Węże 2013

Węże zaatakowały! 1 lutego oficjalnie rozpoczęła się 2. Edycja nagród dla najgorszych polskich filmów minionego roku. Laureatów Węży 2013 poznamy 3 kwietnia.

Węże 2013 zostaną przyznane polskim twórcom i filmom, których produkcje gościły w minionym roku na ekranach polskich kin w regularnej dystrybucji. W sezonie 2012 od 1 stycznia do 31 grudnia takich tytułów pojawiło się blisko 40. Nominacje do Węży zostaną ogłoszone 4 marca, zaś laureatów poznamy 3 kwietnia.

Tegoroczne Węże zostaną przyznane w 12 kategoriach:
WIELKI WĄŻ czyli NAJGORSZY FILM
AKTOR
AKTORKA
DUET NA EKRANIE
REŻYSERIA
SCENARIUSZ
KOMEDIA, KTÓRA NIE ŚMIESZY
NAJGORSZY EFEKT SPECJALNY
ŻENUJĄCA SCENA
WYSTĘP PONIŻEJ GODNOŚCI
PLAKAT

Nastąpiła zmiana w kategoriach. Zeszłoroczna ocena najgorszego polskiego filmu w 3D została zastąpiona przez Najgorszy Efekt Specjalny. I co roku Akademia dopuszcza możliwość zmiany wybranych kategorii, by Węże podążały za trendami panującymi w rodzimym kinie, by "docenić" elementy, które zauważenia wymagają.

Przyznając Węże Akademia pragnie włączyć się do poważnej dyskusji na temat kondycji polskiego kina. Obok bowiem licznych nagród dla najlepszych przedstawicieli rodzimej kinematografii organizatorzy pragną zwrócić także uwagę na to co w naszej filmowej przestrzeni bardzo się nie udało. Akademia liczy, że tą drogą uda się także wpłynąć na poziom polskich produkcji filmowych.

Akademia Węży skupia już blisko sto osób zajmujących się w większym lub mniejszym wymiarze sprawami kultury w naszym kraju. Są tutaj dziennikarze, publicyści, młodzi twórcy filmowi, animatorzy kultury. Trwa nieustający nabór chętnych osób, które aktywnie i otwarcie chcą wypowiedzieć się na temat polskiego kina. Organizatorzy czekają na chętnych pod adresem maila nagrodyweze@gmail.com

Węże to także cotygodniowy program filmowy, który można oglądać na wężowym kanale YouTube lub na stronie Węży na Facebooku. W tej wężowej produkcji ocenie zostają poddawane polskie filmy na bieżąco pojawiające się w polskich kinach. Gospodarze programu Anna Tatarska i Kamil Śmiałkowski dyskutują też o najgorszych polskich filmach w historii, a o swoich zmaganiach z nieudanym polskim kinem mówią zapraszani goście.

- Ostatnie lata w polskiej kinematografii to czas wyraźnej polaryzacji. Pojawia się coraz więcej filmów dobrych i bardzo dobrych, ale też sporo tytułów boleśnie złych. Mówmy głośno i wyraźnie o jednych i o drugich - mówi jeden z pomysłodawców nagrody Kamil Śmiałkowski. - W tej edycji pojawią się tytuły, które wczesną wiosną zeszłego roku bezpośrednio zainspirowały powstanie naszej idei. Jest więc co nagradzać.

Dodaj artykuł do:
(dodano 07.02.13, autor: blackrose)
Dział film
Tagi:
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia