Projekcja filmu "Wyznaję"

14 marca o godz. 19:00 w Dzielnicowym Domu Kultury "Węglin" w Lublinie odbędzie się pokaz filmu w ramach Edukacyjnego Cyklu Filmowego „Akademia zapomnianych arcydzieł filmowych”, podczas którego prezentowane są filmy z okresu Złotych Lat Hollywood, najlepsze z możliwych przykłady amerykańskiego kina gatunków.

Pomysłodawcą cyklu jest dr Rafał Szczerbakiewicz z Zakładu Literatury Współczesnej UMCS, gdzie zajmuje się m.in. specyfiką i problematyką kina światowego.

Kryminał o księdzu. Od Chestertona do Ojca Mateusza to ulubiony motyw kultury popularnej, ale dla Alfreda Hitchcocka to raczej fascynująca kwestia psychoanalitycznego tła osoby duchownej.

Louis Verneuil opowiedział Hitchcockowi starą i kiepską francuską sztukę z 1902. Dlaczego? Francuzi słusznie uważali, że filmy mistrza suspensu opowiadają tę samą historię. Reżyser podobno symptomatycznie dziwił się tej opinii. "Mam historię dla ciebie" powiedział mu Verneuil, co oznaczało, że jeszcze raz historia zbrodniarza i niewinnego będą nakładać się na siebie w kolejnym obrazie. Historia księdza, który w obliczu osobistego podejrzenia o zbrodnię broni idei tajemnicy spowiedzi.
Tematem filmu jest typowa dla autora zamiana winy, odświeżona tutaj przez ideę wyznania jej, pojętej na sposób religijny. Moment spowiedzi zbrodniarza jest przyjęciem w obręb tożsamości kapłana społecznego wymiaru winy i roli zbrodniarza. Miesza się to dodatkowo z wątkiem niemal otwarcie erotycznym. Możliwość dwuznacznej i ironicznej narracji wymarzona dla znawcy angielskiego umoru. Problem w tym, że tym razem odezwał się w reżyserze jego katolicki kompleks, wychowanie u jezuitów. Jak sam przyznawał, zrobił film niezwykle poważny. Wielu krytyków uznało, że ksiądz dochowujący tajemnicy spowiedzi za cenę życia, jest śmieszny.

W roli duchownego Montgmery Clift charyzmatycznie zachowujący przez cały czas absolutną godność, z lekką domieszką zdziwienia. Czy wierzymy jeszcze w istnienie takich niepokalanych osób? Krytyka zarzucała filmowi naiwność. Ale z drugiej strony napięcie filmu buduje pragnienie niemożliwego - widz chce, by ksiądz przemówił, zdradził potworną i obciążającą go tajemnicę. Oczekuje tego i jest wściekły na jego religijne zaplecze, uniemożliwiające mu objawienie prawdy. Hitchcock mówił: jestem katolikiem, znam tę postać. Publiczność protestancka, agnostyczna, ateistyczna: nie wierzymy ci, to śmieszne milczeć gdy życie jest zagrożone. Ta niespójność pragnienia i fantazji jest zatem i w filmie jak i pozafilmowym dyskursie. Mistrz pozostawia więc swego bohatera oczyszczonym, ale tylko wobec praw, nie wspólnoty. Jakby chciał powiedzieć: nie rozumiecie mojego bohatera. Możemy chyba przypuszczać, że - jak rzadko kiedy - WYZNAJĘ mówi w tym filmie nie tylko bohater-ksiądz, ale i na ogół enigmatyczny autor/reżyser Alfred Hitchcock.

„Akademia zapomnianych arcydzieł filmowych” to edukacyjny cykl pokazów filmowych z okresu Złotych Lat Hollywood, który obfitował w najlepsze z możliwych przykłady amerykańskiego kina gatunków. Wszystkie nasze wyobrażenia i stereotypy o kinie mają swoje źródło w tamtych obrazach. Poza „Casablancą” i „Przeminęło z wiatrem” był to czas niezrównanych narracji, wirtuozerii realizacyjnej i wyrafinowanej gry aktorskiej w co najmniej setce innych filmów. W ramach cyklu pokazujemy subiektywną reprezentację tych niezwykle płodnych czasów. By pokazać jak najszerszą gamę gatunków i różnorodność ówczesnej stylistyki filmowej, każdy zaproponowany tytuł przypomina innego wybitnego reżysera tamtej epoki.
Autor cyklu i prowadzący spotkania: dr Rafał Szczerbakiewicz z Zakładu Literatury Współczesnej UMCS.

Dodaj artykuł do:
(dodano 10.03.13, autor: blackrose)
Dział film
Tagi:
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia