potępienie, które gotuje sobie Faust, jest widziane w perspektywie możliwej, ale dla niego niedosięgłej, Łaski.

W krótkich przebłyskach świadomości, potęgującej ból oczekiwanego potępienia, rozświetlają się z dwóch stron, za plecami widzów jasne przestrzenie z postaciami aniołów (białego i czarnego).

Tragedia Fausta zostaje wpisana w misteryjny układ przestrzeni, która będąc modelem świata rozpiętego między siłami Dobra i Zła jest także gwarancją wolności człowieka, jego wyboru i tragiczności.”

G. Niziołek, Teatr rzeczy ostatecznych, „Teatr” 4/1987.

czas trwania: 150 minut

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.03.13, autor: blackrose)
Tagi: Stipendium peccati, Teatr IMKA
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia